Brusel 27. marca 2022 – Členské štáty a Európska komisia budú spolupracovať na dobrovoľnom spoločnom nákupe plynu, LNG a vodíka a zaistení bezpečnosti dodávok pre všetky členské štáty. Vyplýva to zo záverov summitu Európskej únie (24. – 25. 3.), ktoré okrem iného odporúčajú aj čo najskorší začiatok dopĺňania plynových zásobníkov. Informoval o tom web consilium.europa.eu.

„S ohľadom na ďalšiu zimu budú členské štáty a Komisia urýchlene spolupracovať na dobrovoľnom spoločnom nákupe plynu, LNG a vodíka, pri optimálnom využití kolektívnej politickej a trhovej váhy Európskej únie a jej členských štátov na zníženie cien pri rokovaniach,“ píše sa v záveroch summitu s tým, že spoločná platforma pre nákupy bude otvorená aj pre krajiny západného Balkánu a troch pridružených východných partnerov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pripomenul snahu niektorých krajín vyjednávať samostatne o svojich vlastných zmluvách. „To, a povedal som to aj kolegom, nie je najlepší spôsob, keďže tlačíme ceny nahor,“ povedal Macron.

Český premiér Petr Fiala podľa ČTK uviedol, že až prax ukáže, ako budú prípadné spoločné nákupy plynu vyzerať, Česko však o ne bude mať záujem. „Česká republika ako stredne veľký štát by si určite nedokázala vyjednať také podmienky, ako to dokáže Európska únia ako celok,“ povedal Fiala.

Krajiny EÚ a EK majú tiež vytvoriť potrebné mechanizmy solidarity a kompenzácie, dokončiť a zlepšiť svoje plynové a elektrické prepojenia v celej Európskej únii vrátane úplnej synchronizácie energetických sietí a pracovať na zaistení bezpečnosti dodávok pre všetky členské štáty.

Európska rada má tiež preskúmať návrhy Komisie týkajúce sa politiky EÚ v oblasti skladovania plynu, pričom má náležite zohľadniť a riešiť záujmy členských štátov s významnou skladovacou kapacitou s cieľom zabezpečiť spravodlivú rovnováhu. „Dopĺňanie zásobníkov plynu v celej Únii by sa malo začať čo najskôr, pričom by sa mali v plnej miere zohľadniť vnútroštátne opatrenia pripravenosti,“ uvádza sa v záveroch summitu.

Nezhody o zákaze ruských dovozov a obmedzení cien

EÚ zostala podľa agentúry Reuters rozdelená v otázke, či zakázať dovoz ruskej ropy a zemného plynu v odvete za inváziu Moskvy na Ukrajinu. Nemecko, Maďarsko a Rakúsko patrili v tomto smere k najzdržanlivejším.

Žiadna spoločná pozícia sa neobjavila ani v súvislosti s aktuálnou požiadavkou Ruska , podľa ktorej musia „nepriateľské“ krajiny použiť na zaplatenie ruskej ropy a plynu ruble. Podľa Draghiho sa lídri zhodli, že takáto ruská požiadavka by predstavovala porušenie zmluvy.

Členské štáty sa nedokázali dohodnúť na krátkodobých riešeniach krízy na energetickom trhu. Zatiaľ čo stredomorské štáty naliehali na obmedzenie veľkoobchodných cien plynu, aby ochránili chudobnejšie domácnosti, oponenti tvrdili, že by to znamenalo dotovanie jeho produkcie z verejných prostriedkov.

Lídri krajín poverili EK, aby urýchlene posúdila, aké krátkodobé možnosti, od cenových stropov po daňové úľavy, by mohli pomôcť znížiť ceny plynu a elektriny.

Taliansky premiér Mario Draghi podľa Reuters povedal, že exekutíva EÚ bude diskutovať o možnostiach s veľkými ropnými a elektrárenskými spoločnosťami. „Očakávame, že do mája budeme mať nejaké návrhy,“ uviedol.

Španielsko a Portugalsko budú môcť implementovať dočasné opatrenia na obmedzenie cien elektriny. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že toto „špeciálne zaobchádzanie“ je možné, pretože Pyrenejský polostrov je do značnej miery oddelený od zvyšku elektrickej siete EÚ, hoci exekutíva EÚ bude posudzovať aj krátkodobé plány navrhnuté inými členmi EÚ.

Belgický premiér Alexander De Croo, ktorý podporil tlak juhoeurópskych krajín na zásahy na trhu, uviedol, že vlády v celej EÚ čelia rastúcemu tlaku verejnosti. „Dnešný deň je o každodenných problémoch ľudí a tými sú faktúry za elektrinu a plyn,“ povedal. „Sme vo vojne a vo vojne musíte prijať mimoriadne opatrenia,“ dodal.