Brusel 5. septembra 2022 – Európska komisia zareagovala na piatkové (2. 9.) rozhodnutie o neobnovení dodávok plynu cez plynovod Nord Stream 1 zo strany Ruska načrtnutím dvoch možných nástrojov na obmedzenie veľkoobchodných cien plynu – jeden z nich by mal byť podľa uniknutého dokumentu zameraný iba na Rusko. Informoval o tom portál euractiv.com.

O dokumente sa bude diskutovať na stredajšom (7. 9.) seminári zástupcov EÚ a ďalej o ňom budú diskutovať ministri energetiky bloku na mimoriadnom piatkovom (9. 9.) stretnutí.

Načrtáva dva možné nástroje na obmedzenie veľkoobchodných cien plynu v prípade ďalšieho prerušenia – alebo dokonca úplného zastavenia – dodávok z Ruska. Prvý by mal zahŕňať cenový strop pre dovážaný plyn z Ruska, zatiaľ čo druhý by znamenal vytvorenie administratívnych cenových zón pre najviac postihnuté krajiny EÚ, nazývaných „červené zóny“.

Dokument uvádza, že oba nástroje majú svoje klady a zápory a navzájom sa nevylučujú. Uznáva však, že vytvorenie regionálnych cenových zón je náročnejšie na implementáciu a „vyžadovalo by si značné regulačné a technické komplexné prípravy“.

Thierry Bros, profesor na Sciences Po Paris a prispievateľ do Natural Gas World, myšlienku cenového stropu spochybnil s tým, že bude zbytočná, ak vývoz ruského plynu do Európy klesne na nulu. Pokiaľ ide o vytvorenie rôznych cenových zón, domnieva sa, že táto myšlienka má malú šancu nájsť podporu v iných krajinách EÚ ako v Nemecku. „Koncept cenového stropu medzi zelenými a červenými zónami je pre mňa návratom do sovietskych čias,“ povedal pre EURACTIV. „Bude to veľké narušenie trhu s malým pozitívnym výsledkom,“ dodal.

Zdá sa, že prvá možnosť – uvalenie cenového stropu len na ruský plyn – sa v Bruseli stretne s väčším záujmom, aj keď pravdepodobne eskaluje napätie s Moskvou.

Gazprom v piatok oznámil neobmedzené odstavenie plynovodu Nord Stream 1 do Nemecka – oficiálne z technických dôvodov –, čím sa prehĺbili problémy Európy so zabezpečením paliva na zimu. Tento krok prišiel len niekoľko hodín po tom, ako sa krajiny G7 dohodli na cenovom strope ruskej ropy.

„Som presvedčená, že teraz nastal čas na cenový strop pre ruský potrubný plyn dodávaný do Európy,“ povedala v piatok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Na európskej úrovni možno navrhnúť cenový strop plynu a na európskej úrovni existuje aj právny základ na dočasné odčerpanie ziskov ako núdzové opatrenie v čase krízy,“ uviedla šéfka EK.

Možnosti

Uvalenie cenového stropu na ruský plyn však nie je bez rizika, pričom Moskva sa pravdepodobne pomstí úplným zastavením vývozu do Európy, varuje dokument. Malo by sa preto chápať ako „kvázi sankčné opatrenie proti Rusku,“ dodáva dokument s tým, že krajiny EÚ by mali byť pripravené stáť za svojím rozhodnutím a neustúpiť ani „v prípade ruských hrozieb úplného zastavenia dodávok plynu do EÚ“ v dôsledku prijatia takéhoto rozhodnutia.

EÚ môže „predvídať a zmierniť vplyv úplného embarga“ na ruský plyn „stimulovaním obmedzovania a znižovania dopytu“, pokračuje dokument s odvolaním sa na plán zimnej pripravenosti predložený Európskou komisiou v júli, ktorý načrtáva možný súbor opatrení.

Ich implementácia by „urobila embargo na plyn pre EÚ znesiteľnejším, čím by sa posilnila pozícia EÚ pri zavádzaní cenového stropu,“ tvrdí dokument.

Cenové stropy pre spotrebiteľské ceny

Niekoľko krajín EÚ zaviedlo stropy maloobchodných cien alebo dotácie na zníženie spotrebiteľských účtov za energiu, čím sa dokument Komisie podrobne nezaoberá.

Tieto opatrenia majú zásadných odporcov. Ak sa implementujú bez rozdielu, existuje riziko, že spustia „nekonečnú špirálu vyšších dovozných cien a vyšších dotácií,“ varuje Daniel Gros, ekonóm z Centra pre európske politické štúdie v Bruseli. „Namiesto dotovania spotreby prostredníctvom cenového stropu by vlády mali dotovať úspory plynu, napríklad tým, že budú domácnostiam platiť za to, že túto zimu spotrebujú menej ako minulú zimu,“ napísal v stanovisku pre EURACTIV.

Podľa euractiv.com sa zdá, že von der Leyenová to uznala, keď vyhlásila, že vlády EÚ by mohli ušetriť časť neočakávaných ziskov, ktoré dodávatelia elektriny získali z plynovej krízy, a použiť peniaze na podporu zraniteľných občanov a spoločností.

Predstavy Komisie pre mimoriadne opatrenia EÚ predstaví 14. septembra, uviedol vo štvrtok (1. 9.) vysoký úradník komisie.