Londýn 11. marca 2022 – Americkí exportéri skvapalneného zemného plynu (LNG) sa stávajú veľkými víťazmi európskej dodávateľskej krízy, keďže už tretí mesiac po sebe vyvážajú do EÚ rekordné objemy plynu za ceny, ktoré sa zvýšili od ruskej invázie na Ukrajinu. Téme sa venovala agentúra Reuters.

Európske ceny plynu dosiahli historické maximá práve v čase, keď exportéri LNG z USA dokončili roky pripravované projekty s cieľom zabezpečiť bohaté dodávky bridlicového plynu na medzinárodné trhy.

Významní americkí developeri ako Cheniere Energy, najväčší americký exportér, patria medzi spoločnosti, ktoré benefitovali najviac, keďže v posledných mesiacoch podpísali množstvo dlhodobých dohôd o predaji LNG, uviedli obchodné zdroje.

Z vývoja na trhu profitovali aj obchodníci s komoditami, ako sú Trafigura a Gunvor, rovnako ako niektoré japonské obchodné firmy, ktoré majú pozície v amerických skvapalňovacích termináloch, a náklady pôvodne určené pre iné regióny presunuli na európske trhy s vyššími cenami. Trafigura a Gunvor nereagovali na žiadosť agentúry Reuters o komentár, Cheniere sa okamžite nevyjadril.

„USA a ich producenti LNG profitujú z nedostatku plynu v Európe a budú ďalej profitovať, ak budú ruské objemy sankcionované,“ uviedol európsky obchodník. Rusko je hlavným svetovým vývozcom ropy a dodávateľom približne 40 % zemného plynu v Európe.

Európske spotové ceny LNG vyskočili koncom minulého týždňa po invázii na rekordnú úroveň takmer 60 USD za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu), čím sa medziročne zvýšila približne na desaťnásobok. V súčasnosti sa pohybujú okolo 51 dolárov.

Podľa Reuters sa pravdepodobne opäť zvýšia po tom, ako Spojené štáty v utorok (8. 3.) oznámili zákaz vývozu ruskej ropy a plynu ako odvetu za inváziu Moskvy.

Americký úrad pre energetické informácie (EIA) predpokladá, že export LNG z USA dosiahne v roku 2022 11,4 miliárd kubických stôp za deň (bcfd). To by podľa analytikov Goldman Sachs predstavovalo zhruba 22 % očakávaného budúcoročného svetového dopytu po LNG vo výške 53,3 bcfd. Americký export by tak prekonal aj vývoz z Austrálie a Kataru, súčasných najväčších exportérov.

Ceny v Európe vzrástli natoľko, že obchodníci s nákladmi LNG radšej zaplatia milióny dolárov na pokutách za nedodanie do iných krajín za možnosť predať náklad s prirážkou európskym kupujúcim, povedal Oystein Kalleklev, generálny riaditeľ spoločnosti FLEX Management LNG, ktorá vlastní tankery.

Dva zdroje z veľkej energetickej firmy, ktoré si neželali byť menované, uviedli, že za posledné tri mesiace Spojené štáty presmerovali do Európy niekoľko desiatok nákladov z ich pôvodných ázijských destinácií. Typický náklad predstavuje približne 3 miliardy kubických stôp zemného plynu.

Celkový počet nákladov prepravených z USA do Európy a Turecka v prvých dvoch mesiacoch roku 2022 dosiahol rekordných 164 a prekonal doterajší rekord, 125 nákladov, z prvého štvrťroku 2020, vyčíslil Robert Songer, analytik LNG zo spoločnosti ICIS.

Agentúra Reuters vypočítala, že 6,4 milióna ton LNG vyvezeného zo Spojených štátov vo februári, čo zodpovedá približne 307 miliardám kubických stôp plynu, by v Európe malo hodnotu približne 17,2 miliardy v Európe pri 56 USD za mmBtu. V Ázii by to bolo 13,5 miliardy USD pri 44 USD za mmBtu.

Rozvojové krajiny, ako napríklad Pakistan, zápasia s vysokými cenami, ktoré je Európa ochotná zaplatiť za LNG, takže sú závislé od špinavších palív, ako je uhlie, aby pokryli dopyt po energii.

„Trhy ako Pakistan či Bangladéš sa počas dlhotrvajúceho prudkého nárastu cien LNG posunú smerom k zvýšenému využívaniu vykurovacieho oleja, uhlia a iných palív s vyššími emisiami,“ povedal Tamir Druz, výkonný riaditeľ Capra Energy.

Gunvor a Eni, obaja dlhodobí dodávatelia plynu do Pakistanu, neboli schopní dodať plánované náklady na marec, povedal agentúre Reuters zdroj z odvetvia. To juhoázijskú krajinu prinútilo nakupovať náklady na LNG zo spotového trhu.

Eni nemohla splniť svoj záväzok, pretože dodávateľ troch jej nákladov, spoločnosť Trafigura, poslal tankery s LNG do Európy, povedal agentúre Reuters zdroj z odvetvia.

Trafigura bola podľa neho ochotná radšej zaplatiť sankčný poplatok, ktorý je okolo 11-12 miliónov dolárov, aby mohla plyn predať na spotovom trhu za súčasné ceny. Spoločnosť Eni uviedla, že zvažuje zmluvné opravné prostriedky vrátane právnych krokov na ochranu svojich práv. Zdroj so znalosťou veci však uviedol, že Trafigura má právo zrušiť náklady za pokutu.