Londýn 28. januára 2022 – Dodávky z európskych plynových zásobníkov by mohli nahradiť o niečo viac ako dve tretiny výpadku v porovnaní s predchádzajúcim rokom, ktorý by vo februári až marci mohlo spôsobiť úplné zastavenie ruských dodávok do Európy. Tvrdí to portál argusmedia.com, podľa ktorého ani v prípade eskalácie rusko-ukrajinského konfliktu aktuálne nič nenaznačuje prerušeniu tokov plynu, a to najmä pre vzájomnú závislosť EÚ a Ruska od pokračovania dodávok.

Americká vláda však predpokladá, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bude v prípade invázie prerušený. Pripravuje sa aj na „menej pravdepodobný scenár“ úplného odstavenia ruských dodávok do Európy.

Vysoký predstaviteľ administratívy USA uviedol, že v prípade zastavenia ruských dodávok by európske skladové zásoby mohli poskytnúť úľavu na niekoľko týždňov, kým neprídu nové dodávky, napríklad v podobe ďalších LNG tankerov.

Európske zásobníky zostali na najnižšej úrovni za posledné roky. Do zimy vstúpili rekordne nízko, po pomalom vytváraní zásob počas minulého leta. Stále by však mohli pokryť podstatnú časť prípadného výpadku ruských dodávok vo februári až marci v porovnaní s predchádzajúcim rokom, hoci by si to vyžadovalo, aby krajiny čerpali aj zo svojich strategických zásob, čo by znamenalo, že obnovenie európskych zásob plynu na sezónne priemery by mohlo trvať roky, konštatuje argusmedia.com.

Súhrnné zásoby pracovného plynu v EÚ a Spojenom kráľovstve v stredu (26. 1.) ráno klesli na 456,9 TWh – posledné dostupné údaje – zo 624,3 TWh pred rokom. Čisté výbery sú od 10. januára v podstate stabilné, po pomalšom čerpaní zásob – a dokonca aj čistých injekciách v niektorých dňoch – na začiatku mesiaca. Za predpokladu, že čisté čerpanie zo zásobníkov počas zvyšku tohto mesiaca bude v súlade so 7,4 TWh denne ako v období 10. – 25. januára, na začiatku februára by tak zostali zásoby na úrovni 412,7 TWh.

Pokiaľ by sa do konca zimy úplne vyprázdnili, poskytne to ďalších 172,6 TWh dodávky v porovnaní s predchádzajúcim rokom, berúc do úvahy, že vo februári až marci 2021 bolo zo zásobníkov odčerpaných kumulatívnych 240,1 TWh.

To by sa rovnalo necelým 68 % celkových dodávok ruských plynovodov do Európy, s výnimkou Moldavska a pobaltských štátov, vo februári až marci minulého roka, ktoré dosiahli 255 TWh, vyčíslil argusmedia.com.

V uvedenom období bolo cez ukrajinskú trasu dodaných približne 61,5 TWh ruského plynu (opäť bez tokov do Moldavska). Ak by zásobníky museli úplne kompenzovať pokles takéhoto rozsahu, do konca zimy by mohli zostať zásoby okolo 111 TWh, čiže o takmer 256 TWh nižšie ako päťročný priemer k 1. aprílu – 367,7 TWh.

Údaje o zásobách zahŕňajú strategické zásoby vo viacerých krajinách. Tie by sa následne museli vyčerpať, ak by malo byť k dispozícii ďalších 172,6 TWh s cieľom kompenzovať úplné zastavenie ruských dodávok. Taliansko má mimoriadne veľké strategické rezervy v objeme tesne pod 5 miliárd m3, čo znamená, že už predstavovali viac ako 10 % stredajších celkových zásob 456,9 TWh.

Využitie „cushion gas“

Rýchle čerpanie zásob by mohlo koncom zimy obmedziť jeho kapacitu. Ak by zásoby boli na konci januára na úrovni 412,6 TWh, ich úplné vyčerpanie do začiatku apríla predpokladá výbery 6,8 TWh denne.

Hoci by to bolo nižšia úroveň čerpania ako v posledných týždňoch, udržať takéto výbery v neskorej zime môže byť ťažké. Ťažobná kapacita zvyčajne klesá, keď sa zásobníky stále viac vyprázdňujú v dôsledku poklesu tlaku v nich. Znížená ťažobná kapacita by obmedzila rozsah dodávok zo zásobníkov na dorovnanie slabších alebo úplne chýbajúcich ruských tokov koncom zimy.

Dodávky zo zásobníkov by mohli byť vyššie, ak by ich prevádzkovatelia využívali pracovné plynové rezervy plynu – cushion gas – používané na zabezpečenie dostatočného tlaku pri ťažbe a vtláčaní.

Niektoré európske lokality, najmä polovyčerpané polia, ako sú holandské zariadenia Norg a Grijpskerk, obsahujú dostatok takéhoto plynu. Jeho využitie by znamenalo, ho neskôr bude nutné doplniť, aby sa zabezpečilo obnovenie potrebného tlaku potrebného na vtláčanie a ťažbu, uviedol argusmedia.com.

Úplné odčerpanie pracovného plynu do konca zimy by v každom prípade viedlo k tomu, že zásoby budú pravdepodobne do budúcej zimy vstupovať s ešte väčším deficitom v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ako v októbri 2021. Potom môže trvať niekoľko skladovacích cyklov, kým sa deficit úplne vyrovná, a to aj v prípade, že sa dodávky z Ruska obnovia, dorazia silné dodávky z iných zdrojov a zimy budú mierne.

V každom prípade, za predpokladu, že zásoby pracovného plynu zostanú do značnej miery nedotknuté, rýchlejšie ťažby zo zásobníkov by museli byť vo februári až marci doplnené silnejšími dodávkami z iných zdrojov, ak by sa dodávky z Ruska úplne zastavili. Keďže rozsah zvýšenia dodávok plynovodmi by mohol byť obmedzený, veľkú časť výpadku by museli by museli nahradiť dodatočné dodávky LNG, uzavrel argusmedia.com.