Bratislava 7. apríla 2021 – Tohtoročná zima vyprázdnila zásobníky zemného plynu v Európe. Podľa údajov agentúry Bloomberg sú aktuálne zásoby komodity na starom kontinente približne o 25 miliárd m3 nižšie ako v rovnakom období minulého roka. To je objem, ktorý predstavuje tretinu ročnej spotreby Nemecka. Dôsledkom tejto situácie by podľa portálu oilprice.com mal byť rastúci dopyt.

K dispozícii je dostatok ponuky. Od Kataru a Ruska po Austráliu a USA sa producenti LNG pripravujú na zvýšenie dodávok do Európy. Ruský Gazprom sa pripravuje na dokončenie plynovodu Nord Stream 2, a to aj napriek sankčným tlakom zo strany USA.

Nórsky Equinor, druhý najväčší vývozca plynu do Európy práve po Gazprome očakáva, že európsky dopyt po zemnom plyne tento rok stúpne o 2 % po minuloročnom poklese o 4 %, ktorý podľa spoločnosti spôsobila mierna zima 2019/2020 a pandémia. Posledná zima však minuloročnú viac ako „vynahradila“, pripomína oilprice.com.

Európa sa preto bude musieť počas tohto leta zásobiť zhruba 65 – 70 miliardami m3 zemného plynu, tvrdí agentúra Bloomberg. Cituje ruského energetického analytika Sergeja Kapitonova, podľa ktorého pretrvávajúce chladné počasie môže toto číslo ešte zvýšiť. Aj uvedený objem je zhruba o 60 % vyšší, ako potrebovala Európa v minulom roku na udržanie plných zásobníkov.

„Naša predpoveď pre rok 2021 je založená na návrate k priemernému dopytu po vykurovaní cez zimné obdobie a na postupnom oživení priemyselnej a obchodnej činnosti,“ uviedol Equinor pre agentúru Reuters a dodal, že návrat na predpandemick úroveň potrvá do roku 2022.

Akékoľvek zotavenie by však bolo pre vývozcov plynu vítanou správou, najmä ak v dôsledku nepríjemnej situácie v sektore skladovania sú Európania o niečo menej „prieberčiví“, pokiaľ ide o emisnú stopu plynu. Práve táto prieberčivosť v poslednom čase vyvolala obavy plynárenskému priemyslu, najmä potom, ako francúzska spoločnosť Engie zrušila dlhodobú dohodu o dodávkach LNG z USA, čo zdôvodnila emisiami spojenými s výrobným procesom.

Navyše, dlhodobé európske plány veľmi s plynom nerátajú, tvrdí oilprice.com a pripomína nedávne slová podpredsedu EK Fransa Timmermansa, ktorý priamo na konferencii plynárenského združenia Eurogas povedal, že v EÚ „fosílne palivá nemajú životaschopnú budúcnosť“ v súvislosti s jej snahou o klimatickú neutralitu.

Toto je však pohľad z dlhodobého hľadiska. Dokonca aj Timmermans pripustil, že Európa bude fosílne palivá ešte istý čas potrebovať. Z krátkodobého hľadiska ich navyše potrebuje súrne, konštatuje oilprice.com s tým, že starý kontinent bude zrejme nútený platiť za ne viac pre situáciu v Ázii.

Spoločnosť Shell vo svojom najnovšom výhľade LNG Outlook uviedla, že až 75 % budúceho dopytu po zemnom plyne bude pochádzať z Ázie. To znamená, že ceny komodity už nebude určovať Európa, hoci aj naďalej zostane významným spotrebiteľom spotrebiteľom LNG aj plynu cez plynovody.

V cenovej otázke pritom nejde len o dlhodobú predpoveď. Analytici spoločnosti Bernstein koncom marca varovali, že dopyt po LNG zostáva v Ázii naďalej silný. To by mohlo medzinárodné ceny plynu posunúť vyššie. Bernstein konkrétne očakáva 6-percentný nárast globálneho dopytu po LNG, ktorý bude opäť ťahaný ázijskými ekonomikami.

Pokiaľ ide o LNG, obchodník s plynom Ahmed Hommodan zo spoločnosti Eneco je presvedčený, že skvapalnený plyn by sa mohol toto leto v Európe hodiť z dôvodu údržby produkčných zariadení v Nórsku. „Je tu otázka, ako bude reagovať ázijský dopyt po LNG, ale dodávky do Európy by s mohli v lete zvýšiť a viac než len kompenzovať silnejší dopyt,“ dodal.