Brusel 21. decembra 2021 – Európska komisia rozhodne o zaradení zemného plynu a jadrovej energie do taxonómie udržateľných financií v budúcom roku. Podľa agentúry Reuters to v pondelok (20. 12.) vyhlásil komisár EÚ pre životné prostredie Virginijus Sinkevičius.

„S najväčšou pravdepodobnosťou budeme mať v utorok diskusiu na kolégiu komisárov, ktorá potom povedie k schváleniu v budúcom roku,“ povedal Sinkevičius na pondelkovej tlačovej konferencii.

Exekutíva Európskej únie zvažuje, či začleniť jadrovú energiu a zemný plyn do svojej taxonómie udržateľných financií, súboru pravidiel vymedzujúcich, ktoré činnosti možno označiť za investície šetrné voči klíme.

Taxonómia EÚ nezakáže investície do činností, ktoré nie sú označené ako „zelené“. Udelením „zelenej značky“ niektorým činnostiam sa EÚ snaží nasmerovať financie do nízkouhlíkových projektov a zabrániť spoločnostiam alebo investorom uvádzať nepodložené environmentálne tvrdenia.

Predtým, ako Komisia zverejní svoj návrh pravidiel, musí ich poskytnúť členským štátom a svojej skupine odborných poradcov z oblasti financií, priemyslu a občianskej spoločnosti.

Očakáva sa, že Komisia začne konzultačný proces pred koncom roka, čo by znamenalo, že samotný návrh bude zverejnený až v januári 2022. „Proces spojený s návrhom o taxonómii spustíme pred koncom roka,“ uviedol v pondelok hovorca Európskej komisie.

Po zverejnení pravidiel ich môže väčšina krajín EÚ alebo Európsky parlament zablokovať.

Členské štáty sú v otázke zaradenia plynu a jadra do taxonómie dlhodobo rozdelené aj ich intenzívny lobing spôsobil, že o zaradení oboch technológií sa naďalej diskutuje. Viaceré krajiny, najmä zo strednej a východnej Európy vrátane Slovenska zdôrazňujú, že investície do plynu sú potrebné, pretože im pomôže zbaviť sa viac znečisťujúceho uhlia.

Podobne rozdeľuje aj názor na jadrovú energiu. Francúzsko, Česká republika, Poľsko či Slovensko patria medzi krajiny zdôrazňujúce nevyhnutnosť jej využitia pri prechode na zelenú energiu pre nízke emisie CO2. Nemecko, Luxembursko a Rakúsko sú proti, pričom uvádzajú obavy z rádioaktívneho odpadu.

Portál euractiv.com považuje za čoraz pravdepodobnejšie, že plyn aj jadro budú zaradené do zoznamu udržateľných investícií ako prechodné palivá. Odvolal sa pri tom aj na postoj šéfky Komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa má podľa jeho informácií vo veci osobne angažovať. „Potrebujeme viac obnoviteľných zdrojov. Sú lacnejšie, neobsahujú uhlík a sú domáce,“ napísala von der Leyenová na Twitteri po októbrovom summite EÚ, na ktorom lídri diskutovali o reakcii bloku na rastúce ceny energií. „Potrebujeme aj stabilný zdroj, jadrový a počas prechodu aj plyn. To je dôvod, prečo predložíme náš návrh taxonómie, “dodala.

Dôležitým momentom pre rozhodnutie o zaradení plynu a jadra do taxonómie je aj diskusia dvoj najsilnejších štátov EÚ, Nemecka a Francúzska. Podľa slov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z minulého týždňa, práve po rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, majú obe krajiny pokračovať v rokovaniach o tejto otázke „v najbližších dňoch“.

Francúzsko a Nemecko majú rozdielne názory na to, ktorá z dvoch technológií by sa mala využívať v období energetického prechodu. Zatiaľ čo Nemecko okrem odchodu od uhlia končí aj s jadrovými elektrárňami a preferuje zemný plyn ako ich náhradu, Francúzsko chce prilákať zelené financie práve na výstavbu nových jadrových elektrární.