Praha 19. februára 2023 – Dovoz plynu z Ruska do Českej republiky klesol počas januára na nulu. Štát nahradil ruský plyn dovozom potrubného plynu z Nórska a skvapalneným zemným plynom z Holandska a Belgicka. K obmedzeniu závislosti na Rusku pomohli Česku aj úspory v spotrebe. Na Twitteri to uviedol minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Informoval o tom portál idnes.cz a agentúra ČTK.

V posledných piatich mesiacoch klesol podiel dovozu ruského plynu do Českej republiky na 2,2 percenta, kým v predchádzajúcich rokoch predstavoval okolo 97 percent. Zo Síkelovho vyjadrenia nie je zrejmé, či predpokladá nulový dovoz ruského plynu aj v ďalších mesiacoch.

„Od ukončenia dodávok cez plynovod Nord Stream k nám môže plyn z Ruska prúdiť len cez Slovensko. A odtiaľ od vlaňajšieho septembra do konca januára pritieklo len 2,2 percenta celkového dovozu. V januári to dokonca nebol ani kubík. Vystačíme si totiž s dodávkami plynu cez Nemecko,“ uviedol minister.

Štát začal obmedzovať dovoz plynu z Ruska pred rokom, od začatia ruskej invázie na Ukrajinu. Zlomovým bodom podľa Síkelu však bolo letné uzavretie plynovodu Nord Stream, ktorým prúdil plyn z Ruska do Nemecka a odtiaľ aj do Česka. Zatiaľ čo vlani sa v období od októbra do januára do Nemecka cez Nord Stream doviezlo z Ruska 184,3 TWh plynu, tento rok to bola nula.

„Po ukončení dodávok cez Nord Stream sa ale ruské dodávky cez Nemecko podarilo nahradiť plynom z Nórska, ako aj skvapalneným zemným plynom z Belgicka a Holandska,“ poznamenal minister. Dodávky plynu z Nórska do Nemecka podľa neho v období od októbra minulého roka do januára tohto roka medziročne vzrástli asi o 23 percent. Ešte výraznejšie stúpol za rovnaké obdobie dovoz plynu z krajín Beneluxu, z Holandska medziročne o 29 percent a z Belgicka dokonca o 250 percent.

Síkela doplnil, že oproti minulému roku za toto obdobie vzrástol dovoz z o 132,2 TWh a v Nemecku aj Česku sú zásobníky v tomto období naplnené dvakrát viac ako vlani.

Podľa údajov združenia Gas Infrastructure Europe boli k 17. februáru nemecké zásobníky naplnené na 71,62 % svojej kapacity, resp. 19,48 % ročnej spotreby krajiny, a české na 66,78 %, čo predstavuje 32,26 % ročnej spotreby.

K obmedzeniu dovozu ruského plynu podľa ministra hospodárstva prispeli aj domáce úspory v spotrebe. „Od októbra do konca januára sme spotrebu v porovnaní s minulým rokom znížili skoro o 28 percent, ušetrili sme teda vyše 850 miliónov kubíkov plynu. Za celý minulý rok spotreba plynu v Česku medziročne klesla takmer o pätinu, na 81,5 terawatthodiny plynu.

Premiér Petr Fiala koncom januára uviedol, že ČR v minulom roku znížila svoju závislosť na ruskom plyne z pôvodných 97 na aktuálne maximálne 4 % vďaka jeho nahradeniu importom z vyššie uvedených zdrojov. Do budúcnosti chce štát obmedziť závislosť na ruskom plyne úplne, nahradiť inými zdrojmi chce aj dovoz ruskej ropy.

Zmes plynu pre Česko

Bývalý minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček ocenil nízky podiel dodávok z Ruska, podľa neho sa však o tom, aký plyn do Česka prúdi, nerozhoduje v tuzemsku, ale v Nemecku. „Drvivá časť dodávaného plynu k nám ide potrubím z Nemecka a my kupujeme iba zmes plynu z rôznych zdrojov, ktoré vedú na nemecké územie,“ povedal exminister.

V minulosti tam prúdil hlavne ruský plyn, avšak vzhľadom na to, že Nord Stream je uzavretý, je jasné, že zmes plynu bude tvoriť najmä nórsky plyn a LNG,“ povedal Havlíček. Podľa neho tak do Česka bude vždy prúdiť iba taký plyn, ktorý bude prúdiť do Nemecka, bez ohľadu na to, s kým tuzemské subjekty uzavreli zmluvu.

Arbitráž ČEZ vs. Gazprom

V súvislosti so znižovaním ruských dodávok plynu počas minulého roka nedávno česká energetická spoločnosť ČEZ formálne začala arbitrážne konanie proti ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom, pričom žiada náhradu škody okolo jednej miliardy korún. Možnosť arbitráže spomenul už vlani v októbri predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Ten sa domnieva, že ruská energetická vojna proti Európe nezačala po spustení ruskej invázie na Ukrajinu a zavedení západných sankcií, ale už predvlani, zhruba rok pred inváziou na Ukrajinu, keď Rusko nenápadne prestalo dodávať plyn a úroveň naplnenosti zásobníkov klesala. „Bol to plazivý ťah zo strany Ruska,“ povedal Beneš ešte v októbri v programe Otázky Václava Moravca Českej televízie.

Už vtedy označil medzinárodnú arbitráž za jediný možný krok. „V momente, keď niekto neplní kontrakt, ktorý máte, je ťažké sa baviť o niečom inom ako náhrade škody,“ povedal Beneš na otázku, či ČEZ s Gazpromom rokuje o dodávkach na tento rok. Výpadky v dodávkach podľa neho ČEZ jasne poškodili. „Je to vo vyšších stovkách miliónov až v prvých miliardách korún, logicky to budeme vymáhať,“ povedal Beneš s tým, že je otázne, čo sa podarí vymôcť.