Praha 25. januára 2022 – Európska komisia vníma zemný plyn ako dočasný zdroj pre prechod od uhlia k vodíku a ďalším obnoviteľným plynom. Mal by plniť inú úlohu ako dnes a slúžiť ako záloha pre elektrárne v špičke. Členské štáty EÚ budú môcť podporovať aj činnosti mimo taxonómie, ak to bude v súlade s pravidlami Únie o štátnej pomoci. V rozhovore pre Hospodářské noviny to povedal Martin Špolc, vedúci tímu expertov EK zodpovedných za návrh taxonómie udržateľných financií.

„Zemný plyn vnímame ako dočasný zdroj pre prechod od uhlia cez plyn k vodíku a ďalším obnoviteľným a nízkouhlíkovým plynom vrátane biopalív,“ uviedol Špolc s tým, že transformácie energetiky nemá byť o nahradení jedného paliva iným v pomere 1:1. „Plyn bude hrať inú úlohu ako dnes a bude slúžiť ako záloha pre elektrárne využívané v špičke, spoločne s akumulátormi, zásobníkmi energie a efektívnym systémom riadenia dopytu,“ tvrdí expert EK.

Menšia kapacita plynu bude podľa neho využívaná počas obmedzeného počtu hodín. „Takéto využitie plynových elektrární sa predpokladá a je v súlade s modelmi, ktoré EK pripravila v rámci svojich návrhov na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030,“ konštatoval Špolc, ktorý sa vyjadril aj k názoru šéfa ČEZ-u Daniela Beneša, že ak by bola taxonómia prijatá v predloženej podobe, priniesla by zásadné komplikácie z hľadiska transformácie českej energetiky a najmä teplárenstva.

„Taxonómia je vodidlom, ako presmerovať kapitál v rámci daného sektora z činností s vyššími emisiami do činností s nižšími emisiami,“ poznamenal s tým, že taxonómia neprikazuje, kam investovať, ani nebráni investíciám do žiadneho odvetvia. „Členské štáty zostávajú plne zodpovedné za rozhodovanie o svojom vlastnom energetickom mixe,“ dodal Špolc. Každý štát môže podľa neho podporovať akékoľvek činnosti, ktoré uzná za vhodné, v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci a platnými právnymi predpismi, bez ohľadu na to, čo stanovuje taxonómia.

Expert EK sa vyjadril aj k možnosti, že banky nepožičajú peniaze na činnosti, ktoré nie sú v súlade s taxonómiou, za „rozumný úrok“. „Naším projektom udržateľných financií sa snažíme podporiť, aby banky a investori zvýšili financovanie projektov v súlade s taxonómiou v odvetviach, ktoré sú pre dekarbonizáciu obzvlášť dôležité, teda v energetike, doprave, stavebníctve, priemysle a v poľnohospodárstve,“ tvrdí Špolc s tým, že finančný sektor aktuálne financuje práve činnosti, ktoré nie sú v súlade s taxonómiou a podiel financovania udržateľných financií je nízky. Očakáva, že tento podiel sa bude zvyšovať a náklady na financovanie udržateľných projektov budú klesať, čo je „samozrejme nevyhnutné a žiaduce“.  

Na margo nesplniteľnosti limitov na primiešavanie nízkouhlíkových plynov alebo vodíka do roku 2026 na 30 % a 100-percentný vodík do roku 2035 pre nepripravenú infraštruktúru či nedostatok vodíka, expert EK reagoval, že investície súvisiace s dostupnosťou vodíka sa už realizujú alebo sa plánujú. „ Balíky týkajúce sa vodíka a plynu predstavené EK tento vývoj výrazne stimulujú,“ domnieva sa Špolc, podľa ktorého kritéria sú a musia byť ambiciózne vzhľadom na súlad so scenárom otepľovania planéty maximálne o 1,5 stupňa Celzia. „Ale podľa našich analýz zverejnených zároveň s taxonómiou, sú realistické a splniteľné. Umožnili by niektorým plynovým elektrárňam, aby sa kvalifikovali, že sú v súlade s taxonómiou,“ povedal Špolc s tým, že nie je cieľom, aby sa kvalifikovali všetky činnosti všetkých plynových elektrární, ale len tie s najväčším prínosom pre prechod na obnoviteľnú a nízkouhlíkovú energiu.

Investície budú možné aj do tých, ktoré sa nekvalifikujú. „Tieto subjekty by sa však stále mali usilovať o zlepšenie dosahov svojich činností na životné prostredie. Tu zohrá zásadnú úlohu plán, ako to zlepšenie postupom času dosiahnuť. To bude dôležitá informácia aj pre investorov týchto subjektov,“ uzavrel v rozhovore pre Hospodářské noviny Martin Špolc, vedúci tímu expertov EK zodpovedných za návrh taxonómie udržateľných financií.