Washington 14. januára 2022 – Americký Senát vo štvrtok (13. 1.) neschválil návrh zákona predložený republikánskym senátorom Tedom Cruzom, ktorý by uvalil sankcie na ruský plynovod Nord Stream 2. Stalo sa tak deň po tom, ako demokrati predstavili svoj vlastný návrh. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hlasovanie o návrhu zákona, ktoré trvalo takmer sedem hodín, skončilo v pomere 55 senátorov za a 44 proti. Schválenie zákona si však vyžadovalo 60 hlasov, čo v Senáte rozdelenom 50:50 predstavuje prekážku.

Demokratický senátor Robert Menendez získal podporu viacerých svojich demokratických kolegov, ako aj prezidenta Joea Bidena, pre alternatívny návrh zákona, ktorý predstavil v stredu (12. 1.). Jeho legislatíva predpokladá uvalenie rozsiahlych sankcií na najvyšších predstaviteľov ruskej vlády, armády a bankové inštitúcie, v prípade, že sa Moskva zapojí do nepriateľských akcií proti Ukrajine.

Senátorka Jeanne Shaheenová, rovnako demokratka, ktorá pôvodne spolu s Cruzom podporovala sankčnú legislatívu voči Nord Stream 2, hlasovala proti jeho návrhu a uviedla, že riskuje narušenie jednoty vo Washingtone a v Európe v otázke ruskej agresie voči Ukrajine. Cruzov návrh podľa nej „vráža klin“, medzi Spojené štáty a ich spojencov, najmä Nemecko, „v čase, keď si to nemôžeme dovoliť.“

Jej stranícky kolega Chris Murphy povedal, že prísnejší zákon o sankciách by bol darom pre Vladimira Putina ako „signál rozdelenia v čase, keď musíme stáť spolu“.

Niekoľko demokratov podporilo Cruzov zákon, ktorý mal do 15 dní od schválenia uvaliť sankcie na Nord Stream 2 AG, spoločnosť, ktorá projekt buduje. Kongresu by tiež umožnil hlasovať o zrušení akéhokoľvek upustenia od sankcií zo strany prezidenta.

Menendezov zákon, ktorý ešte nemá stanovený dátum hlasovania, by zaviedol sankcie na plynovod a ruských predstaviteľov a subjekty po akejkoľvek agresii Moskvy na Ukrajinu.

Hlasovanie podľa Cruza ukázalo, že väčšina Senátu podporuje rýchlu akciu týkajúcu sa plynovodu, presadzovaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Len okamžité uvalenie sankcií môže zmeniť Putinovu kalkuláciu, zastaviť inváziu na Ukrajinu a zrušiť existenčnú hrozbu, ktorú predstavuje Nord Stream 2,“ povedal Cruz.

Jeho kolega, líder republikánov v Senáte, Mitch McConnell, vyzval Nemecko, aby projekt zastavilo. „Nemecká vláda mala tento projekt pozastaviť už dávno,“ povedal McConnell pred hlasovaním o Cruzovom zákone. „Berlín sa stále môže rozhodnúť správne,“ dodal senátor, ktorý pred hlasovaním vyzval demokratov Cruzov návrh podporili s tým, že sankcie nie sú o vrážaní klinu medzi spojencov. „Samotný plynovod je klinom,“ vyhlásil.

Cieľom ruského prezidenta Putina je „oddeliť Ukrajinu od Európy“ a urobiť Európu ešte viac závislou od ruského plynu. „Môžeme poslať dôrazné varovanie Putinovi, že nemôže používať energiu ako zbraň,“ uzavrel McConnell.