Paríž 7. marca 2022 –  Európska únia nebude schopná úplne nahradiť zemný plyn z Ruska a bez jeho dovozu jej hrozí extrémny scenár s bezprecedentným cenovým šokom. V rozhovore pre web Les Echos to povedala generálna riaditeľka francúzskej spoločnosti Engie Catherine MacGregorová.

„Zdroje, ktoré máme teraz k dispozícii, sú obmedzené. Nestačia na to, aby úplne nahradili plyn, ktorý teraz dostávame z Ruska,“ povedala šéfka Engie s tým, že približne 40 % plynu spotrebovaného v EÚ pochádza z Ruska. „V niektorých východoeurópskych krajinách je závislosť 100-percentná. Ukončenie dodávok by malo vážne a veľmi rýchle následky,“ myslí si MacGregorová.

Bez ruského plynu podľa nej hrozí Európe extrémny scenár. Ak by 27 štátov EÚ rozhodlo zastaviť dovoz plynu z Ruska, „ceny energií by dosiahli extrémne vysoké úrovne“ a výsledný „bezprecedentný cenový šok“ by si vyžiadal vládne zásahy na obmedzenie cien, ako aj dopytu, varovala šéfka Engie.

„Zimu zvládneme, keďže sa chýli ku koncu. Skutočný problém predstavuje strednodobý horizont, teda budúca zima, pretože leto využívame na naplnenie zásobníkov,“ dodala. Ak by Európska únia rozhodla o zastavení dodávok plynu z Ruska, „naplnenie týchto zásobníkov by bolo nedostatočné a v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi by sme nemali dostatok plynu“, konštatovala MacGregorová.

„Toto je extrémny scenár, pretože by došlo k takej volatilite, že by trhy mohli prestať fungovať. Preto je dôležité tieto opatrenia predvídať,“ upozornila šéfka francúzskej energetickej spoločnosti. „Preto predkladáme opatrenia, ktoré by obmedzili nárast cien plynu,“ vysvetľuje Catherine MacGregor, podľa ktorej prijatie týchto opatrení zo strany vlád a verejných orgánov sa dá očakávať, keďže existuje zoznam krokov, ktoré je možné urobiť na obmedzenie dopytu.

Generálna riaditeľka Engie konštatovala, že aktuálne sú dodávky ruského plynu do Európy na normálnej úrovni a Gazprom si plní svoje zmluvné záväzky.

Analytik: Európa sa zaobíde bez ruského plynu len za cenu likvidácie dopytu

Európa sa zaobíde bez ruského plynu len za cenu likvidácie dopytu najmä z priemyslu a zatvárania závodov. Pre nemeckú televíznu stanicu Deutsche Welle to povedal analytik spoločnosti Energy Aspects Leon Izbicki.

Možné zastavenie ruských plynových dodávok je podľa neho nielen nemecký, ale celoeurópsky problém, pretože ak by nedostatku čelilo Nemecko, znížili by sa dodávky v celej Európe.

„Pokiaľ ide o otázku, či sa Európa zaobíde bez ruského plynu napríklad v krátkodobom horizonte, ak by nastal kompletné zastavenie dodávok, stručná odpoveď je áno, ale spôsobilo by to výrazné zásahy do každodenného života,“ zdôraznil analytik, podľa ktorého by bolo nutné prijať opatrenia zahŕňajúce likvidáciu priemyselného dopytu s cieľom zabezpečiť dostatočné zásoby na ďalšiu zimu.

To by znamenalo zvýšenie cien plynu a celkovo energií, a to ešte na podstatne vyššie úrovne, než sú dnešné rekordy, myslí si Izbicki. „Už dnes ráno (7. 3.) vyskočili o 40 až 50 %, čisto len z obáv o dostatočné dodávky,“ konštatoval.

Trh sa podľa analytika snaží redukovať dopyt z iných sektorov hospodárstva, napríklad z priemyslu, s cieľom zabezpečiť dostatok plynu v systéme, aby sa mohol uskladniť. Ak dôjde ku kompletnému zastaveniu ruských dodávok, tieto tendencie sa ďalej zintenzívnia. „Potrebné bude zásadné zníženie dopytu, aby sa trh stabilizoval,“ uviedol Izbicki.

Možností ako nahradiť ruský plyn, podľa neho nie je veľa. Prvou je LNG, ale svetový trh s LNG je už teraz veľmi napätý, pričom Európe sa príliš nedarí preplatiť kupcov zo severovýchodnej Ázie.

V krátkodobom horizonte je v súvislosti so snahou o preklenutie výpadku ruských dodávok klásť si otázky spojené s krátkodobým zvýšením produkcie z holandského poľa Groningen, ale aj s európskou ťažbou uhlia a opätovným spustením uhoľných elektrární

Možnosť, že Európska únia zakáže dovoz ruského plynu, sa podľa analytika nedá úplne vylúčiť, pretože nebola odmietnutá viacerými členskými štátmi. „Ale politici si musia byť vedomí dôsledkov takéhoto rozhodnutia,“ poznamenal Izbicki. Podľa toho, ako trh aktuálne vyzerá, neexistuje reálna možnosť získať dostatok zemného plynu z iných krajín a z globálneho trhu s LNG, dodal.

„Takže jediným spôsobom, akým sa môže európsky trh skonsolidovať, je likvidácia dopytu. Politici budú musieť intervenovať na domácich trhoch s cieľom prinútiť priemysel zatvárať závody. Ekonomické dôsledky takéhoto kroku budú zásadné. Politici si musia byť vedomí jeho dôsledkov na ceny plynu a dosahov na celkovú ekonomickú situáciu,“ uzavrel analytik Leon Izbicki pre Deutsche Welle.