Singapur 15. decembra 2021 – Ázijské spotové ceny LNG klesli pod úroveň cien v severozápadnej Európe. K tejto zriedkavej situácii došlo podľa portálu spglobal.com z dôvodu súbehu naďalej napätých dodávok na európskom trhu pred vrcholom zimy a robustných zásob paliva v Ázii, ktoré spolu so stabilným tamojším dopytom vedú ázijské energetické spoločnosti k nižšej nákupnej aktivite.

Portál spglobal.com pripomína, že ázijské sporové ceny LNG obvykle prevyšujú tie európske, keďže Ázia sa oveľa viac ako Európa spolieha na dovoz LNG, a to najmä počas vrcholnej zimy, keď je dopyt z Japonska, Južnej Kórey, Číny a Taiwanu najvyšší, čo podporuje typickú ázijskú prémiu.

Cena S&P Global Platts pre severozápadnú Európu za januárovú dodávku dosiahla 14. decembra nový rekord 41,946 USD/MMBtu a benchmark Platts JKM (Japan Korea Marker) pre spotové dodávky LNG do severovýchodnej Ázie bol na konci ázijských obchodných hodín vyhodnotený na 39,021 USD/MMBtu. JKM bol tiež nižší ako ceny plynu na holandskom TTF, európskom benchmarku.

Európske ceny plynu a LNG podporila rastúca neistota v súvislosti so spustením plynovodu Nord Stream 2, ktorý má zvýšiť export ruského plynu do Európy. Projekt uviazol v schvaľovacom procese regulačných orgánov, pripomína spglobal.com s tým, že po uvedení do prevádzky sa očakáva zníženie dovozu LNG do Európy.

„Napätie je vidieť v Európe, nie v Ázii, nie je tu žiadna podpora pre Ďaleký východ. Nemyslím si, že Nord Stream 2 bude schopný začať v prvej polovici roku 2022,“ uviedol zdroj z Pekingu.

Už počas ázijských obchodných hodín 14. decembra obchodníci v Singapure očakávali, že po niekoľkých dňoch rastu európskych cien plynu JKM klesne pod TTF. Neboli si však istí, či bude spread cien LNG medzi Európou a Áziou dostatočne veľký na to, aby vytvoril spätné toky z Tichomoria do Atlantiku.

Napriek tomu je podľa spglobal.com pravdepodobné, že spotové objemy vyvážané z USA sa do Európy dostanú ľahšie vďaka silnejším európskym cenám LNG.

Slabší dopyt v Ázii a vysoké zásoby

„Všetci v Ázii sú dobre zásobení, zdá sa, že správy o problémoch s dodávkami v Bintulu a Gorgon zanikli, produkcia sa mi zdá celkom slušná,“ povedal obchodník so sídlom v Singapure. Poprední ázijskí dovozcovia LNG ako Čína a Japonsko hlásia silné zásoby plynu aj napriek príchodu chladného počasia.

Ceny prepravovaného LNG v severnej Číne boli v priemere 4 000 juanov/mt, čo v súčasnosti zodpovedá približne 12 – 13 USD/MMBtu, v porovnaní so sezónnym maximom okolo 25 USD/MMBtu pred mesiacom. V tomto roku sa zatiaľ nevyskytli žiadne problémy s dovozom potrubného plynu, keďže objemy zo Strednej Ázie sú tiež stabilné, uviedol obchodník so sídlom v Pekingu.

Dodal, že predpovede počasia nenaznačujú príchod studeného frontu do Číny pred polovicou januára. „Očakávame, že od februára sa počasie ochladí, ale to bude počas čínskeho nového roka a olympijských hier, takže priemyselný dopyt bude klesať,“ dodal.

V Japonsku zásoby LNG veľkých energetických spoločností vzrástli 12. decembra o 8,7 % na 2,37 milióna ton z 2,18 milióna ton týždeň predtým, uviedlo ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu. Zásoby LNG boli výrazne nad 1,42 milióna ton z konca decembra 2020 a štvorročným priemerom 1,71 milióna ton, doplnil rezort.

Čínske štátne spoločnosti sú však v súvislosti so zimnými zásobami stále opatrné. Napriek vyšším zásobám v termináloch a oslabujúcim domácim cenám plynu si účastníci trhu všimli, že neponúkajú náklady na predaj. Vzhľadom na nepredvídateľné počasie podľa obchodníkov preferujú držať náklady na plavidlách namiesto ich predaja. Začiatok januára by mohol priniesť jasnejšiu predstavu o vývoji počasia, ktorá by podľa obchodných zdrojov pomohla pri rozhodovaní o prípadnom predaji.