Praha 31. mája 2022 – Česko by mohlo v Ománe investovať miliardy korún do tamojších nálezísk a potrubí a na oplátku získať dodávky lacného skvapalneného zemného plynu. Informoval o tom portál seznamzpravy.cz.

Traja námestníci Ministerstva priemyslu a obchodu (MPO) sa podľa neho nedávno zúčastnili rokovaní s vedením ománskej energetickej spoločnosti Oman LNG. Predmetom rokovania bolo zistiť, aké sú možnosti dodávok skvapalneného plynu z Ománu.

„MPO sprostredkovalo jednanie českých energetických firiem ČEZ a Pražskej plynárenskej s obchodným riaditeľom spoločnosti Oman LNG Mahmúdom Al Búším. Zo strany ministerstva sa rokovania zúčastnila trojica námestníkov. Obe strany budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch preverovať možnosti dodávok skvapalneného zemného plynu do Českej republiky. Rokovania budú pokračovať na firemnej úrovni,“ povedal pre seznamzpravy.cz hovorca rezortu Vojtech Srnka.

Ako už portál skôr informoval, Česko obrátilo pozornosť aj na ďalšie krajiny Blízkeho východu. Finišujú prípravy obojstranných dohôd s Katarom a rokovania o otvorení ambasád, šéfka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová zase nedávno politicky pripravovala cestu v Spojených arabských emirátoch. Omán predstavuje ďalšiu možnosť.

Pre vojnu na Ukrajine hrozí európskym štátom masívny výpadok dodávok plynu z Ruska. Česká vláda sa teda zamerala na Blízky východ, kde sa nachádzajú veľké náleziská. „Vláda sa snaží nájsť riešenie, ktoré nahradí plyn z Ruska. Preto je dôležité rokovať so všetkými krajinami, ktoré plyn exportujú. A Omán patrí medzi ne,“ povedal námestník ministra zahraničných vecí Jiří Kozák.

Podľa seznamzpravy.cz je však zrejmé, že dodávky LNG z Kataru, Emirátov či Ománu sú riešením najmä pre budúcnosť, a nie okamžitým projektom. Problém spočíva v tom, že nestačí len vyjednať kúpu suroviny, plyn treba do Česka aj nejako dopraviť – čo je napríklad pre chýbajúce dostatočné prepojenie českých a poľských plynovodov komplikácia na niekoľko nasledujúcich rokov.

„Realisticky je jasné, že plyn z Ománu nebude zajtra. Čo napokon platí pre všetky krajiny Zálivu. Musíme vyriešiť obmedzenú kapacitu dodávok, veľkú prepravnú vzdialenosť aj terminál, ktorý pomôže nasmerovať plyn do Česka. Obmedzené kapacity vyriešime práve rokovaním s krajinami, ktoré môžu aspoň nejaký plyn poskytnúť. Tým si môžeme kapacitu v podstate poskladať,“ dodal Kozák.

V prípade Ománu by to pre Českú republiku znamenalo mnohomiliardové investície do ťažby plynu. Podľa energetického experta a šéfa poradenskej firmy ENAS Vladimíra Štěpána však takýto krok stojí za úvahu. Rokovania s Ománom by podľa neho mohli uľahčiť aj vzájomné sympatie.

„V prípade Ománu sa môžeme oprieť o dobré osobné vzťahy s tamojšou kráľovskou rodinou. Prednedávnom Česko navštívila ománska princezná. Už prebehli návštevy tam aj tu. Problém je klasický. V Ománe sú len vytypované ložiská, takže najprv bude treba do nich zainvestovať. To znamená odkryť ich, aby sa dalo ťažiť,“ povedal Štěpán.

Z miesta náleziska bude treba ešte vybudovať plynovod, ktorým sa plyn dopraví na pobrežie. „Tam chýba exportný terminál, čo je finančne veľmi náročné. K tomu je potrebné zariadiť skvapalňovací terminál a lode, ktoré to dopravia do Európy. V Ománe to zatiaľ majú na papieri a zháňajú investora, ktorý to zaplatí,“ vysvetlil Štěpán s tým, že skvapalnený plyn by tankery mohli dopraviť do terminálu na severe Poľska, kde by sa LNG opäť splyňoval.

„Celý reťazec, o ktorom hovoríme, bude stáť niekoľko miliárd korún, časovo sa bavíme o horizonte zhruba desiatich rokov. Naša investícia by sa splácala nízkou cenou plynu, ktorú by sme si tým vyjednali. Napríklad na 20 rokov. Stálo by to za úvahu,“ doplnil Štěpán a pripomenul, že sa nesmie zabúdať ani na chýbajúce plynovodné prepojenie Poľska a Česka.

Prepojenie mal vyriešiť česko-poľský projekt Stork II, lenže za minulej vlády Andreja Babiša z neho zišlo. Experti Babiša a spol. kritizovali, ten sa spolu s vtedajším ministrom priemyslu a obchodu Karlom Havlíčkom obhajoval, že projekt neuspel pre nezáujem zo strany Poľska, uzavrel portál seznamsprávy.cz.