Baku/Paríž 19. júla 2022 – Európska únia a Azerbajdžan podpísali v pondelok (18. júla) dohodu o zdvojnásobení dovozu azerbajdžanského plynu do Európy, ktorá po invázii Moskvy na Ukrajinu hľadá neruských dodávateľov. Šéf Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol zopakoval, že európske snahy o diverzifikáciu nie sú dostatočné a že EÚ nezvládne nadchádzajúcu zimu bez ruských dodávok. Informoval o tom euractiv.com.

Dodávky ruského zemného plynu sa od invázie Moskvy na Ukrajinu stali prostriedkom nátlaku, píše portál euractiv.com.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas návštevy v Baku podpísala s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom memorandum o porozumení o „strategickom partnerstve v oblasti energetiky“.

O niekoľko rokov „zdvojnásobíme dodávky plynu z Azerbajdžanu do EÚ, aby sme kompenzovali škrty v dodávkach ruského plynu,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii po stretnutí. „Od budúceho roka by sme už mali dosiahnuť 12 miliárd kubických metrov ročne,“ dodala.

Azerbajdžan už zvýšil dodávky plynu do Európy „a tento trend bude pokračovať v podobe dodatočných 4 miliárd kubických metrov plynu v tomto roku, pričom sa očakáva sa, že objemy sa do roku 2027 viac ako zdvojnásobia,“ uviedla vo vyhlásení komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová.

Dohoda tiež predpokladá rozšírenie južného plynového koridoru prechádzajúceho cez Azerbajdžan, Gruzínsko, Turecko a Grécko – s cieľom poskytnúť „najmenej 20 miliárd kubických metrov plynu každoročne do roku 2027 v súlade s komerčnou životaschopnosťou a dopytom na trhu“. Azerbajdžan dodal minulý rok do Európy 8,1 miliardy kubických metrov zemného plynu.

Von der Leyenová uviedla, že dodávky ruského plynu do Európy neboli „spoľahlivé“ už pred začiatkom ruskej vojny proti Ukrajine a EÚ sa obracia na „spoľahlivejších dodávateľov“ medzi ktorých patrí aj Azerbajdžan.

Alijev ocenil dohodu ako „cestovnú mapu do budúcnosti“ a uviedol, že energetická spolupráca medzi EÚ a Azerbajdžanom už „zmenila energetickú mapu Európy“.

Birol: Európske snahy nie sú dostatočné na prekonanie zimy

Snaha Európy o diverzifikáciu dodávateľov nebude stačiť na to, aby prekonala zimu bez ruského plynu, varoval v pondelok šéf Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol a vyzval na okamžité zníženie dopytu.

Birol v článku publikovanom IEA uviedol: „Kategoricky nestačí spoliehať sa len na plyn z neruských zdrojov – tieto dodávky jednoducho nie sú dostupné v objemoch, ktoré sú potrebné na nahradenie chýbajúcich dodávok z Ruska.“

Platí to podľa neho aj v prípade, „ak dodávky plynu z Nórska a Azerbajdžanu budú prúdiť na maximálnu kapacitu, ak dodávky zo severnej Afriky zostanú blízko minuloročných úrovní, ak bude domáca produkcia plynu v Európe pokračovať v súlade s najnovšími trendmi a ak sa prílev LNG zvýši podobne rekordne ako v prvej polovici tohto roka“.

Európa tiež tento týždeň čaká, či Rusko obnoví dodávky plynu cez kľúčový plynovod Gazpromu Nord Stream 1, na ktorom bude čoskoro dokončená 10-dňová plánovaná údržba.

„Európa je teraz nútená fungovať v neustálom stave neistoty ohľadom dodávok ruského plynu a nemôžeme vylúčiť úplné prerušenie,“ uviedol v tejto súvislosti Birol. Najnovšie kroky Ruska na obmedzenie tokov zemného plynu do Európy označil za výstrahu pre Európsku úniu.

Podľa analýzy IEA musia krajiny EÚ v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov naplniť svoje rezervy na 90 %, aby boli schopné prečkať zimu bez nedostatku.

Aj keď sa Nord Stream vráti do prevádzky a bude dodávať normálne objemy počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov, IEA odhaduje, že bude potrebné ušetriť a uskladniť ďalších 12 miliárd kubických metrov plynu, čo je ekvivalent 130 zásielok tankerov LNG.

„Dosiahnutie 90-percentnej úrovne naplnenosti zásobníkov je stále možné, ale Európa musí konať hneď a počítať s každým zostávajúcim dňom,“ povedal Birol, ktorého „znepokojujú najmä nasledujúce mesiace“.

IEA odporúča tam, kde je to možné, presunúť výrobu elektriny zo zemného plynu na iné palivá a zároveň obmedziť klimatizáciu v budovách, aby sa znížil dopyt po elektrine.