Starý Smokovec 16. septembra 2021 – Zemný plyn spolu s rastúcim portfóliom dekarbonizovaných a obnoviteľných plynov môže byť riešením otázok prístupu k energii, sociálno-ekonomického rozvoja, udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Na Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu to povedal viceprezident Medzinárodnej plynárenskej únie Andrea Stegher.

Energia je podľa neho kľúčová pre tri rôzne výzvy a cele. Prvým je prístup k energii. Každý človek na planéte by vo všeobecnosti mal mať spoľahlivý a dostupný prístup k energii. Druhým je sociálno-ekonomický rozvoj. Všetky spoločnosti musia mať právo rozvíjať svoje ekonomiky, aby uspokojovali svoje potreby. Tretím cieľom je udržateľnosť a ochrana životného prostredia.

„Som presvedčený, že zemný plyn dnes s rastúcim portfóliom dekarbonizovaných a obnoviteľných plynov patrí medzi hlavné riešenia tohto všetkého. Zemný plyn je hlavnou pozitívnou silou v globálnom energetickom systéme, akým bol v posledných desaťročiach v Európe a bude aj v dohľadnej budúcnosti,“ povedal viceprezident IGU.

Pevnými piliermi plynárenstva sú podľa neho schopnosť dodávať energiu spotrebiteľom, zvyšovať konkurencieschopnosť ekonomiky a zaručiť bezpečnosť dodávok.

„Cenovo dostupné flexibilné a čisté plyny sú a budú základom a katalyzátorom všetkých budúcich energetických potrieb spotrebiteľov,“ uviedol Stegher s tým, že hoci je zmena klímy jednou z hlavných výziev tohto storočia, ľudia súčasne potrebujú bezpečnú a dostupnú energiu na podporu hospodárskeho rastu a osobného blaha.

Zdôraznil, že IGU plne podporuje Parížsku dohodu, uznáva potrebu príspevku zemného plynu k zníženiu emisií skleníkových plynov a zaväzuje sa k významnej dekarbonizácii globálneho energetického systému. “Veríme, že plyn je súčasťou životaschopného riešenia založeného na osvedčenej technológii a viditeľnej návratnosti investícií,“ skonštatoval v tejto súvislosti.

Zemný plyn dnes a portfólio dekarbonizovaných plynov vrátane vodíka zajtra podľa jeho ukazuje jasnú cestu, ktorou sa uberať. „Zemný plyn je všestranný a dostupný. Dá sa využiť vo vykurovaní, výrobe elektriny, priemysle či doprave,“ povedal Stegher. Vodík s nízkym obsahom uhlíka a mnohými možnosťami výroby a prepravy bude hrať spolu s biometánom a syntetickým plynom dôležitú úlohu v globálnej energetike a dekarbonizácii, dodal.

Kombinácia plynu a OZE na celom svete už odstránila alebo znížila množstvo znečisťujúcich palív z viacerých trhov. „Je to trend, ktorý sa bude naďalej vyvíjať s pribúdajúcimi technológiami v sektore plynov aj OZE,“ poznamenal s tým, že širšieho využitia sa dočká aj technológia CCUS a dôležitú úlohu zohrá aj súčasná plynárenská infraštruktúra.

Stegher ďalej pripomenul, že zemný plyn ponúka príležitosť splniť ciele OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja vrátane globálneho prístupu k čistej a modernej energii vzhľadom na svoju spoľahlivosť, bezpečnosť a cenovú dostupnosť.

V tejto súvislosti obrátil pozornosť na problém energetickej chudoby, napríklad aj v Taliansku, kde ňou trpí 8 % populácie. „Podľa údajov EK je na našom kontinente medzi 50 až 125 mil. ľudí, ktorí si nemôžu dopriať primeraný tepelný komfort v ich príbytkoch,“ ilustroval.

Viceprezident IGU sa  vyjadril aj k balíku Fit for 55, ktorý EK predstavila v júli a ktorý si podľa jeho slov zamieňa správny cieľ dekarbonizácie s nesprávnou identifikáciou „jediného preferovaného víťaza“. „Víťazmi by mali byť vždy spotrebitelia, nie technológie. Mali by sme mať možnosť súťažiť, technológie a inovácie, za rovnakých podmienok,“ zdôraznil.

Stegher vyzval na pokračovanie v spolupráci spôsobom, ktorý bude fakticky demonštrovať, že plyn, prírodný, zelený, dekarbonizovaný, je silným prínosom pre Európu a svet. „Plyn funguje,“ uzavrel viceprezident IGU Andrea Stegher svoj príhovor na tradičnej Jesennej konferencii SPNZ.