Berlín 22. novembra 2021 – Spor o úlohu plynu v taxonomických pravidlách udržateľného financovania sa stal zdrojom napätia v rokovaniach o budúcej nemeckej vláde. Zásadný spor je podľa portálu euractiv.com medzi sociálnymi demokratmi, presadzujúcimi zahrnutie plynu do taxonómie, a zelenými, ktorí ho zásadne odmietajú.

Politici SPD a nemecké energetické spoločnosti považujú ďalšie plynové elektrárne za nevyhnutné, pričom zdôrazňujú obrovskú výzvu v podobe postupného vyraďovania uhoľnej a jadrovej energie pri súčasnom zvyšovaní celkovej kapacity výroby elektriny v krajine, ktorá má uspokojiť nový dopyt po prechode na elektrickú mobilitu.

Pravdepodobný budúci kancelár Olaf Scholz prednedávnom vyhlásil, že hoci je nemecká energetická transformácia zameraná na obnoviteľné zdroje, „využívanie plynu bude jej súčasťou na dlhú dobu“. To bude okrem iného znamenať , že Nemecko bude musieť postaviť nové plynové elektrárne, dodal Scholz.

V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec za SPD Bernd Westphal, podľa ktorého hrá plyn dôležitú úlohu pri prechode na čistú energiu, čo by sa „samozrejme malo odraziť v taxonómii“.

Portál euractiv.com s odvolaním sa na denník Handelsblatt uviedol, že uniknutý návrh koaličnej zmluvy obsahuje vetu: „Nemecká vláda bude viesť kampaň proti začleneniu jadrovej energie a plynu medzi trvalo udržateľné technológie.“

Jeden z hlavných vyjednávačov za Zelených, europoslanec Sven Giegold hovorí, že investície do fosílneho plynu a jadra by nemali byť zaradené do taxonómie. „Akceptujeme, že sa bude dočasne investovať do plynových elektrární s cieľom pomôcť pri postupnom vyraďovaní uhlia,“ povedal. „Plyn však nesmie byť zahrnutý do taxonómie,“ dodal s tým, že je k dispozícii dostatok kapitálu na financovanie nových plynových alebo jadrových elektrární bez ich začlenenia do taxonómie.

„Ak chce Francúzsko postaviť nové jadrové elektrárne, môže. Ak chce Nemecko investovať do fosílneho plynu, môže. A povedal by som, že aj vo východnej Európe sa kapitál nájde,“ vyhlásil Giegold s tým, že na trhu je k dispozícii veľké množstvo lacného kapitálu na financovanie investícií do plynu a jadra.

Predstavitelia odchádzajúcej nemeckej vlády plyn ako prechodnú technológiu podporujú. Kancelárka Angela Merkelová pre agentúru Reuters povedala, že Nemecko je proti zaradeniu jadra do taxonómie a za prechodnú technológiu považuje plyn.

„My v Nemecku veríme – naprieč politickým spektrom –, že jadrová energia by nemala byť klasifikovaná ako taká čistá ako veterná a solárna,“ uviedla kancelárka. „Napríklad pre Francúzsko je to prechodná technológia. Trváme na tom, že je to zemný plyn, ktorý musí byť klasifikovaný ako prechodná technológia,“ uzavrela Merkelová.

Svenja Schulzeová, nemecká ministerka životného prostredia, na nedávnej konferencii COP26 v Glasgowe takisto podporila využívanie plynu. „Ak nebudeme môcť financovať plyn, využívanie uhlia sa predĺži,“ povedala.

Zástupcovia nemeckého priemyslu sa o ďalšie využívanie plynu zasadzujú dlhodobo. Budúca nemecká vláda bude musieť „v Bruseli presadzovať, aby sa používanie zemného plynu v taxonómii považovalo za udržateľné, aspoň dočasne, kým fosílne plyny nebudú nahradené bezuhlíkovými plynmi a vodíkom,“ povedal Ingbert Liebing, riaditeľ zväzu verejných služieb VKU pre Handelsblatt.