Paríž 21. októbra 2021 – Európa by si mala budovať systém strategických zásob plynu. Povedal to riaditeľ spoločnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne, ktorý na energetickom fóre CERAWeek súčasne upozornil, že Nemecko bude musieť vybudovať viac plynových elektrární vzhľadom na jeho odchod od jadra a postupné vyraďovanie uhlia. Informoval o tom portál spglobal.com.

Európa sa odznova učí niektoré energetické fundamenty, tvrdí Pouyanne, podľa ktorého zostanú ceny plynu počas nadchádzajúcej zimy „dosť vysoké“, čo bude nabádať k prechodu na uhlíkovo náročnejšiu energiu z uhlia.

Nárast cien odhalili slabosť európskeho trhu s plynom v podobe chýbajúcej povinnosti v oblasti skladovania. „Keď sme vytvorili sme zjednotený trh s plynom pre Európu, niečo mu chýbalo, a to práve skladovacia povinnosť na európskej úrovni,“ povedal s tým, že produkcia plynu v Európe klesá, takže je zrejmé, že jediným spôsobom, ako zvládnuť „vzostupy a pády“ spojené s dovozom plynu a LNG, je skladovanie.

Poznamenal, že niekoľko európskych krajín ukladá dodávateľom povinnosti týkajúce sa skladovania, ale nie všetky. Nemecko medzi ne nepatrí, hoci má podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry z roku 2020 najväčšiu kapacitu na skladovanie plynu v EÚ a štvrtú najväčšiu na svete.

Na margo názorov, že by sa Európa mala zbaviť plynu, poukázal práve na príklad Nemecka. Jeho energetické politiky si budú vyžadovať viac výroby elektriny z plynu, keďže krajina by mala ukončiť výrobu jadrovej energie do konca roku 2022, povedal francúzsky manažér. „Keď sa veľká krajina ako Nemecko rozhodne skončiť s jadrovou energiou, potrebujete určité základné zaťaženie a flexibilné palivo na kompenzáciu skutočnosti, že vietor, slnko alebo dážď pre hydro nie sú trvalé a nie sú spoľahlivé zdroje,“ zdôraznil.

„Keď máte veľa prerušovaných zdrojov elektrickej energie, musíte mať aj niektoré, ktoré je možné ovládať,“ zdôraznil šéf TotalEnergies. „Viete, že Nemecko končí s jadrovou energiou – z toho všetkého plynie naliehavosť postaviť nové plynové elektrárne. Potrebujeme ich v Európe viac a rovnako potrebujeme skladovanie plynu. Pretože keď ste závislí na dovoze, musíte ho skladovať,“ skonštatoval Pouyanne.

Za najdôležitejšiu úlohu štátu Pouyanne považuje zaistenie bezpečnosti dodávok. „Ak chceme vybudovať nový systém vylúčením akýchkoľvek investícií do existujúcich zdrojov, budeme očividne čeliť stále väčšiemu počtu výpadkov a problémov,“ upozornil s tým, že spotrebitelia to nebudú akceptovať.

„Musíme nájsť správnu rovnováhu. Áno, musíme investovať stále viac do OZE a nových energií, ale zároveň si musíme byť istí, že máme spoľahlivý systém na poskytovanie energie, ktorú dnešný svet potrebuje,“ uzavrel podľa spglobal.com šéf spoločnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne.