Brusel 11. mája 2023 – Európska komisia v stredu (10. mája) spustila prvé kolo výberového konania pre predajcov plynu, ktorí by sa mali spojiť s jeho nákupcami z EÚ v rámci mechanizmu pre spoločný nákup plynu AggregateEU. Jeho cieľom je pomôcť udržať bezpečnosť dodávok a riešiť vysoké ceny energií. Nákupcovia v prvom kole predložili požiadavky na celkovo 11,6 bcm plynu. Téme sa venoval portál euractiv.com.

„Toto je historický míľnik. Pretože vôbec po prvý raz využívame kolektívnu ekonomickú váhu EÚ na zvýšenie našej energetickej bezpečnosti a riešenie vysokých cien plynu,“ povedal podpredseda Maroš Šefčovič pri vyhlásení výberového konania.

Cieľom platformy je zosúladiť potreby spoločností EÚ v oblasti plynu s medzinárodnými nákupcami, aby sa zabezpečilo, že Európa bude mať dostatok plynu na zvládnutie zimy. Prvé kolo dopytu už bolo vyhlásené (25. 4. – 2. 5.) a prvé výberové konanie na pokrytie dodávok medzi júnom 2023 a májom 2024 je otvorené do 15. mája.

Podľa zákona o skladovaní plynu sú krajiny EÚ povinné využívať platformu aspoň na 15 % svojich potrieb, čo sa rovná 13,5 miliardám kubických metrov (bcm) plynu.

Európske spoločnosti už v prvom kole predložili požiadavky na celkovo 11,6 bcm plynu, čo je podľa Šefčoviča tesne pod cieľovým objemom, z toho 2,8 bcm vo forme skvapalneného zemného plynu (LNG) a takmer 9,6 bcm prostredníctvom potrubných dodávok plynovodu.

„Odozva trhu bola pozitívna a povzbudivá, 77 európskych spoločností predložilo požiadavky na celkový objem približne 11,6 miliardy kubických metrov plynu,“ povedal Šefčovič a vyzval „všetkých spoľahlivých medzinárodných dodávateľov“, aby predložili ponuky.

Podľa Šefčoviča je už teraz o tento nový trh, ktorý zahŕňa krajiny EÚ a Energetického spoločenstva, ako je Ukrajina, Moldavsko a západný Balkán, zo strany medzinárodných dodávateľov „veľmi solídny záujem“.

Po výberovom konaní začnú zosúladení kupujúci a predávajúci rokovania, ktoré „dúfajme, že povedú ku komerčným kontraktom“ a prípadne aj dlhodobejším vzťahom, uviedol Šefčovič.

Nový trh s plynom

Medzinárodné trhy s plynom sú mimoriadne napäté, keďže veľké množstvo zmlúv na LNG už bolo vykúpených, čo ponecháva Európu v zraniteľnej pozícii, pokiaľ ide o zabezpečenie dodávok plynu na tento rok a dostatok plynu v zásobách na zimu.

Simone Tagliapietra z ekonomického think-tanku Bruegel v predchádzajúcich rozhovoroch pre EURACTIV povedal, že platforma je dobrým krokom, no otázka, či existujú dostatočné stimuly na podporu jej využívania, zostáva nezodpovedaná. „Veľkou otázkou pre mňa je, či skutočne bude fungovať na prilákanie významných objemov, pretože vieme, že najmä veľkí hráči nemusia mať záujem byť súčasťou tejto iniciatívy,“ povedal.

Platforma je navrhnutá tak, aby využila kúpnu silu Európy a urobila z nej silnejšieho konkurenta, ako aj zabránila tomu, aby sa krajiny EÚ navzájom predbiehali a tlačili ceny nahor.

Podľa Šefčoviča je veľmi dôležité, aby predajcovia ponúkali primerané objemy aj dobré ceny, „pretože ceny plynu v Európe musíme stále stláčať do nižšieho teritória, aby sme udržali konkurencieschopnosť európskeho priemyslu“.

Na otázku EURACTIV-u, prečo by medzinárodné spoločnosti mali predávať do EÚ a nevyužívali iné trhy, Šefčovič odpovedal, že Európa je „z globálneho hľadiska najvýznamnejším odberateľom plynu“.

