Brusel 2. júna 2022 – Iniciatíva European Hydrogen Backbone (EHB) identifikovala viac než dostatok zdrojov výroby obnoviteľného vodíka, ktorých spustenie do prevádzky je plánované do roku 2030, na splnenie domácich produkčných cieľov Európskej únie. Vyplýva to z aktuálnej správy EHB, skupiny 31 prevádzkovateľov energetickej infraštruktúry, o ktorej informoval portál spglobal.com. Správa „Päť koridorov zásobovania vodíkom pre Európu v roku 2030“ sa zameriava na regionálne zdroje zeleného vodíka a zásobovacie trasy.

Podľa dokumentu by sa do roku 2030 v EÚ mohla začať výroba 12 miliónov mt zeleného vodíka ročne, čo predstavuje prekročenie cieľa Únie na úrovni 10 miliónov mt/rok. Ďalších 10 miliónov ton zeleného vodíka chce blok do rovnakého termínu získať dovozom.

EHB tiež identifikovala potenciálne dodávky z krajín susediacich s EÚ v objeme 5,4 mt ročne, čo znamená, že spolu s domácou produkciou by Únia mala k dispozícii 17,4 milióna ton zeleného vodíka ročne. To presahuje dopyt v objeme 14,7 milióna ton ročne dopytu, ktorý EHB očakáva do konca desaťročia.

Iniciatíva však poznamenala, že dopyt bude ďalej rásť, podnietený plánom Európskej komisie REPowerEU, ktorý sa zameriava na 75-percentný podiel obnoviteľného vodíka v priemysle a 5-percentný podiel na palivovom mixe v doprave.

Koridory

Správa vníma strednú Európu ako významného dovozcu s veľkými prebytkami dodávok najmä z krajín na pobreží Severného mora, z južnej Európy a severnej Afriky.

Tieto zásobovacie centrá by malo so strednou Európou spojiť päť plánovaných plynovodov.

Koridor A zahŕňajúci severnú Afriku a južnú Európu by mal s využitím existujúcej plynárenskej infraštruktúry prepravovať lacný zelený vodík z Tuniska a Alžírska cez Taliansko do strednej Európy. Mohol by tiež dekarbonizovať priemyselné odvetvia po trase, konkrétne v Taliansku, strednej Európe a Nemecku.

Koridor B cez juhozápadnú Európu a severnú Afriku by spájal zásobovacie centrá na Pyrenejskom polostrove a v severnej Afrike so zásobníkmi vo Francúzsku. Mohol by tiež zásobovať priemysel a dopravu v Portugalsku, Španielsku, Francúzsku a Nemecku.

Koridor C zo Severného mora by mal dodávať vodík z pobrežných veterných fariem, ako aj zariadení na modrý vodík plánovaných v krajinách schopných zachytávať a ukladať uhlík. Dopytovou stranou by mali byť priemyselné zoskupenia a prístavy vo Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku a Nemecku.

Koridor D, ktorý zahŕňa severské a pobaltské regióny, by spájal veternú energiu na pevnine a na mori s výrobou vodíka a slúžil by výrobcom ocele, hnojív, chemikálií a palív v regióne, ako aj Poľsku a Nemecku.

Koridor E by mal spájať Rumunsko, Grécko a Ukrajinu so strednou Európou a Nemeckom, čím by sa využila dostupnosť pôdy v regióne a potenciál pre veternú a solárnu energiu.

EHB zdôraznila, že na splnenie cieľov EÚ a ambícií vodíkovej siete bude potrebné vybudovať novú a upravenú vodíkovú infraštruktúru. Vyzvala na stimuláciu dopytu po vodíku a pružnosť v regionálnych predpisoch na uvoľnenie financovania vodíkovej infraštruktúry.

Pomohli by aj zjednodušené a skrátené plánovacie a povoľovacie postupy, spolu so zrýchleným zavádzaním a integráciou obnoviteľných zdrojov, domnieva sa iniciatíva.

Európska komisia vo svojom balíku REPowerEU zameranom na ukončenie závislosti Európskej únie od ruských energií do roku 2027 navrhla viacero opatrení v oblastiach diverzifikácie dodávok energie a urýchlenia rozšírenia čistej energie. Zahŕňali rýchlejšie povoľovacie postupy pre obnoviteľné zdroje energie a súvisiacu infraštruktúru, ako sú energetické siete.

EHB plánuje do roku 2030 vybudovať sieť 28.000 km vyhradených vodíkových potrubí, ktorá by sa do roku 2040 mala rozšíriť na 53.000 km v 28 európskych krajinách. Približne 60 % siete by mala tvoriť upravená infraštruktúra zemného plynu, zvyšných 40 % by malo pripadnúť na nové plynovody.

Iniciatíva očakáva, že náklady na prepravu vodíka by mali do roku 2040 dosiahnuť 11-21 eurocentov/kg na 1000 km.

Platts Analytics odhaduje náklady na výrobu zeleného vodíka v Nemecku do roku 2030 okolo 2,81 €/kg. Podľa S&P Global Commodity Insights dosahovali náklady na výrobu obnoviteľného vodíka prostredníctvom alkalickej elektrolýzy v Holandsku k 31. máju 10,64 €/kg (vrátane kapitálových výdavkov), a to na základe cien elektriny na najbližší mesiac.