Brusel 8. októbra 2021 – Reforma trhu s plynom a elektrinou, daňové úľavy, použitie výnosov z ETS či podpora nízkopríjmových domácností a malých podnikov sú obsahom návrhu tzv. toolboxu, súboru nástrojov, ktorými chce Európska komisia čeliť pretrvávajúcemu nárastu cien energií bez poškodenia jednotného európskeho trhu. Informoval o tom portál euractiv.com, ktorý uvedený návrh EK videl.

Komisia chce využiť dlho plánovanú reformu pravidiel EÚ v oblasti trhu s plynom, ktorá sa má zrealizovať v decembri, na preskúmanie „problémov týkajúcich sa skladovania a bezpečnosti dodávok“, uviedla eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Podľa uniknutého návrhu sa chystaný balík bude snažiť umožniť spotrebiteľom, aby si vybrali obnoviteľné a nízkouhlíkové plyny pred fosílnymi plynmi ako spôsob, ktorým by sa ponuka presúvala od importov plynu z tretích krajín k decentralizovanejšej a v EÚ sídliacej výrobe.

Komisia taktiež počíta s novým nariadením, ktorým sa zriaďujú nové cezhraničné regionálne skupiny pre riadenie rizík spojených s plynom so zameraním na regióny s nízkou úrovňou skladovania. Skupiny by analyzovali riziká počas nasledujúcich piatich rokov a poskytovali rady týkajúce sa riadenia rizík.

Zásadným je návrh Španielska na spoločný nákup plynu ako spôsob budovania zásob. Krajinám, ktoré majú záujem, by to umožnilo spojiť sily a vytvoriť strategické rezervy, ktoré by bolo možné uvoľniť v prípade núdze. Účasť na programe by bola dobrovoľná a navrhnutá tak, aby nenarúšala hospodársku súťaž na trhu s energiou.

Simsonová však vyjadrila pochybnosti o tomto návrhu a povedala Európskemu parlamentu, že „zložitosť a praktické prekážky vždy prevažovali nad výhodami“ spoločného obstarávania.

Pokiaľ ide o financie, v dokumente sa bez ďalších podrobností uvádza, že Komisia predloží „doplnkový“ návrh k zelenej taxonómii financií EÚ, ktorý sa zameria na prechodné technológie, ako je plyn,. Návrh Komisie o taxonómii sa pripravuje niekoľko mesiacov, nie je však jasné, kedy bude zverejnený alebo čo bude obsahovať.

Reforma trhu s elektrickou energiou

Na nátlak Španielska a Francúzska EK uviedla, že je pripravená preskúmať revíziu pravidiel trhu s elektrickou energiou s cieľom oddeliť cenu elektriny od plynu.

Napriek tomu, že plyn predstavuje iba jednu pätinu výroby elektrickej energie v Európe, plynové elektrárne sa stali tvorcami cien na trhu s elektrinou, pretože je možné ich v krátkom čase spustiť, aby reagovali na špičky dopytu.

„Ak sú ceny elektriny vysoké, je to pre vysoké ceny plynu a musíme sa pozrieť na možnosť oddelenia trhu, pretože máme oveľa lacnejšiu energiu, ako sú OZE,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.

Podľa euractiv.com sa však zdá, že sa EK zdráha znova otvoriť smernice EÚ o trhu s elektrickou energiou, ktoré boli zrevidované takmer pred tromi rokmi. Navrhuje skôr spustiť iniciatívu na prehĺbenie cezhraničnej regionálnej spolupráce na maloobchodných trhoch s energiou a štúdiu o tvorbe cien elektriny.

„Neexistujú žiadne tabu, ale nemali by sme zabúdať, že energetický systém EÚ je najspoľahlivejší na svete,“ povedal Simsonová v EP a dodala, že „neexistuje alternatívny trhový model“, ktorý by v súčasnej situácii pomohol znížiť ceny.

„Sme pripravení začať s ACER štúdiu o súčasnom nastavení trhu s elektrickou energiou a jeho schopnosti poskytnúť lacnejší a bezpečnejší prechod na klimaticky neutrálny energetický systém,“ povedala eurokomisárka.

Členské štáty EÚ sú tiež vyzývané, aby podporovali práva spotrebiteľov a ponúkali možnosť jednoduchšie meniť dodávateľov pri hľadaní najlepšej ponuky. A v prípade, že energetická spoločnosť zbankrotuje, budú vlády EÚ požiadané, aby vymenovali dodávateľa poslednej inštancie.

Použitie výnosov z ETS

Vyššie ceny energií zvýšili cenu kvót CO2 na európskom trhu s uhlíkom, v systéme obchodovania s emisiami (ETS EU).

Keďže väčšina výnosov z ETS ide späť do národnej štátnej kasy, možno ich použiť na priamu podporu domácností a malých a stredných podnikov, navrhuje Komisia.

