Oslo 13. februára 2023 – Nórska štátom kontrolovaná spoločnosť Equinor chce byť vedúcou spoločnosťou energetického prechodu. Ten musí byť podľa spoločnosti vyvážený a ťažba uhľovodíkov bude naďalej zohrávať svoju úlohu. V prípade Equinoru zostane aj na konci dekády na súčasnej úrovni. Podľa portálu argusmedia.com to minulý týždeň (8. 2.) vyhlásil generálny riaditeľ Equinoru Anders Opedal.

„Energetická transformácia musí byť vyvážená. Ropa a zemný plyn budú hrať svoju rolu,“ zdôraznil Opedal. Equinor podľa neho „bude pokračovať v rozvoji svojho ziskového portfólia ropy a zemného plynu. Produkcia ropy a zemného plynu spoločnosti bude do konca tohto desaťročia „na rovnakej úrovni ako dnes“, očakáva podľa argusmedia.com Opedal, ktorý zdôraznil úlohu Equinoru ako stabilného a spoľahlivého dodávateľa, v súčasnej situácii najmä zemného plynu do Európy. Štátom kontrolovaná firma sa minulý rok stal najväčším európskym dodávateľom zemného plynu, keďže ruský Gazprom znížil dodávky v reakcii na západné sankcie za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Opedalove slová tak nadviazali na podobné vyhlásenie generálneho riaditeľa BP Bernarda Looneyho z predchádzajúceho dňa (7. 2.). „Potrebujeme pokračovať v krátkodobých investíciách do dnešného energetického systému – ktorý je závislý od ropy a plynu – aby sme splnili súčasné požiadavky a zabezpečili, že energetický prechod prebehne usporiadane,“ povedal Looney s tým, že BP bude produkovať vyššie objemy ropy a zemného plynu dlhšie, ako pôvodne vo svojich usmerneniach predpokladala. V súčasnosti odhaduje zníženie produkcie uhľovodíkov do roku 2030 približne o 25 % v porovnaní s rokom 2019, kým v predchádzajúcom odhade uvádzala až 40-percentné zníženie.

Equinor súčasne oznámil rekordný zisk za rok 2022 na úrovni 28,74 miliardy dolárov, čo je vyše trikrát viac ako 8,6 mld. USD v roku 2021, najmä vďaka vyšším globálnym cenám energií. Upravený prevádzkový zisk dosiahol 74,9 miliardy USD, čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúceho maxima. Prispeli k tomu najmä ceny plynu, ktoré prudko vzrástli, ako aj výsledky za Q4, ktoré prekonali očakávania. Upravený zisk nórskeho producenta ropy a zemného plynu pred zdanením a úrokmi za október až december vzrástol na 15,1 mld. USD z 15 miliárd pred rokom a prekonal odhad analytikov 14,4 miliardy dolárov.

Šéf nórskej spoločnosti sa vyjadril aj k možnému vývoju v dodávkach plynu v aktuálnom roku, najmä v súvislosti s prípravami na často skloňovanú budúcu zimu 2023/24.  Podľa Opedala musí Európa naďalej obmedzovať svoju spotrebu plynu, aby tento rok dokázala naplniť zásobníky a kompenzovať stratu ruských dodávok. „Vidíme, že dopyt po plyne musí byť nižší, aby sa zásobníky mohli doplniť na určitú úroveň, keďže ruský plyn bude v roku 2023 menej dostupný ako v roku 2022,“ poznamenal generálny riaditeľ.

Pre Bloomberg TV tiež vyhlásil, že pre spoločnosť bude náročné ďalej zvýšiť svoju produkciu plynu po tom, ako v roku 2022 vzrástla o približne 8 %. Celková produkcia ropy a plynu od Equinoru klesla v roku 2022 medziročne o 2 % na 2,04 milióna barelov ropného ekvivalentu denne, ale očakáva sa, že v roku 2023 vzrastie o 3 %, konkretizoval Opedal.

Zníženie emisií, CCS a vodík

Napriek deklarovanej snahe pokračovať vo výrobe uhľovodíkov, cieľom Equinoru je rovnako zníženie emisií z rozsahu 1 a 2 (priame a nepriame emisie) do roku 2030 o 50 % oproti východiskovej hodnote z roku 2015 a má za cieľ do roku 2035 znížiť čistú uhlíkovú intenzitu o 40 %. To zahŕňa emisie rozsahu 1, 2 a 3 (ostatné nepriame emisie v rámci hodnotového reťazca). Do roku 2025 plánuje nórska firma investovať viac ako 30 percent svojich kapitálových výdavkov na investície do transformácie a do konca tohto desaťročia viac ako 50 percent investícií na energetickú transformáciu.

Spoločnosť Equinor podľa Opedala v štvrtom štvrťroku 2022 a za celý rok zaznamenala straty vo svojom segmente obnoviteľných zdrojov vo výške 63 miliónov, resp. 84 miliónov USD. Ale divízia obnoviteľných zdrojov je vo svojej investičnej fáze a výrobné aktíva generujú peniaze, povedal Opedal. Ziskovosť je pre obnoviteľné zdroje energie spoločnosti Equinor zásadná, dodal.

Nedávny vývoj politík v USA a EÚ posilní komerčný potenciál zachytávania a ukladania uhlíka (CCS), myslí si manažér. Návratnosť nových technológií, ako je vodík, vidí v podobnom rozsahu ako v prípade obnoviteľných zdrojov, aj keď je ešte príliš skoro na poskytovanie akýchkoľvek usmernení. Ekonomika bude tiež závisieť od dotácií, ako sú zmluvy o rozdiele pre vodík a cena CCS zo systému obchodovania s emisiami, poznamenal Opedal.

„Budeme potrebovať dotácie pre hodnotové reťazce CO2 aj vodíkové hodnotové reťazce,“ zdôraznila v tejto súvislosti výkonná viceprezidentka spoločnosti Equinor pre marketing, midstream a spracovateľský sektor Irene Rummelhoffová. Ale viac k roku 2030 bude „cena EU ETS vyššia ako náklady na zachytávanie a skladovanie CO2, takže potom sa dostanete do komerčne riadeného prostredia“ a budú sa dať očakávať rôzne návratnosti investícií, dodala.

Equinor, rovnako ako Nórsko ako celok, je jedným z priekopníkov technológie CCS. Je partnerom pri vývoji skladovania CO2 v projekte Northern Lights v Nórsku, spolu so spoločnosťami Shell a TotalEnergies. Prvá fáza jeho skladovania je plne obsadená, poznamenal Equinor.

Spoločnosť má niekoľko plánovaných vodíkových projektov, vrátane projektu spoločného spaľovania vodíka H2H Saltend s britskou energetickou spoločnosťou SSE a partnerstva s nemeckou spoločnosťou RWE na dodávateľských reťazcoch vodíka v Nemecku. Do roku 2035 by mal Equinor mať 15 až 30 miliónov ton prepravnej a skladovacej kapacity CO2 ročne a tri až päť projektov „čistého vodíka“, uzavrel portál argusmedia.com.