Oslo 13. októbra 2022 – Nórsko a jeho štátna energetická spoločnosť Equinor pracujú na zvýšení dodávok zemného plynu do Európy, čím pomáhajú zmierniť bezprecedentnú energetickú krízu kontinentu. Existujú však limity, čo je možné urobiť v krátkodobom horizonte, pretože novým projektom bude trvať, kým dosiahnu produkciu. Európa musí poskytnúť väčšiu politickú istotu potrebnú na uľahčenie investícií zo strany dodávateľov. Pre magazín Medzinárodnej plynárenskej únie Global Voice of Gas (GVG) to povedal Helge Haugane, senior viceprezident spoločnosti Equinor pre plyn a elektrinu.

Po prudkom znížení dodávok zo strany Ruska je najväčším európskym dodávateľom plynu práve Nórsko, ktoré do konca augusta vyprodukovalo 79 miliárd m3 (bcm) na export. Krajina plánuje v tomto roku zvýšiť produkciu na 122 bcm, čo predstavuje nárast oproti 113 bcm v minulom roku.

Nórsko podľa Haugana prijalo tri kľúčové opatrenia na posilnenie krátkodobých dodávok. Po prvé, vláda upravila povolenia, ktoré výrobcom v krátkodobom horizonte umožnili ťažiť viac plynu. V júli napríklad minister energetiky krajiny schválil úpravy povolení na šiestich poliach – Troll, Gina Krog, Duva, Oseberg, Asgard a Mikkel.

Na základe druhého opatrenia mohol Equinor a ďalší producenti vyvážať viac plynu, ktorý by sa inak vtláčal späť do polí na podporu ťažbu ropy.

V rámci tretieho opatrenia Equinor pridáva do siete bután, etán a propán, čím zvyšuje objem a dáva plynu, ktorý pri spaľovaní vytvára viac energie, väčšiu výhrevnosť.

Existujú však limity, koľko dodatočných dodávok môže Nórsko v krátkodobom horizonte priniesť do mixu, vzhľadom na dobu realizácie projektov. „V krátkodobom horizonte nemôžete zapojiť nové vrty, nové prieskumné polia,“ hovorí Haugane. „To, čo aktuálne robíme, je optimalizácia nášho existujúceho výrobného mixu,“ vysvetlil.

Equinor tiež v júni uzavrel novú dlhodobú zmluvu na dodávku 1,75 MTPA LNG s americkým exportérom Cheniere, aby v strednodobom horizonte od roku 2026 zabezpečila ďalšie objemy pre Európu.

Vládna podpora

Nórsko by bolo pri zmierňovaní európskej energetickej tiesne v slabšej pozícii, keby jeho vláda nezasiahla odvetvie nepodporila na vrchole pandémie koronavírusu, keď sa prepadli ceny ropy a plynu. Pandémia vyvolala v roku 2020 výrazné škrty v počiatočných investíciách vo veľkej časti sveta, keďže výrobcovia museli bojovať s obmedzeniami kapitálu a veľmi neistým výhľadom trhu.

V Nórsku sa však parlament v júni toho istého roku dohodol na poskytnutí podporného balíka 100 miliárd korún (10,9 miliardy eur) ropným a plynárenským spoločnostiam, ktorý im umožní odpočítať investície uskutočnené v rokoch 2020 a 2021 z daní a zabezpečiť dodatočnú úľavu pre projekty, ktoré schvália pred koncom roka 2022.

„Tento podporný balík sa ukázal ako veľmi rozumný. Keby sme ho nemali, veľa projektov by sa neuskutočnilo a krátkodobo by sme mali menej plynu,“ hovorí Haugane s tým, že bez balíka by zrejme prišlo aj k zmenšeniu dodávateľského reťazca. „Tým, že sa ubezpečíme, že dodávateľský reťazec je stále aktívny, sme teraz lepšie pripravení implementovať nové projekty do budúcnosti,“ dodal.

Cenová volatilita

Rastúce ceny plynu na európskom spotovom trhu v tomto roku z krátkodobého hľadiska priniesli Equinoru finančný prospech, pretože spoločnosť predáva väčšinu svojich dodávok na základe krátkodobých cien.

„Z pohľadu výrobcu je to dobré z hľadiska krátkodobého zisku,“ konštatuje Haugane. „Takéto vysoké ceny však nie sú dobré pre dôveru v trhy s energiou. Je to veľmi negatívne pre Európu a svet. Ovplyvní všetky druhy priemyselných odvetví, globálny HDP a blahobyt mnohých ľudí,“ myslí si.

Panuje tiež neistota, ako rýchlo sa deštrukcia dopytu zvráti, keď ceny klesnú, a obavy, že časť tejto deštrukcie bude trvalá, dodal Haugane.

Zatiaľ čo zrýchlené zavádzanie OZE by malo pokračovať, musí sprevádzať dostatočné dodávky kontrolovateľnej energie, aby sa zabránilo kolísaniu cien, zdôraznil manažér Equinoru s tým, že je potrebná dostatočná záloha, bez ktorej sa dá s matematickou istotou povedať, že ceny budú volatilnejšie. „Potrebujeme, aby plyn slúžil ako most, kým nebudeme mať dostatok vodíka na zabezpečenie tejto zálohy, ale to je časovo dosť vzdialené,“ poznamenal zástupca spoločnosti.

Výhľad

Súčasné vysoké ceny sú však dočasné a majú malý vplyv na dlhodobé cenové predpoklady spoločnosti Equinor, hovorí Haugane podľa ktorého sa vybuduje nová globálna ponuka, najmä v USA, kde napreduje vlna nových exportných projektov LNG. Bude to však istý čas trvať a pred nadchádzajúcou zimou panuje značná neistota, pokiaľ ide o úroveň dopytu, ktorá bude vo veľkej miere závisieť od teplôt, ako aj od objemu ruských dodávok.

Na pritiahnutie dodatočných dodávok LNG musí Európa poskytnúť dodávateľom väčšiu politickú istotu o tom, koľko plynu bude potrebovať v nadchádzajúcich rokoch, aby podporili potrebné investície, hovorí Haugane.

Ázijskí nákupcovia LNG, najmä v Číne, uzavreli za posledný rok niekoľko nových dlhodobých dohôd o dodávkach plynu, zatiaľ čo Európa bola takémuto riešeniu menej naklonená pre obavy o to, aké objemy a ako dlho budú potrebné v súvislosti s klimatickými cieľmi kontinentu.

Haugane je presvedčený, že zelený vodík sa oprávnene považuje za konečný cieľ, súčasne však pripomína, že modrý vodík si začína získavať väčšiu pozornosť zo strany politikov v Európe, vzhľadom na jeho potenciál rýchleho rozšírenia. Bez ohľadu na to, či je vodík zelený alebo modrý, Európa sa bude musieť najskôr vrátiť k energetickému prebytku na podporu vývoja týchto palív, uzavrel pre GVG Helge Haugane, senior viceprezident spoločnosti Equinor pre plyn a elektrinu.