New York 14. októbra 2022 – Európa pravdepodobne zvládne pokles dodávok ruského zemného plynu počas nadchádzajúcej zimy a pokračujúcej vojny na Ukrajine, ale nadchádzajúce vykurovacie sezóny vyvinú tlak na schopnosť kontinentu uspokojiť dopyt po energii pre domácnosti a priemysel, uviedli experti počas podujatia Columbia Global Energy Summit v New Yorku. Informoval o tom portál spglobal.com.

Podľa Anne-Sophie Corbeau, výskumníčky Centra pre globálnu energetickú politiku (CGEP) na Kolumbijskej univerzite, dodávky ruského potrubného plynu, ktoré v roku 2021 pokryli približne tretinu celkového dopytu po plyne v Európskej únii, v aktuálnom roku klesnú pravdepodobne o približne 80 bcm, čo predstavuje približne 20 % celkového dopytu.

Zvýšené dodávky LNG v USA a produkcia nórskeho plynu pomôžu vyrovnať deficit, ale Európa bude musieť znížiť dopyt po plyne približne o 10 % prostredníctvom iniciatív v oblasti energetickej efektívnosti a úspor, poznamenala Corbeau, bývalá vedúca analýz plynu v spoločnosti BP.

Situáciu počas nastávajúcej zimy považuje za zvládnuteľnú, ak zima nebude extrémne chladná a pod podmienkou, že sa Európe stále bude dariť priťahovať zásielky skvapalneného zemného plynu.

Výskumníčka pripomenula, že schopnosť Európy odkláňať náklady LNG z ázijského trhu posilnila aj mierna ázijská zima na prelome rokov 2021-2022, ako aj čínska politika nulovej tolerancie voči pandémii COVID-19, ktorá rezultovala do obmedzení znižujúcich ekonomickú aktivitu a dopyt po energii. Podľa ďalšej výskumnej pracovníčky CGEP Ericy Downsovej je nepravdepodobné, že by Čína čoskoro zrušila svoju politiku voči ochoreniu COVID-19, pretože vláda sa bude snažiť zabrániť šíreniu vírusu v období významných politických udalostí v októbri a marci 2023.

Náročnejšie uspokojenie dopytu v roku 2023

Anne-Sophie Corbeau však súčasne vyjadrila obavy týkajúce sa nasledujúcich dvoch zimných sezón v dôsledku tempa spúšťania projektov LNG, hlavného európskeho zdroja dodatočných dodávok plynu. Katarský projekt North Field East a niektoré exportné terminály v USA nie sú naplánované na spustenie do prevádzky skôr, ako v roku 2025, upozornila.

V dôsledku toho bude možno musieť Európa znížiť dopyt viac, ako sa očakáva v súčasnosti, pretože čelí aj prudkému poklesu výroby elektriny z jadrových a vodných zdrojov, konštatovala Corbeau.

S blížiacou sa zimou je Európa na ceste kompenzovať dodávky ruského plynu – ktoré v roku 2021 dosiahli 155 bcm – prostredníctvom kombinácie zmeny využívaných palív, zvýšeného dovozu LNG, energetickej efektívnosti a prideľovania plynu, domnieva sa Iain Conn, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Centrica, ktorá sa venuje energetickým službám a riešeniam.

Európa bude pravdepodobne nasledovať rovnaký model na zimu 2023-24, ale podľa Conna, ktorý je teraz hlavným poradcom investičného fondu Blackstone, bude táto úloha „o niečo ťažšia“, najmä z hľadiska potreby naplniť približne 70 bcm plynových zásobníkov. „Prečo je to dôležité? Ak Európa dokáže, že si poradí aj bez ruského plynu, neexistuje žiadna logika, aby ceny zemného plynu boli na úrovni 50 USD za MMBtu. A v tom okamihu uvidíme, že trhy sa začnú upokojovať. Môže sa to ťahať až do ďalšieho roku a ceny sa stále nemusia vrátiť na historické úrovne.“ dodal.

Senior viceprezident a hlavný ekonóm nórskej štátnej spoločnosti Equinor Eirik Waerness si myslí, že Európa sa dokáže zaobísť bez ruského plynu do dvoch až troch rokov. Dovtedy však budú Európania, ktorí majú nedostatočné finančné zdroje, uprostred krízy životných nákladov čiastočne fungovať s prideľovaním energie, dodal. V časti európskych priemyselných centier by tiež mohlo dôjsť k „nekontrolovateľnej deindustrializácii“, pretože vysoké ceny plynu zavrú závody na výrobu hnojív, ocele a hliníka, čo vydláždi cestu k recesii, povedal Waerness.

Energetická bezpečnosť je krehká

Manžér Equinoru pripomenul, že spoločnosť v roku 2022 zvýšila produkciu plynu v Nórsku o 10 %. Zatiaľ čo súčasná úroveň produkcie je pravdepodobne udržateľná „dosť dlho“, Nórsko nemá kapacitu na ďalšie zvýšenie produkcie.

Waerness tiež vyjadril obavy o bezpečnosť energetickej infraštruktúry po nedávnych výbuchoch  a poškodeniach plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2 z Ruska, ktoré podnietili obvinenia zo sabotáže.

„Nórsko je malá krajina s enormne dlhým pobrežím a máme 9000 km potrubí prepravujúcich ropu a plyn do Spojeného kráľovstva a Európy,“ konštatoval Waerness. „Je ťažké dozerať sa na tých 9000 km potrubia s niekoľkými plavidlami pobrežnej stráže,“ dodal.

Podľa Tatiany Mitrovovej, výskumníčky CGEP, ktorá sa špecializuje na ruský energetický priemysel a trh, mnohí ľudia v Európe a USA úplne nechápu, že presvedčenie Moskvy, že sa nachádza v „hybridnej vojne“ s kolektívnym Západom. Cieľom Ruska v tejto vojne je „spôsobiť Západu maximálne škody“ a Kremeľ ukázal, že je pripravený obetovať svoj vlastný plynárenský priemysel, aby dosiahol tento cieľ, povedala Mitrovová.

„Všetky tieto dodávky, ktoré sa rozvíjali desaťročia, a všetka táto dôvera a bilaterálne vzťahy so zákazníkmi, dlhodobé zmluvy – všetko je preč. A myslím si, že obnovenie tejto dôvery bude nemožné za akéhokoľvek režimu,“ dodala výskumníčka CGEP.