Londýn 13. mája 2022 – HDP eurozóny by sa v prípade zastavenia dodávok ruského plynu mohlo znížiť až o 5 %. Taký je podľa agentúry Reuters odhad analytikov britskej banky Barclays.

„Ak Rusko zatvorí svoje plynové kohútiky (do Európy), očakávame, že kurz eura k doláru klesne pod paritu,“ uviedol Barclays. Euro je teraz na úrovni 1,03 USD, pričom za posledné tri mesiace kleslo o približne 8 %. „Naši ekonómovia odhadujú, že celková strata ruských dodávok v kombinácii s prídelovým systémom by mohla znížiť HDP eurozóny o viac ako 5 percentuálnych bodov za rok,“ dodali analytici.

Ratingová spoločnosť Moody’s nedávno varovala, že zastavenie obchodu s energiami medzi Ruskom a Európou povedie k recesii na celom svete. Približne 25 % z takmer 4000 nefinančných spoločností, ktoré Moody’s celosvetovo analyzuje, by podľa nej „čelilo značnému stresu“, pričom v regióne Európa, Stredný východ a Afrika by to bolo výrazne viac ako 40 %.

V Európe sa množia obavy, že Moskva by mohla prudko znížiť množstvo plynu, ktoré dodáva, alebo ho dokonca úplne zastaviť v reakcii na vývoj vzájomných vzťahov po jej útoku na Ukrajinu.

Kremeľ už prerušil dodávky do Bulharska a Poľska a tento týždeň uvalil sankcie na európske dcérske spoločnosti Gazpromu vrátane Gazpromu Germania, čo prinútilo nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka varovať pred zákazom plynu z Ruska.

Európa je teraz pod tlakom, aby zabezpečila alternatívne dodávky plynu ešte pred zimou. Navyše, snaží sa vysporiadať s požiadavkou Ruska na platbu za plyn v rubľoch, a nie v eurách alebo dolároch, ako to stanovujú zmluvy.