Washington 20. novembra 2020 – Snemovňa reprezentantov a Senát amerického Kongresu v stredu (18. 11.) vytvorili výbor na zosúladenie verzií obrannej legislatívy, ktoré každá z komôr už skôr schválila. Obe verzie sa zhodujú na zavedení nových sankcií voči spoločnostiam zaoberajúcim sa dokončením plynovodu Nord Stream 2, ako aj voči subjektom, ktoré poskytujú upisovanie a poistenie plavidiel na kladenie potrubí a umožňujú úpravu a modernizáciu lodí. Podobný legislatívny manéver minulý rok zastavil dokončenie projektu, pretože prinútil švajčiarskeho dodávateľa Allseas odstúpiť z projektu.

Kľúčovou otázkou, ktorú je potrebné zosúladiť, je ustanovenie v senátnej verzii, ktoré by ukladalo sankcie proti každému subjektu, ktorý „poskytol služby spojené s testovaním, kontrolou alebo certifikáciou potrebnými pre prevádzku plynovodu Nord Stream 2 alebo s ním spojené“. Toto znenie je také všeobecné, že by sa mohlo potenciálne uplatniť aj proti regulačným orgánom v Nemecku a Dánsku.

Implementácia uvedenej legislatívy právnych predpisov pravdepodobne preklenie posledné týždne funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa, ktoré sa končí 20. januára, a nástup administratívy pod vedením zvoleného prezidenta Joe Bidena. Niektorí zákonodarcovia žiadajú o možnosť udelenia výnimky Bielym domom, ktorá by odložila vykonávanie častí sankčného alebo zahrnutie požiadavky na koordináciu sankcií s európskymi spojencami v súvislosti s nesúhlasom nemeckej vlády.

„Koordinácia musí zahŕňať viac než varovanie päť minút pred prijatím sankcií,“ tvrdí zástupca generálneho riaditeľa nemeckého ministerstva zahraničia pre hospodárske záležitosti Alexander Schonfelder. „Netreba dodávať, že sankcie proti spojencom sú neprijateľné,“ skonštatoval.

Schonfelderov argument bude zrejme viac rezonovať v Bielom dome pod Bidenom ako v prípade odchádzajúcej Trumpovej administratívy. Posledné usmernenie vydané ministerstvom zahraničia stanovilo štvrtok  ako posledný termín pre spoločnosti a subjekty poskytujúce tovar a služby pre plavidlá na kladenie potrubí, aby ukončili svoju účasť na projekte alebo čelili sankciám.

Z prostredia Bidenovho tímu však zaznievali aj názory o udelení ďalších sankcií proti Moskve za údajné ruské zasahovanie do amerických volieb, hoci Nord Stream 2 nebol špecificky spomenutý. Vzhľadom na nesúhlas Berlína s novými sankciami a Bidenov prísľub zlepšenia vzťahov s EÚ by sa jeho administratíva mala zamerať na zmiernenie strategických rizík Nord Stream 2, tvrdí bývalý koordinátor sankcií ministerstva zahraničia Dan Fried. Toto zmiernenie môže mať formu spolupráce s EÚ na vybudovaní novej dovoznej infraštruktúry LNG a prepojení plynovodov, ako aj poskytnutia podpory Ukrajine, ak utrpí stratu z tranzitu ruského plynu, tvrdí Fried.

Portál 112international s odvolaním sa na nemecký Bild tvrdí, že Biden má k dokončeniu Nord Streamu 2 negatívny postoj. Plynovod údajne považuje za „zásadne zlý biznis“ a je pripravený zaviesť prísne sankcie proti jeho aktívnym podporovateľom.

Americký expert na energetickú bezpečnosť Alan Riley podľa portálu verí, že nové sankcie prinútia ruský Gazprom hľadať certifikačné a poisťovacie spoločnosti, čo oddiali realizáciu projektu. Hlavným Bidenovým cieľom je podľa Rileyho úplné zastavenie projektu, pričom je pripravený vypracovať takú stratégiu, ktorú by podporilo Nemecko.