Oslo 9. septembra 2020 – Iba 13 % globálne využívaného zemného plynu bude v roku 2050 zbavených oxidu uhličitého. Podľa nórskej energetickej konzultačnej firmy DNV GL to predstavuje veľkú výzvu pri dosahovaní cieľov Parížskej klimatickej dohody. Informuje o tom agentúra Reuters.

DNV GL očakáva, že plyn do roku 2026 vystrieda ropu na pozícii najväčšieho zdroja energie, v súvislosti so snahou vlád obmedziť otepľovanie na cieľové 2 °C stanovené v Parížskej dohode.

Emisie CO2 je možné z plynu odstrániť jeho konverziou na vodík, v kombinácii so zachytávaním a ukladaním uhlíka (CCS) alebo po jeho spálení. „Využívanie CCS sa musí zrýchliť…a to aj na zvýšenie výroby bezemisného vodíka,“ uviedol vo svojej správe výkonný riaditeľ DNV GL Remi Eriksen.

Očakáva sa, že do roku 2050 – na základe aktuálnych technologických a politických trendov – sa pomocou CCS dekarbonizuje viac ako 40 % plynu používaného v Európe, tvrdí DNV GL. Na obmedzenie globálneho otepľovania v tomto storočí výrazne pod 2 °C nad úrovňou pred industrializáciou je však potrebné vyvinúť väčšie úsilie.

„Dekarbonizovaný zemný plyn vrátane vodíka bude hrať kľúčovú úlohu pri prechode na energetickú budúcnosť, ktorú ľudstvo chce a potrebuje,“ uvádza sa v správe.

Energetická poradenská spoločnosť Rystad Energy podľa informácií publikovaných v pondelok očakáva, že CCS do roku 2035 priláka v Európe investície do výšky 35 mld. USD, pričom v plánoch je zhruba desať rozsiahlych projektov, najmä v oblasti Severného mora.

V júli spoločnosť DNV GL uviedla, že rok 2019 by mal byť rokom, keď uhlíkové emisie aj dopyt po rope dosiahli vrchol, pretože pandémia Covid-19 trvale zmenila spôsoby cestovania a práce.