Brusel 1. marca 2022 – Možné ďalšie obmedzenie či dokonca zastavenie ruských dodávok zemného plynu núti členské štáty naďalej pokračovať v hľadaní alternatívnych zdrojov. Podľa portálu euractiv.com predstavuje jednu možnosť africký kontinent.

Energetická politika bola jedným z vedľajších bodov programu minulotýždňového summitu EÚ-Afrika, na ktorom EÚ prisľúbila „partnerstvo rovných“ so susedným kontinentom na juhu. Lídri EÚ a ich kolegovia z afrických štátov už v posledných týždňoch naznačili zvýšenie dodávok.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell signalizoval zmenu postoja, keď oznámil, že EÚ rokuje s krajinami produkujúcimi plyn vrátane Alžírska o rozšírení dodávok LNG. Vzhľadom na to, že ukrajinská kríza ohrozuje európske dodávky plynu z Ruska, majú africkí producenti plynu vrátane Nigérie, Egypta, Mozambiku, Tanzánie a Ghany príležitosť ponúknuť export do Európy.

Niekoľko dní pred summitom v Bruseli sa podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová a nigérijský viceprezident Yemi Osinbajo dohodli, že „preskúmajú všetky možnosti zvýšenia dodávok skvapalneného zemného plynu z Nigérie do EÚ“.

Znamená to významnú zmenu v prístupe Bruselu. Podpredseda Komisie Frans Timmermans však uprednostnil obnoviteľnú energiu a vývoz vodíka z Afriky a zdráha sa vyňať tento kontinent z mechanizmu EÚ na úpravu uhlíkových hraníc.

Afrika, ktorá má k dispozícii približne 7 % svetových zásob ropy a zemného plynu, podľa euractiv.com zatiaľ zďaleka nevyužila svoj plný potenciál. Krok Komisie zaradiť zemný plyn do svojej taxonómie udržateľných financií si niektoré africké štáty vysvetľujú ako zelenú na urýchlenie hľadania investícií do infraštruktúry a plynovodov, ktoré im umožnia zvýšiť produkciu a dodávky do Európy.

Transsaharský plynovod

Alžírsko, Niger a Nigéria sa vo februári dohodli na výstavbe multimiliardového, 4128 km dlhého Transsaharského plynovodu, ktorý povedie cez tieto tri krajiny do Európy. Po dokončení by projekt za 13 mld. USD mohol na starý kontinent prepravovať 30 miliárd metrov kubických plynu ročne a zásobovať aj lokality po trase.

Transsaharský plynovod by Európe umožnil získavať plyn priamo z významných zásob uvedených troch krajín, čím by jej pomohol diverzifikovať zdroje dodávok a zároveň by tvoril významné zdroje príjmov pre africké trhy s plynom.

Veľká časť z odhadovaných nákladov by sa mala preinvestovať v Nigeri, kde bude pôsobiť ako veľmi potrebná podpora pre rastúci energetický sektor a pridruženú ekonomiku. To by tiež krajine umožnilo speňažiť svoje vlastné zásoby plynu, odhadované na 34 miliárd, s vyťažiteľnými zásobami na úrovni 24 miliárd m3.

Ďalšie možnosti

Taliansko a Španielsko tiež hľadajú spôsoby, ako zvýšiť svoj dovoz z Líbye a Alžírska a poslať ho do zvyšku Európy.

EÚ finančne podporuje aj plynovod EastMed, ktorý spojí európsku sieť s morskými ložiskami plynu na Cypre, v Izraeli a Egypte. Plynovod Transmed z Afriky s dĺžkou 2000 km má byť dokončený v roku 2027 a spojiť Alžírsko s Talianskom cez Tunisko. Alžírsko je po Rusku druhým najväčším exportérom plynu do Talianska.

Bývalý námestník tajomníka OSN pre udržateľnú energiu Kandeh Yumkella Timmermansovi povedal, že rozhodnutie EÚ o taxonómii znamená, že Afrika môže začať hovoriť o plyne ako o prechodnom palive.

Spoločné vyhlásenie, ktoré nasledovalo po skončení summitu, okrem iného obsahovalo zmienku o tom, že partneri uznávajú „dôležitosť využívania dostupných prírodných zdrojov v rámci procesu energetickej transformácie“.

Kríza na Ukrajine a jej dôsledky na dodávky energií do EÚ „poskytujú africkým producentom zemného plynu skvelú príležitosť, aby vyvinuli silnú a úspešnú plynovú stratégiu, ktorá uspokojí dopyt po energii v Afrike aj u našich európskych priateľov,“ povedal Abdur-Rasheed Tunde Omidiya, prezident Africkej energetickej komory v Nigérii a západnej Afrike.

Nigéria, Mozambik a Senegal, ktoré majú značné zásoby zemného plynu, v posledných mesiacoch tvrdo lobovali za to, aby Európa naďalej poskytovala finančnú podporu novým plynovým projektom.

Podľa odborníkov Je však nereálne očakávať, že africký plyn by mohol v blízkej budúcnosti nahradiť ruské dodávky. „Krajiny severnej Afriky v súčasnosti dodávajú zemný plyn do Európy prostredníctvom plynovodov, ale nemajú technickú kapacitu na zvýšenie svojej produkcie a exportu,“ hovorí Simone Tagliapietra z think-tanku Bruegel s tým, že v krátkodobom horizonte je náročné očakávať ďalšie objemy plynu pre Európu pochádzajúce z afrických zdrojov.

„Infraštruktúra bude kľúčová,“ zdôraznil Gabriel Mbaga Obiang Lima z Ministerstva baní a uhľovodíkov Rovníkovej Guiney, ktorý zdôraznil potrebu budovania čo najväčšieho počtu LNG terminálov v Európe, ktoré Afrike umožnia vyvážať do nich plyn. „To je to, čo potrebujeme, aby sme boli v dodávkach plynu konkurencieschopní,“ dodal.