Bratislava 17. marca 2020 – Slovenské energetické firmy, ktoré dodávajú elektrickú energiu, plyn a pohonné hmoty, sú na prípadné zhoršenie situácie a rozšírenie nákazy novým koronavírusom dobre pripravené a dodávky energií sú zabezpečené. Povedal to v utorok minister hospodárstva Peter Žiga po konferenčnom hovore so zástupcami týchto firiem.
      „Spoločnosti sú na krízové situácie veľmi dobre pripravené,“ povedal Žiga. Firmy majú podľa ministra zabezpečené záložné pracoviská, záložné dispečingy a rezervné tímy. V spoločnostiach veľká časť zamestnancov pracuje z domu a v súčasnej dobe sa pozastavili všetky plánované opravy infraštruktúry. V súčasnosti nie je žiadny zamestnanec ochorením COVID-19 postihnutý.
     Žiga pripomenul, že plyn aj ropa na Slovensko v súčasnosti prúdi bez obmedzení. „Máme ešte dostatočne naplnené zásobníky, pretože sme boli pripravení na plynovú krízu,“ zdôraznil minister. Slovenské zásobníky sú v súčasnosti naplnené na takmer 80%. Plynulé dodávky aj výrobu hlási aj najväčšia slovenská rafinéria Slovnaft, ktorá má tiež dostatočné zásoby ropy na výrobu pohonných hmôt. Minister pripomenul, že okrem bežných prevádzkových zásob energetických surovín majú 90-dňové zásoby štátne hmotné rezervy.
      Pripravené na krízový scenár sú podľa Žigu aj elektrárne, prenosová sústava a distribučné spoločnosti. Tie už podľa šéfa rezortu hospodárstva pocítili štvorpercentný pokles spotreby elektrickej energie z dôvodu odstavenia prevádzok niektorých firiem. „Prenosová sústava je stabilná, komunikuje s veľkými odberateľmi,“ povedal Žiga, no zároveň vyzval veľké firmy, aby svoje plány na prípadné ďalšie odstávky prevádzok oznámili vopred aj energetikom.