Brusel 9. júna 2022 – Európska komisia navrhla členským štátom EÚ dohodu s Egyptom a Izraelom o zvýšení dovozu zemného plynu z východného Stredomoria, uvádza sa v návrhu dokumentu zo 7. júna, ktorý videla agentúra Reuters. Návrh memoranda o porozumení, ktorý stále podlieha zmenám a vyžaduje schválenie zainteresovanými vládami, je súčasťou úsilia Európskej únie o zníženie dovozu fosílnych palív z Ruska po vojne na Ukrajine.

„Zemný plyn, ktorý sa má prepraviť do Európskej únie, bude pochádzať buď z Egyptskej arabskej republiky, štátu Izrael, alebo z akéhokoľvek iného zdroja v regióne východného Stredomoria, vrátane členských štátov EÚ v regióne,“ uvádza sa v deväťstranovom dokumente.

EÚ deklarovala, že má v úmysle uzavrieť do leta trojstrannú dohodu s Egyptom a Izraelom, ale neuvádza detaily. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by mala budúci týždeň navštíviť Káhiru. Európska komisia odmietla komentovať návrh dohody, ani to, či by sa cesta von der Leyenovej mohla uskutočniť pri príležitosti podpisu memoranda o porozumení.

Návrh dohody stanovuje zásady posilnenej spolupráce medzi týmito tromi partnermi, ale nehovorí o tom, koľko plynu by EÚ doviezla, ani nestanovuje žiadne časové harmonogramy dodávok.

V dokumente sa uvádza, že dodávky budú zahŕňať použitie infraštruktúry na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Egypte, s odkazom na plán severoafrickej krajiny stať sa regionálnym uzlom pre zemný plyn.

Memorandum o porozumení by malo platiť deväť rokov od jeho podpisu, táto klauzula sa však zrejme bude meniť.

Egypt už vyváža do EÚ relatívne malé množstvá plynu a spolu s Izraelom očakáva, že v najbližších rokoch spoločne zvýšia produkciu a export.

Podľa údajov Refinitiv Eikon Egypt minulý rok vyviezol 8,9 miliardy kubických metrov (bcm) LNG a 4,7 bcm za prvých päť mesiacov roku 2022, hoci väčšina smeruje do Ázie. Podľa návrhu dohody by Egypt mohol nakupovať časť plynu prepravovaného do EÚ alebo iných krajín cez egyptskú infraštruktúru, s tým, že ho môže použiť na vlastnú spotrebu alebo na export.

Izrael je na dobrej ceste v najbližších rokoch zdvojnásobiť produkciu plynu na približne 40 bcm ročne, keďže rozširuje projekty a do prevádzky uvádza nové oblasti, tvrdia predstavitelia tamojšieho plynárenského priemyslu. Krajina dúfa, že dosiahne dohodu o dodávkach plynu do Európy, a zvažuje aj výstavbu plynovodu na export väčšieho množstva plynu do Egypta.

Zmluvné strany deklarujú, že „budú spolupracovať na stanovení vhodných spôsobov a prostriedkov na realizáciu účelu tohto memoranda o porozumení s cieľom urýchliť vývoz zemného plynu do EÚ.“ Dohoda nezavádza pre signatárov žiadnu záväznú právnu ani finančnú povinnosť, uvádza sa v dokumente.

EÚ by podľa plánu mohla financovať novú infraštruktúru, ak bude v súlade s jej záväzkom odrádzať od všetkých ďalších investícií do projektov infraštruktúry pre fosílne palivá v tretích krajinách, „pokiaľ nie sú plne v súlade s ambicióznou, jasne definovanou cestou ku klimatickej neutralite“.

Finančné prostriedky by mohli byť poskytnuté aj na vývoj technológií na znižovanie emisií a dekarbonizáciu zemného plynu.

Partneri sa zapoja do zníženia únikov metánu z plynárenskej infraštruktúry, preskúmajú nové technológie na zníženie odvetrávania a horenia a preskúmajú možnosti využitia zachyteného metánu v rámci celého dodávateľského reťazca, uvádza sa v návrhu.

Izraelské úsilie

Izrael zintenzívňuje svoje úsilie v oblasti dodávok plynu do Európy už niekoľko mesiacov v súvislosti so snahou starého kontinentu nahradiť ruské objemy. Veci sa dali do pohybu po tom, ako sa v marci v Paríži stretli izraelská ministerka energetiky Karine Elharrarová a komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová. Po stretnutí bol vytvorený tím EÚ-Izrael, aby v koordinácii s Egypťanmi vypracoval politický rámec s cieľom umožniť prepravu plynu do Európy.

Podľa izraelských zdrojov zástupcovia EÚ otvorene naznačili, že plyn z východného Stredomoria bude potrebný, ak EÚ nebude ochotná umožniť viac výroby elektriny z uhlia. Všetci sa zhodli na tom, že nie sú k dispozícii žiadni iní krátkodobí dodávatelia, ktorí by dokázali čeliť potenciálnej blokáde dodávok ruského zemného plynu, zdôraznil analytik.

Diskusie medzi EÚ a Izraelom zahrnuli Egypt, keďže jedine Káhira má v skutočnosti dostupné vývozné kapacity. Izrael aj Brusel sa zhodujú v názore, že export plynu z východného Stredomoria cez egyptské LNG terminály v delte Nílu (Idku, Damietta) je v súčasnosti jedinou realizovateľnou možnosťou.

Cyperský zdroj

Egyptský minister pre ropu a nerastné suroviny Tarík El Molla pre egyptské médiá nedávno uviedol, že egyptský LNG už uspokojuje časť európskeho dopytu. V rozhovore pre Asharq Bloomberg El Molla zopakoval, že partneri z východného Stredomoria sa snažia ďalej zvyšovať dodávky a kapacitu. Potenciálne dodatočné dodávky zemného plynu do egyptských zariadení LNG by mohli pochádzať aj z Cypru. Ostrovný štát očakáva vybudovanie infraštruktúry na svojom plynovom poli Afrodita a spustenie prevádzky plynovodu do Egypta do roku 2025.

El Molla tiež povedal, že Egypt vyváža približne 28 mil. m3 plynu denne a očakáva, že toto číslo vzrastie na vyše 42 mil. m3 za deň do roku 2024. V súčasnosti je celková produkcia zemného plynu v Egypte medzi 187 a 189 mil. m3 denne. Očakáva sa, že pole Afrodita by mohlo obsahovať vyše 127 bcm zemného plynu, väčšina by sa mala prepraviť do LNG závodov Idku a Damietta v Egypte.