Moskva 19. októbra 2021 – Rusko signalizuje, že nezmení svoj postoj a ponúkne európskym spotrebiteľom dodatočné dodávky plynu na zmiernenie súčasnej energetickej krízy, len ak na výmenu dostane regulačné schválenie spustenia prepravy plynovodom Nord Stream 2. Téme sa v komentári venovala agentúra Bloomberg, ktorá sa pri tomto tvrdení opiera o zdroje blízke spoločnosti Gazprom a Kremľu.

„Nemôžeme pricválať na pomoc len preto, aby sme vykompenzovali chyby, ktoré sme neurobili,“ uviedol Konstantin Kozačjov, popredný prokremeľský zákonodarca v hornej komore parlamentu, bez toho, aby spresnil, o čo Rusku ide. „Plníme všetky svoje zmluvy, všetky svoje záväzky. Všetko navyše by malo byť predmetom ďalších dobrovoľných a obojstranne výhodných dohôd,“ dodal.

Akoby chcel podporiť tento postoj, prevádzkovateľ plynovodu v pondelok (18. 10.) uviedol, že jeho prvá línia je naplnená tzv. technickým plynom a pripravená na spustenie prevádzky, ktorú nemôže začať, kým nebude udelené regulačné schválenie. Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako sa ceny plynu v Európe zvýšili po správach, že Gazprom si opäť zarezervoval iba malú kapacitu na prepravu plynu do Európy inými trasami.

Keďže rastúce náklady na palivo spôsobili rastúcu hospodársku katastrofu, rastie tlak na Rusko, najväčšieho európskeho dodávateľa, aby dodávalo viac plynu. Dodatočný ruský plyn je považovaný za hlavný spôsob, ako sa vyhnúť ešte hlbšej kríze dodávok uprostred zimy.

Ale vzhľadom na to, že vzťahy s Európou sú po rokoch sankcií a ďalších napätí na bode mrazu, Kremeľ nemá podľa agentúry Bloomberg žiadnu chuť robiť láskavosť. Podľa Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie síce vývoz do Európy v tomto roku stúpol z vlaňajších nízkych úrovní, ale zaostáva za tými, ktoré boli zaznamenané v roku 2019.

Denné toky v októbri klesli a Gazprom len pomaly napĺňa zásobníky, ktoré vlastní v Európe, čo zvyšuje tlak na zvyšovanie cien. Rusko z krízy viní príliš uponáhľaný energetický prechod a spoliehanie sa na spotové trhy a obnoviteľné zdroje energie, píše Bloomberg.

Minulý týždeň na energetickej konferencii v Moskve prezident Vladimir Putin naznačil, že Rusko môže ponúknuť viac plynu. Súčasne však vyjadril ľútosť nad pomalým pokrokom certifikácie plynovodu Nord Stream 2, čo je proces, ktorý môže trvať až do budúceho roka. Nemecké regulačné orgány v súčasnosti posudzujú žiadosť prevádzkovateľa, ale pripomenuli, že ich počiatočné rozhodnutie by mohlo prísť až v januári. Po ňom by navyše musela dať súhlas aj Európska komisia.

„Ak by sme mohli zvýšiť dodávky touto cestou, podstatne by to zmiernilo napätie na európskom trhu s energiou,“ povedal Putin. „Zatiaľ to však nemôžeme urobiť pre administratívne prekážky,“ dodal.

Po rokoch napätia v Európe ruskí predstavitelia pravdepodobne nebudú súhlasiť so zvýšením dodávok plynu bez pevných záruk, že nový plynovod bude môcť fungovať, uviedli pre Bloomberg zdroje oboznámené so situáciou s tým, že dodatočné objemy by sa mali vyhnúť tranzitu cez tradičnú ukrajinskú trasu.