Kodaň 6. decembra 2021 – Dánsky prevádzkovateľ plynárenskej siete Energinet minulý týždeň varoval, že plynárenský systém krajiny je momentálne zraniteľnejší ako zvyčajne, a vyzval účastníkov trhu, aby pred vrcholnou zimnou sezónou zvýšili zásoby plynu. Informoval o tom portál spglobal.com.

Zásoby v celej Európe sú po slabšom letnom vtláčaní oveľa nižšie ako zvyčajne, pričom dva dánske zásobníky sú podľa Gas Infrastructure Europe naplnené len na 76 %. V rovnakom čase minulého roka boli zásoby v lokalitách Stenlille a Lille Torup neďaleko Viborgu na úrovni 94 %.

„Systém je v súčasnosti zraniteľnejší ako zvyčajne a samotný plynárenský priemysel musí prevziať zodpovednosť za to, aby dodávky zostali stabilné a bezpečné,“ uviedol Energinet vo vyhlásení. „Samotní hráči na trhu s plynom majú veľkú zodpovednosť za to, aby sa vyhli nedostatku plynu počas chladného počasia a zvýšenej spotreby,“ dodala firma.

Dánsko spotrebuje okolo 3 bcm plynu ročne, pričom dodávky do Švédska tiež závisia od dánskeho tranzitu. Dánske zásoby plynu v súčasnosti dosahujú 6,9 ​​TWh (0,65 Bcm), vyplýva z údajov GIE.

Krajina bola čistým vývozcom plynu, ale prešla na dovoz po tom, ako operátor TotalEnergies v septembri 2019 odstavil Tyru – najväčšie pole v krajine –  z dôvodu rozsiahlej prestavby. Reštart prevádzky sa neočakáva skôr ako v polovici roku 2023.

Energinet uviedol, že dodávky dánskym a švédskym spotrebiteľom by mali zostať silné aj počas nadchádzajúcej zimy, ale zástupca riaditeľa Jeppe Dano povedal, že je ešte čas na zvýšenie dánskych zásob. „Je dôležité, aby hráči priebežne nakupovali plyn a ukladali ho do jedného z dvoch dánskych zásobníkov,“ tvrdí Dano. „A je možné plyn skladovať – prepojenia z Nemecka nie sú momentálne plne využívané a pokiaľ počasie nie je chladnejšie ako v súčasnosti, je tu dobrá príležitosť doviezť viac plynu a uskladniť ho na neskôr,“ dodal.

V čase, keď je Tyra zatvorená, dodávky pre dánskych a švédskych spotrebiteľov pochádzajú predovšetkým z Nemecka, domácej výroby bioplynu a dvoch zásobníkov plynu. Biometán v súčasnosti predstavuje približne 25 % plynu v dánskej rozvodnej sieti.

Energinet však uviedol, že dovoz z Nemecka a bioplyn v chladnej zimnej sezóne nedokážu pokryť celkový dopyt. „Zásoby sa preto musia priebežne dopĺňať,“ zdôraznila firma.

Obavy zo zimných dodávok plynu a vyhliadky, že by Európa mohla pred koncom aktuálnej zimy zaznamenať pokles svojich zásob na bezprecedentné minimá, pomohli udržať ceny plynu blízko rekordných maxím.

Cena denného kontraktu TTF bola 2. decembra 92,60 EUR/MWh (30,70 USD/MMBtu), čo podľa hodnotenia  S&P Global Platts predstavuje medziročný nárast o 525 %.

Zabezpečenie dodávok

Energinet pripomenul, že podľa dánskeho zákona o dodávkach plynu je zodpovednosť za bezpečnosť dodávok v krajine dvojaká. Samotná spoločnosť je zodpovedná za zabezpečenie správnej kapacity prepravnej siete a núdzovej zásoby na pokrytie dánskych potrieb chránených odberateľov plynu na 30 zimných dní v prípade prerušenia dodávok z Nemecka.

Okrem toho sú prevádzkovatelia zodpovední za priebežné zabezpečenie plynu, ktorý odberatelia potrebujú.

Dodávky plynu do Švédska sa uskutočňujú výlučne prostredníctvom dánskeho plynárenského systému a situácia s dodávkami počas rekonštrukcie Tyry viedla švédskych spotrebiteľov k obavám, že Švédsko bude musieť počas zimy odstaviť plyn.

Energinet sa snažil tieto obavy zmierniť. „Je dôležité povedať, že spotrebitelia plynu – vrátane Švédska – by sa nemali báť, že plyn bude odstavený,“ povedal Dano. Hráči na trhu podľa neho „musia prevziať zodpovednosť, aby sme sa nedostali do situácie, keď v prípade incidentu alebo dlhotrvajúceho silného chladného počasia bude nedostatok plynu“.

„Odberatelia plynu, vrátane veľkých spoločností, to môžu ovplyvniť tým, že zabezpečia, aby ich dodávatelia skladovali dostatok plynu,“ uzavrel Dano.