Washington 13. decembra 2021 – Americký plynárenský priemysel čelí rastúcemu tlaku z politických aj environmentálnych kruhov. Snaží sa mu čeliť s poukázaním na skutočnosť, že zemný plyn výrazne prispieva k znižovaniu emisií nahradením uhlia a pre Spojené štáty predstavuje najrýchlejší spôsob riešenie globálnej klimatickej zmeny. Téme sa venoval portál oilprice.com.  

Pripomenul, že zemný plyn, ktorý bol označovaný za „premosťovacie“ palivo budúcnosti, začína narážať na odpor niektorých záujmových skupín aj politikov. Jeden predstaviteľ environmentálnej organizácie Sierra Club nedávno označil nové investície do zemného plynu za „chybu“ a tvrdil, že to, čo je skutočne potrebné, je investícia do obnoviteľných zdrojov a súvisiacich technológií.

Zástupcovia politickej scény útočia na plynárenský sektor aj z iných pozícii. Senátorka Elizabeth Warrenová začiatkom decembra poslala list takmer desiatke ropných a plynárenských spoločností, v ktorých ich obvinila z „korporátnej chamtivosti a ziskuchtivosti“ za export rekordných objemov zemného plynu namiesto toho, aby ho udržali doma a zabezpečili tak nízke ceny paliva.

„Príčina rýchlo rastúcich cien energie pre spotrebiteľov a výrobcov je jasná: niektoré z najväčších a najziskovejších ropných a plynárenských spoločností v krajine stavajú obrovské zisky, ceny akcií a dividendy pre investorov a milióny dolárov na platy generálnych riaditeľov a bonusy pred potreby amerických spotrebiteľov a zotavenie sa krajiny z pandémie,“ napísala Warrenová s odvolaním sa na správy z Wall Street Journal o rekordných mierach exportu.

Americký plynárenský priemysel je súčasne konfrontovaný aj s rastúcim odporom voči väčšiemu využívaniu zemného plynu v Spojených štátoch. Teraz už bývalý guvernér štátu New York Andrew Cuomo bol napríklad hlasným odporcom novej plynárenskej infraštruktúry a vynaložil veľa úsilia na zastavenie projektu nového plynovodu Williams Fracked Gas Pipeline. Ten istý guvernér pritom pred dvoma rokmi, uprostred plynovej krízy, pohrozil newyorskému prevádzkovateľovi rozvodnej siete odobratím licencie, ak nebude dodávať dostatok elektriny pre všetkých spotrebiteľov, hoci spoločnosť argumentovala nedostatočnou kapacitou plynovodu, ktorá je potrebná na dodávky plynu používaného na výrobu elektriny.

Plynárenský sektor reaguje

Podobne ako pri rope, aj v prípade zemného plynu sa dá postoj niektorých spotrebiteľov charakterizovať slovami „nenávidíme ho, ale potrebujeme ho“. A podobne ako ropní producenti, aj plynárenské firmy sa snažia očistiť svoj imidž. Spoločnosť BP napríklad nedávno získala pre svoj plyn certifikáciu triedy A od MiQ, nezávislého certifikátora metánových emisií, ktorý podľa jej hlavného poradcu Georgesa Tijboscha môže pomôcť producentom plynu aj regulačným orgánom tým, že prvým poskytne konkurenčnú výhodu, ak ich plyn je nízkoemisný a druhým potrebné informácie na sprísnenie kontroly emisií.

Podľa oilprice.com sa zdá, že s rastúcim povedomím o emisiách sú aj nákupcovia energetických komodít citlivejší na svoju uhlíkovú stopu. Certifikácia a úsilie o zníženie emisnej stopy produkcie zemného plynu sa teda oplatia tým, že produkt spoločnosti bude pre kupujúcich atraktívnejší, aj keď drahší.

Niektorí predstavitelia odvetvia však tvrdia, že aj bez certifikácie prispel zemný plyn k zníženiu emisií tým, že jednoducho nahradil uhlie. V reakcii na Warrenovej list generálny riaditeľ EQT Energy, Toby Rice, napísal, že „zníženie emisií pri prechode z uhlia na plyn, ktoré bolo zaznamenané v USA v rokoch 2005 až 2019, je ekvivalentom skutočnej elektrifikácie približne 190 miliónov áut, alebo zhruba 70 % z celkového počtu vozidiel v Spojených štátoch. V súčasnosti sa predpokladá, že v roku 2030 budeme mať celosvetový predaj 31,1 milióna elektrických vozidiel“, konštatoval.

Rice tiež reagoval, že vyššie domáce ceny zemného plynu neboli výsledkom rekordných exportov, pričom uviedol, že nárast exportu amerického LNG má potenciál stať sa najväčšou zelenou iniciatívou na planéte, a to s veľkým náskokom.

„Rozšírenie LNG spôsobom špecificky zameraným na nahradenie využívania uhlia v zahraničí, najmä v Číne, predstavuje pre Spojené štáty najväčší, najrýchlejší a najosvedčenejší spôsob riešenia globálnej zmeny klímy,“ uviedol Rice. „To je hodnota – zníženie emisií bezprecedentným tempom a zároveň zásobovanie sveta lacnejšou, spoľahlivejšou a čistejšou energiou,“ dodal.

To podľa oilprice.com predstavuje pôsobivé „vrátenie loptičky“ na Warrenovej stranu dvorca. Zjednodušene povedané, voľba pre politikov ako Warrenová je takáto: buď môžete mať doma „špinavý“ lacný plyn a byť sebecký alebo zdieľať nízkoemisnú komoditu so svetom, aby ste pomohli znížiť globálne emisie. Pretože bez ohľadu na argumenty proti plynu, nikto nemôže tvrdiť, že je špinavší ako uhlie.

V konečnom dôsledku, pokiaľ federálna vláda neprijme legislatívu na obmedzenie vývozu zemného plynu, nemôže urobiť nič na obmedzenie „korporátnej chamtivosti“, ktorá je súčasťou kapitalizmu. Zdá sa, že len návrh legislatívy viac zameranej na emisie podnecuje spoločnosti, aby v tomto smere prijímali väčšie záväzky, a to v sektore ropy aj zemného plynu. Napätie medzi americkou administratívou a energetickým priemyslom by tak mohlo priniesť pozitívny výsledok, uzavrel portál oilprice.com.