Londýn 2. januára 2023 – Hoci európske siete sa počas aktuálnej, už rok trvajúcej krízy zameriavajú najmä na zabezpečenie dostatočného množstva plynu a elektriny pre domácností a podniky v nadchádzajúcich mesiacoch, zraky odborníkov sa už upierajú k zime 2023. Obávajú sa, že Európa bude počas nej čeliť rovnakým, a možno dokonca vážnejším výzvam. Dosahy súčasnej plynovej krízy môžu podľa niektorých expertov trvať ešte dlhšie. V decembri jedna z najuznávanejších energetických poradenských spoločností v Spojenom kráľovstve varovala, že ceny plynu môžu zostať vysoké až do konca desaťročia. Téme sa venoval agentúra Bloomberg.

Tieto názory prichádzajú v  čase, keď sú Briti nútení vynakladať oveľa väčšie sumy, aby si udržali teplo vo svojich domovoch. To isté platí pre väčšinu krajín v Európe, kde ceny plynu a elektriny za posledný rok a pol prudko vzrástli.

Situácia na kontinente bude budúcu zimu v nemalej miere závisieť od toho, aký chladný bude prvý kvartál roka 2023, teda mesiace január, február a marec, hovoria odborníci. V prípade, že by počasie bolo nezvyčajne teplé, je nepravdepodobné, že by ľudia spotrebúvali veľké objemy plynu na vykurovanie svojich domovov, takže európske zásobníky by mohli mať na konci zimy väčšie zásoby. To by kontinentu uľahčilo ich doplnenie počas leta aj bez ruského plynu.

Martin Young, hlavný analytik spoločnosti Investec, uviedol, že pred budúcou zimou bude k dispozícii aj väčšia kapacita veternej energie, čo by mohlo pomôcť s dodávkami elektriny. Stále však panuje neistota ohľadom niektorých uhoľných a jadrových zdrojov, pripomína Bloomberg.

Britská vláda uzavrela dohodu s prevádzkovateľmi starých uhoľných elektrární, ktoré boli vyradené z prevádzky, že v prípade potreby budú k dispozícii na zásobovanie už túto zimu. Zatiaľ to nebolo potrebné, ale je možné, že ministri budú chcieť predĺženie tejto dohody do budúcej zimy.

„Mám pocit, že v Spojenom kráľovstve neuvidíme veľké zmeny na strane ponuky, v konečnom dôsledku bude závisieť od toho, kde skončíme zimu, ak sa pozriete na širší európsky kontext,“ povedal Young.

Príklon k LNG prispeje k vyšším cenám

Hoci počas minulého leta sa dodávky z Ruska postupne znižovali, stále prúdilo – a prúdi – určité množstvo plynu, čo umožnilo Európanom tvoriť zásoby. Podľa agentúry Bloomberg však plynovody, ktoré spájajú Rusko s Európou, budú počas nasledujúceho leta pravdepodobne odstavené.

V dôsledku toho sa veľká časť importovaného plynu bude musieť dovážať loďami z USA, Kataru a iných krajín. Na svete je však obmedzený počet tankerov na skvapalnený zemný plyn (LNG) a limitovaný počet miest, kde môžu v Európe zakotviť.

V snahe dostať viac skvapalneného zemného plynu, ktorý je schladením na približne -160 °C skvapalnený, aby sa dal ľahšie skladovať a prepravovať, na európske pobrežie, v posledných mesiacoch vznikli alebo sa urýchlili projekty nových dovozných terminálov.

V decembri Nemecko otvorilo svoje vôbec prvé takéto zariadenie, čo signalizuje masívnu zmenu v energetickej politike krajiny, ktorá bola v minulosti výrazne závislá od dovozu ruského plynu. V budúcom roku sa v Nemecku spustia ďalšie dva terminály LNG a v nasledujúcej dekáde by ich malo byť celkovo desať.

Spojené kráľovstvo, Španielsko a Portugalsko majú najväčšie dovozné kapacity pre LNG v Európe, čo im umožňuje preniknúť na globálne trhy. Pyrenejský polostrov však nemá dostatok plynovodov, ktoré by ho spájali so zvyškom Európy, takže španielske terminály sú pre jeho susedov menej využiteľné.

Britská energetická spoločnosť Centrica v októbri znova uviedla do prevádzky svoj plynový zásobník Rough pri východnom pobreží Anglicka na približne 20 % predchádzajúcej kapacity, čo by malo pokryť potreby kúrenia 1 milióna domácností na 100 dní počas aktuálnej zimy. Napriek tomu má Spojené kráľovstvo má len veľmi málo miest, kde si môže skladovať spätne splyňovaný LNG, ktorý bude dovážať počas leta.

Vzhľadom na to množstvo plynu, ktoré prichádza do britských terminálov, bude priamo reexportované do Európy, najmä do Holandska, kde sa bude vtláčať do podzemných zásobníkov v rámci prípravy na zimu.

Plyn z Nórska a plynových polí v Spojenom kráľovstve bude slúžiť aj na doplnenie európskych zásob počas teplejších mesiacov, keď domácnosti a podniky potrebujú menej plynu.

No hoci LNG môže ponúknuť čiastočné riešenie dodávok plynu do Európy, nemôže stlačiť jeho ceny na úrovne z minulosti. Už teraz si vyžaduje nákladný spôsob prepravy s vysokou spotrebou energie a drahou technológiou, ktorá ho udržiava schladený.

Keďže LNG tankery sa môžu plaviť kdekoľvek, ak si Európa bude chcieť zabezpečiť životne dôležité dodávky plynu, bude musieť za ne ponúknuť viac, než sú ochotní zaplatiť kupujúci z iných častí sveta. To podľa Bloomberg znamená, že prechodom z bežného zemného plynu na LNG Európa fakticky zafixovala vyššie ceny paliva na roky dopredu.

Cornwall Insight, uznávaná energetická poradenská spoločnosť so sídlom vo východnom Anglicku, uviedla, že očakáva, že ceny zostanú vysoké až do konca desaťročia. „Pravdepodobným scenárom je, že toky ruského plynu sa v lete 2023 ešte viac znížia a ceny plynu zostanú nad úrovňami pred pandémiou minimálne do roku 2030, keďže trh potrebuje čas, aby sa prispôsobil tejto zmene dynamiky ponuky a dopytu v Európe,“ uzavrel pre Bloomberg vedúci výskumný analytik spoločnosti Matthew Chadwick.