Bratislava 29. apríla 2020 – Trh so zemným plynom rástol v roku 2019 najrýchlejšie za dekádu. Hoci súčasná ekonomická kríza súvisiaca spôsobená protipandemickými opatreniami spôsobila prudký pokles dopytu po energiách, podľa portálu abhafoundation.org nemusia byť vyhliadky plynu temné.  

Jeho analytici opierajú tento názor okrem iného o závery Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorá vo svojej najnovšej správe vyzvala na zrýchlenie prechodu z vysoko znečisťujúcich palív, ako je uhlie, na čistejšie palivá, napríklad zemný plyn. IEA zdôraznila, že zemný plyn už pomáha pri obmedzovaní zvyšovania globálnych emisií a pri správnych hospodárskych a politických podmienkach ponúka okamžitú príležitosť na ďalšie významné zníženie.  Hoci plyn je ako uhľovodík zdrojom emisií, jeho širšie využitie môže prispieť k zvráteniu rastu emisií a k zlepšeniu kvality ovzdušia, tvrdia analytici.

Pokiaľ ide o súčasné klesajúce ceny plynu, ovplyvnené aj pádom cien ropy a vysokým stavom zásob, portál pripomína jeho dlhodobú povesť jednej z najvolatilnejších komodít. Od začiatku obchodovania s termínovanými obchodmi so zemným plynom v roku 1990 sa ceny pohybovali od 1 až po 15 USD za MMBtu. Cena zemného plynu sa za posledné desaťročia zdvojnásobila, strojnásobila a znížila na polovicu.

Počas marcového prepadu trhu s ropou a iných trhov ceny zemného plynu poklesli mierne a k stratám došlo počas vrcholu sezóny. Najvyššia úroveň zásob za posledné roky pred vstupom do vtláčacej sezóny spolu s dosiaľ nevídanou deštrukciou dopytu a spomalením hospodárskej činnosti môžu spôsobiť významný pokles ťažby. Zásoby sa však nakoniec začnú znižovať a cena zemného plynu dosiahne dno. Od toho okamihu sa môže na trhu objavovať nedostatok plynu, ktorý by mohol jeho ceny podporiť.

Hospodárske dopady súčasnej koronavírusovej krízy, až do vyvinutia liečby či vakcíny, budú bezprecedentné. Ako však poznamenáva Fórum krajín vyvážajúcich plyn, vplyv súčasných trhových podmienok na dopyt po plyne je dvojaký.

Na jednej strane ho môže stimulovať zvýšenie jeho konkurencieschopnosti v porovnaní s inými palivami. Na druhej strane môže znížená hospodárska, priemyselná a obchodná činnosť dopyt znížiť. Aj keď bude globálny trh s plynom v krátkodobom až strednodobom horizonte naďalej čeliť výzvam, dlhodobá budúcnosť sa zdá byť o niečo jasnejšia, uzatvárajú analytici portálu abhafoundation.org.