„Vykonávame obrovskú prácu, aby sme zhromaždili dopyt veľmi často menších hráčov, malých a stredných podnikov, zo všetkých členských štátov a umiestnili ho na platformu pre medzinárodných uchádzačov, takže túto perspektívnu trhovú prácu v skutočnosti robíme pre nich,“ povedal eurokomisár. „Všetko robíme zadarmo, takže si myslím, že toto enormné úsilie pri hľadaní potenciálnych zákazníkov, privádzaní nových zákazníkov na trh a skutočne veľa práce pre spoločnosti, ktoré chcú predávať plyn, je veľmi vítané,“ dodal Šefčovič.

Výberové konanie sa bude opakovať každé dva mesiace až do konca roka. Spoločnosti z „drvivej väčšiny“ krajín EÚ už podľa EK platformu využili a zvyšok ju bude musieť využiť do konca roka.

Energetická platforma EÚ

Energetická platforma EÚ, dobrovoľný koordinačný mechanizmus na podporu nákupu plynu a vodíka pre EÚ, vznikla 7. apríla 2022 na základe mandátu Európskej rady, v reakcii na potrebu diverzifikácie dodávok a odchodu od ruského plynu. Zahŕňa celý rad opatrení týkajúcich sa zemného plynu a LNG (a v budúcnosti vodíka) na podporu bezpečnosti dodávok a prístupu EÚ k cenovo dostupnej energii vrátane medzinárodného dosahu, agregácie dopytu a efektívneho využívania plynárenských infraštruktúr EÚ.

Cieľom platformy je koordinovať činnosť a rokovania EÚ s externými dodávateľmi tak, aby sa zabránilo vzájomnej konkurencii krajín EÚ a „prebíjaniu“ cien, ktoré by mohlo prispievať k ich neúmernému zvyšovaniu.

Už počas minulého roka bola platforma kľúčová pre úsilie EÚ o diverzifikáciu, uľahčila podpísanie memoránd o porozumení s hlavnými partnerskými krajinami vyvážajúcimi plyn a zvýšila medzinárodný dosah pri podpore plánu REPowerEU.

V októbri 2022 Európska rada schválila spoločný nákup plynu, koordinujúci a uprednostňujúci rokovania so spoľahlivými partnermi s cieľom hľadať vzájomne výhodné partnerstvá využívaním kolektívnej politickej a trhovej váhy EÚ a plným využívaním energetickej platformy EÚ, ako jedno z opatrení na riešenie energetickej krízy v Európe.

O dva mesiace neskôr bolo prijaté nariadenie Rady (EÚ) 2022/2576 o posilňovaní solidarity prostredníctvom lepšej koordinácie nákupu plynu, výmeny plynu cez hranice a spoľahlivých cenových štandardov. Poskytuje právny rámec pre energetickú platformu EÚ na podporu krajín EÚ pri príprave na zimu 2023/24 a najmä pri plnení ich zásobníkov plynu. Členské štáty majú podľa nariadenia spájať dopyt plyne, ktorý zodpovedá aspoň 15 % ich príslušných povinností, pokiaľ ide o naplnenie zásobníkov plynu na 90 %, čo zodpovedá približne 13,5 miliardám kubických metrov plynu.

AggregateEU

Po prijatí nariadenia bol zriadený AggregateEU – nový mechanizmus EÚ, ktorý umožňuje spájanie dopytu a spoločný nákup plynu na európskej úrovni. Účelom mechanizmu AggregateEU je zhromažďovať a združovať dopyt po plyne od spoločností so sídlom v EÚ alebo v krajinách Energetického spoločenstva a včas nájsť zodpovedajúce najkonkurencieschopnejšie ponuky dodávok pre ďalšie vtláčacie obdobie. To znamená, že agregácia dopytu je otvorená pre spoločnosti využívajúce plyn, ako aj pre spoločnosti obchodujúce s plynom zo všetkých krajín EÚ a zo zmluvných strán Energetického spoločenstva (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Kosovo, Moldavsko, Čierna Hora, Severomacedónska republika, Srbsko, Ukrajina).

Na to, aby sa spoločnosti mohli zúčastniť na verejných súťažiach, musia sa najprv zaregistrovať u poskytovateľa služby PRISMA European Capacity Platform GmbH a prihlásiť sa do mechanizmu AggregateEU. Európska komisia poverila Prismu zriadením mechanizmu prostredníctvom zabezpečenej online platformy. Ako dodávatelia sa môžu zapájať spoločnosti z EÚ aj z krajín mimo Únie s výnimkou ruských spoločností.