Londýn 30. novembra 2022 –  Dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska do Európskej únie vzrástol za rok zhruba o 40 %, ako jeden z dôsledkov snahy o nahradenie znižujúcich sa tokov cez ruské plynovody. Únia utratila od januára do konca septembra za ruský LNG rekordných 12,5 miliardy eur, čo je medziročne päťnásobne vyššia suma. Informoval o tom agentúra Bloomberg, podľa ktorej ide o „horkú pilulku“ pre mnohých v EÚ, ktorá zaviedla proti Moskve tvrdé sankcie, aby ju pripravila o prostriedky na financovanie vojny na Ukrajine.

Vďaka silnému dopytu z Francúzska či Belgicka sa Rusko v tomto roku stalo druhým najväčším dodávateľom LNG do severozápadnej Európy po USA, ale pred Katarom. Tento nárast je dôsledkom znižovania dodávok ruského potrubného plynu po spustení invázie Moskvy na Ukrajine, čo núti EÚ dovážať viac LNG z celého sveta vrátane Ruska na naplnenie svojich zásobníkov pred zimou.

Podľa Anne-Sophie Corbeauovej z Centra globálnej energetickej politiky Kolumbijskej univerzity musí ruský LNG naďalej prúdiť, keďže situácia na trhu je čoraz napätejšia.

Spomedzi európskych krajín prestali nakupovať ruský LNG iba Spojené kráľovstvo a pobaltské štáty. O úplnom embargu na ruský plyn sa podľa Bloomberg nikdy seriózne neuvažovalo pre nedostatok globálnych dodávok a vyhliadky na ešte viac napätý trh v roku 2023. Ruský plyn má aktuálne menej ako 10-percentný podiel na dovoze plynu do EÚ, pričom v minulom roku to bola viac ako tretina. Podiel Ruska na dodávkach LNG je však takmer polovičný.

Jeho dodávky v rámci Európy sú podľa údajov o sledovaní lodí nerovnomerné. Po ich odmietnutí zo strany Británie si našli iných odberateľov. Napríklad ruské dodávky do belgických prístavov sa v období január-október viac ako zdvojnásobili a dovoz do Francúzska stúpol o 60 %.

Väčšina globálnych dodávok LNG je viazaná na dlhodobé zmluvy, pripomenul Bloomberg s tým, že predajcami sú často veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré nie sú pod kontrolou vlád.

Francúzska spoločnosť TotalEnergies má napríklad 20-percentný podiel v najväčšom ruskom výrobnom závode na skvapalnený plyn, Jamal LNG. Napriek tomu, že spoločnosť zastavila nové investície v Rusku a predala niektoré svoje ruské aktíva, zaviazala sa zostať v Jamale, aby pomohla zabezpečiť dodávky plynu do Európy, pokiaľ to sankcie dovolia. TotalEnergies vlastní aj 19-percentný podiel v ruskej súkromnej spoločnosti Novatek, ktorá projekt kontroluje. „Za súčasných podmienok nemôžu existovať dobré a zlé LNG projekty,“ povedal minulý mesiac šéf Novateku Leonid Michelson.

Okrem Novateku začala LNG do Európy dodávať aj štátna plynárenská spoločnosť Gazprom, ktorý je predovšetkým dodávateľom zemného plynu cez plynovody, pričom na tento export má monopol. Hoci LNG z jeho veľkého projektu Sachalin 2 na ruskom Ďalekom východe smeruje predovšetkým do Ázie, z LNG terminálu Portovaja na ruskom pobreží Baltského mora podľa agentúry Reuters putovali už tri náklady do gréckeho dovozného terminálu Revithoussa.

Zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu Portovaja s kapacitou 1,5 milióna ton bolo postavené na báze rovnomennej kompresorovej stanice, ktorá predtým dodávala plyn do plynovodu Nord Stream 1. Od 6. septembra sa v závode začala výroba LNG a v rovnakom mesiaci prišlo oznámenie o možno rozšírení projektu o ďalšie 2 milióny ton. Závod teraz pozostáva z dvoch skvapalňovacích liniek využívajúcich technológiu Linde, pobrežný zásobník LNG s kapacitou 42.000 m3 a plávajúci s kapacitou 135.000 m3.

Podľa Bloomberg však súčasný nárast ruského exportu LNG neznamená, že Rusko v budúcnosti tieto dodávky Európe neobmedzí tak, ako k tomu pristúpilo v prípade potrubného plynu. Moskva už tento rok zakázala dodávky skvapalneného plynu bývalej divízii Gazpromu v Nemecku, ktorú vláda v Berlíne znárodnila. Niektorí kupujúci sa tiež obávajú, že Moskva môže pristúpiť k požiadavke na platby za LNG v rubľoch, ako to v apríli urobila v prípade plynu cez plynovody, zatiaľ však k takémuto rozhodnutiu nedošlo, uzavrela agentúra Bloomberg.