„Bezprostrednou prioritou by malo byť zmiernenie sociálnych vplyvov a ochrana zraniteľných domácností a zabezpečenie toho, aby nedošlo k zhoršovaniu energetickej chudoby. Priestor na to poskytujú vyššie príjmy z ETS, než sa očakávalo, ”povedal Simsonová.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka získali krajiny EÚ v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 dodatočné príjmy vo výške 10,8 miliardy eur.

Komisia z dlhodobého hľadiska navrhla klimatický sociálny fond na ochranu občanov pred rastúcimi cenami uhlíka. „Do konca roka predložíme odporúčanie, ktoré poskytne politické usmernenia potrebné na zabezpečenie toho, aby členské štáty primerane riešili sociálne a pracovné dôsledky prechodu na čistú energiu,“ povedal Simson.

Komisia však vylučuje akúkoľvek reformu systému ETS na riešenie súčasnej krízy. „Pohrávanie sa so systémom obchodovania s emisiami“ by malo len „veľmi malý“ vplyv na súčasnú krízu v cenách energií, uviedol klimatický šéf EÚ Frans Timmermans.

Monitorovanie trhu a vymožiteľnosť

S cieľom lepšie predvídať nové trendy na trhoch s energiou Komisia navrhuje posilnenie mechanizmov dohľadu, do ktorého by boli zapojené vnútroštátne orgány pre hospodársku súťaž a ACER.

Na monitorovanie situácie v 27 členských štátoch EÚ navrhne Brusel aj zriadenie „Koordinačnej skupiny pre energetickú chudobu a zraniteľných spotrebiteľov“.

„Musíme zaistiť, aby trhy fungovali spravodlivo a transparentne. Orgány hospodárskej súťaže a národné regulačné orgány s ACER zohrávajú svoju úlohu pri dohľade nad trhom a predchádzaní nekonkurenčným praktikám, “povedal Simson.

Exekutíva EÚ varuje, že nebude váhať zakročiť proti prípadnému porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže EÚ.

„Cielená podpora“ pre domácnosti s nízkymi príjmami

Vzhľadom na rastúce náklady na energie vlády v Španielsku, Francúzsku, Taliansku a Grécku oznámili opatrenia na podporu domácností s nízkymi príjmami pri platení účtov za energie.

EK považuje núdzovú podporu príjmu za nekontroverznú za predpokladu, že je dočasná a „cielená“ na chudobných.

V dokumente Komisie sa podľa euractiv.com uvádza, že paušálne platby sú spravidla výhodnejšie, pretože zachovávajú stimuly pre domácnosti, aby znižovali svoju spotrebu energie.

Krajiny EÚ môžu okrem toho zaviesť ochranné opatrenia, ktoré zaistia, aby nikto nebol odpojený od energetickej siete, povedala Simsonová.

Odložené platby za účty za elektrinu sú v návrhu súboru nástrojov tiež uvedené ako možnosť zmiernenia záťaže domácností s nízkymi príjmami.

Daňové úľavy na elektrinu

Uniknutý dokument uvádza, že dane a poplatky predstavujú v priemere 41 % účtov za elektrinu pre domácnosti a 30-34 % za priemysel.

Opatrenia na ich pozastavenie vníma Brusel priaznivo za predpokladu, že sú časovo obmedzené a zamerané na chudobných. „Poskytovanie cielenej podpory spotrebiteľom, priame platby tým, ktorí sú najviac ohrození energetickou chudobou, zníženie energetických daní, presun poplatkov na všeobecné dane, to všetko sú opatrenia, ktoré je možné podľa pravidiel EÚ prijať veľmi rýchlo,“ uviedla Simsonová v EP

Štátna pomoc malým podnikom

Európska komisia sa bude priaznivo pozerať aj na priamu štátnu podporu malým podnikom, ktorých sa rastúce ceny energií najviac dotýkajú.

„Podniky, najmä malé a stredné, môžu dostať pomoc prostredníctvom štátnej pomoci alebo umožnením dlhodobejších dohôd o nákupe energie,“ povedal Simson.

Podľa uniknutého návrhu sú tieto opatrenia prijateľné, pokiaľ nenarúšajú hospodársku súťaž a nevedú k fragmentácii vnútorného trhu s energiou v EÚ. Vlády by sa tiež mali zdržať zasahovania do trhu s uhlíkom v systéme ETS EU.

Podpora obnoviteľných zdrojov a energetickej účinnosti

Obnoviteľná elektrická energia je podľa EK v súčasnosti najlacnejšia na trhu. Krajiny EÚ preto vyzýva, aby urýchlili postupy povoľovania nových veterných a slnečných fariem, pričom v roku 2022 by mal vyjsť nový „usmerňovací dokument“, ktorý pomôže členským štátom identifikovať osvedčené postupy.

Komisia tiež predloží návrh na zlepšenie energetickej účinnosti európskeho fondu budov, ktorý prispeje k nižším účtom za energie pre obyvateľov budov.