Londýn 3. februára 2023 – Dramatické rozdiely v predpovediach cien plynu v Európe v tomto roku spôsobili, že spoločnosti a vlády zápasia s plánovaním ďalších krokov a rozhodnutí, vzhľadom na pretrvávajúce neistoty týkajúce sa ekonomického výhľadu od rýchlosti oživenia čínskej ekonomiky až po vplyv vojny na Ukrajine. Podľa agentúry Reuters musia vlády správne odhadnúť rozsah prideľovania palivových dotácií, zatiaľ čo firmy zo sektorov výroby hnojív, oceliarstva a ďalších energeticky náročných odvetví čelia ťažkým rozhodnutiam, či obnoviť výrobu, ktorú zastavili pre minuloročný extrémny nárast cien.

Obavy, že ceny zemného plynu by mohli opäť začať prudko rásť, ponechávajú niektorým spoločnostiam málo možností. „Zvyšuje to tlak na trvalé zatvorenie časti kapacity,“ povedal o neistých vyhliadkach pre Reuters riaditeľ Európskej oceliarskej federácie (Eurofer) Axel Eggert.

Prognózy piatich analytikov týkajúce sa priemernej európskej referenčnej cenu plynu v roku 2023, holandského benčmarku TTF na najbližší mesiac, sa v januári pohybovali medzi 64 a 125 eurami za megawatthodinu. Toto rozpätie sa medzičasom zúžilo na 60 až 95 eur/MWh.

Ale aj v prípade dolnej hranice rozpätia je cena plynu stále približne trojnásobná v porovnaní s rokom 2020, teda z obdobia predtým, ako ceny raketovo vzrástli v dôsledku postpandemického prudkého nárastu globálneho dopytu a plynovej krízy v Európe spôsobenej znižujúcimi sa ruskými dodávkami.

„Tieto kalkulácie robíme takmer každý deň… s určitým rizikom, že reštartujeme výrobu v závode a vzápätí cena plynu stúpne,“ povedal generálny riaditeľ producenta hnojív a amoniaku, spoločnosti Yara, Svein Tore Holsether.

Európsky benčmark TTF, ktorý minulý rok vystrelil nad 300 eur/MWh, je teraz pod 60 eur/MWh, k čomu prispela nezvyčajne teplá zima a úsilie Európy pri budovaní zásob a úsporách zemného plynu. Pritom najmenej desať rokov, do polovice roku 2021, sa držali pod hranicou 30 eur/MWh.

Ďalší výrobca hnojív, Borealis, uviedol, že ceny sú stále príliš vysoké na to, aby mohli byť opätovne reštartované odstavené závody.

Spoločnosti so starším vybavením, ktoré nemusia byť schopné vyrovnať sa s častými odstávkami, sa obávajú reštartovania zakonzervovanej výrobnej kapacity. Podľa šéfa združenia Eurogas, Jamesa Watsona, je to po prvýkrát, čo sa odhady ďalšieho vývoja tak výrazne rozchádzajú a pohybujú sa od očakávaní masívnych cenových skokov až po názory, že na trhu bude nadbytok plynu.

 ‚POZOR NA ČÍNU‘

Podľa niektorých analytikov záleží tohtoročný výhľad do značnej miery od toho, či ruské dodávky budú naďalej klesať, rovnako ako od počasia a množstva plynu, ktoré absorbuje Čína nasaje, keď sa jej ekonomika bude zotavovať.

Čínsky a ázijský dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) má teraz priamejší vplyv, pretože Európa prechádza od ruských dodávok cez plynovody práve k skvapalnenému plynu, čím sa zvyšuje pozornosť venovaná oživeniu čínskej ekonomiky po zmiernení proticovidovej politiky.

Dovoz LNG do Európskej únie a Británie bol v roku 2022 takmer o 70 % vyšší v porovnaní s rokom 2021, zatiaľ čo dovoz do severovýchodnej Ázie a južnej Ázie klesol o 7 %, ukázali údaje spoločnosti Refinitiv Eikon.

„Každý pozorne sleduje Čínu. Predpovedáme 10-percentný nárast čínskeho dopytu po LNG v tomto roku, ale… boli by ste si istí predpoveďami o čínskej ekonomike vzhľadom na vplyv covidu?“ položil otázku Ed Cox, editor LNG v spoločnosti ICIS pre Reuters.

Analytici sú nútení pravidelne prehodnocovať svoje odhady. Na začiatku januára analytici ING predpovedali, že európska referenčná cena bude v roku 2023 na priemernej úrovni 125 eur za megawatthodinu. Tento týždeň znížili svoju predpoveď na 70 eur/MWh s tým, že teraz očakávajú len marginálne oživenie čínskeho dopytu.

Axel Eggert z Euroferu uviedol, že európsky priemysel čelí aj ďalším neistotám, ako napríklad tomu, ako konkurovať na svetovom trhu, keď Spojené štáty ponúkajú mohutné zelené priemyselné dotácie, ktoré by mohli odviesť investície z Európy. Európska únia v tejto súvislosti pripravuje odpoveď, ktorej podoba zatiaľ nie je známa.

Rovnako európske vlády, ktoré minulý rok vyčlenili miliardy eur v dotáciách na pomoc firmám a domácnostiam čeliacim ochromujúcim účtom za energiu, sa snažia odhadnúť ďalší vývoj a plánovať dopredu, pripomenul Reuters.

Nemecko v januári uviedlo, že výdavky na cenové stropy plynu a elektriny, ktoré sú súčasťou 200-miliardového balíka zameraného na pomoc spotrebiteľom s vysokými cenami energie, by mohli byť nižšie, ako sa očakávalo. Hovorca ministerstva hospodárstva však povedal, že je príliš skoro povedať, o koľko, a varoval pred očakávaním „unáhleného zníženia“.

Británia v januári informovala, že zníži minuloročný systém, ktorý firmám pomohol vyrovnať sa s vysokými účtami za energiu, na čo spoločnosti reagovali, že na zrušenie takejto podpory je príliš skoro.

Úsilie Európy o rozšírenie infraštruktúry na dovoz väčšieho množstva skvapalneného zemného plynu môže pomôcť vyhnúť sa opätovnému prudkému nárastu cien, k akému prišlo v roku 2022, ale podľa analytikov je situácia v oblasti dodávok v regióne stále slabo vyvážená. „Ak teplota klesne a dopyt sa výrazne zvýši, môže sa opäť zvýšiť aj cena,“ povedala Claudia Kemfertová, šéfka energetiky z Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum. „Teraz sme vo vážnej energetickej kríze a ďaleko od zažehnania rizika,“ dodala pre agentúru Reuters.