Brusel 28. januára 2021 – Zemný plyn by sa mal využívať ako „premosťovacie“ riešenie na výrobu vodíka dovtedy, kým budú komerčne dostupné zelené varianty vyrobené z obnoviteľnej elektriny. Vyplýva to z návrhu, ktorý v stredu (27. 1.) prijal Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu k vodíkovej stratégii Európskej komisie (EK).

„Vodík môže byť vyrobený rôznymi procesmi,“ uvádza sa v dokumente. Poslanci v ňom vyjadrili svoj „jasný záväzok k prechodu na výrobu obnoviteľného vodíka a vodíka s veľmi nízkym obsahom uhlíka“, pričom tvrdia, že to bude mať zásadný význam pre dekarbonizáciu ťažkého priemyslu a dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

Poslanci zároveň uznávajú, že „počas prechodného obdobia budú potrebné stimuly na zvýšenie množstva obnoviteľného vodíka a vodíka s veľmi nízkym obsahom uhlíka v priemysle a doprave“.

Autorka návrhu, nemecká kresťanskodemokratická zákonodarkyňa Hildegard Benteleová, uviedla, že EÚ by nemala vytvárať prekážky pre vodíkový priemysel zameraním sa iba na výrobu z obnoviteľných zdrojov. „Potrebujeme rýchly prechod na obnoviteľný vodík, ale potrebujeme tiež premosťovaciu úlohu pre nízkouhlíkový vodík“ vyrobený zo zemného plynu s technológiou zachytávania uhlíka, zdôraznila Benteleová, členka stredopravej Európskej ľudovej strany.

Europoslanci odporučili tri kritériá na výrobu nízkouhlíkového vodíka: proces musí zabezpečiť premosťovaciu úlohu, významne znížiť emisie skleníkových plynov počas životného cyklu a zabrániť budúcemu lock-in efektu („uzamknutiu“ v závislosti na zemnom plyne), ozrejmila nemecká poslankyňa.

Zákonodarcovia tiež vyzvali EK, aby „harmonizovala nariadenia o primiešavaní vodíka“ s cieľom postupne „nahradiť plyn vodíkom v strednodobom horizonte, kdekoľvek to bude možné“. Do existujúcich plynových sietí je podľa nich možné bezpečne primiešať až 20 % vodíka bez potreby dodatočnej úpravy potrubí.

Návrh získal väčšinovú podporu veľkých politických strán v parlamentnom výbore pre životné prostredie. Proti hlasovali zelení poslanci. „Nanešťastie, vznikla „špinavá“ väčšina, ktorá sa viac zameriava na budúcnosť plynárenského priemyslu ako na otázky životného prostredia,“ uviedla Jutta Paulus, zelená poslankyňa.

Vodík sa považuje za kľúčové riešenie pre ťažko dekarbonizovateľné odvetvia, ako sú letectvo, ťažký a chemický priemysel, ktoré nemôžu byť úplne elektrifikované alebo na svoje priemyselné procesy potrebujú vysokoteplotné teplo.

Otázkou podľa euractiv.com je, ako vybudovať konkurencieschopný trh s vodíkom a zároveň znížiť emisie skleníkových plynov. V súčasnosti sa viac ako 90 % vodíka vyrába z fosílnych palív.

Podľa niektorých názorov je „vodík s nízkym obsahom uhlíka“ je nejasný pojem. Komisia minulý rok potvrdila, že do tejto definície zahrnie vodík vyrobený z jadrovej energie, ale návrh výboru pre životné prostredie sa o tom nezmieňuje, aby sa zabránilo rozdeleniu europoslancov, povedala Bentele.

Dokument preto vyzýva Komisiu, aby „zaviedla komplexnú terminológiu a kritériá pre certifikáciu obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka“ ktorá by bola východiskom pre ďalšie investície v tejto oblasti.

Zákonodarcovia tiež zdôraznili úlohu zachytávania a ukladania uhlíka pri výrobe nízkouhlíkového vodíka zo zemného plynu – známeho ako „modrý vodík“. Z dlhodobého hľadiska si EÚ kladie za cieľ spoliehať sa výlučne na obnoviteľný vodík, ale Komisia pripustila, že bude podporovať modrý vodík v prechodnej fáze s cieľom prekonať „problém sliepka/vajce“.

„Potrebujeme urýchliť dopyt a dodávku vodíka a požadovanou rýchlosťou to dokážeme, iba ak dáme úlohu modrému vodíku,“ vyhlásil minulý rok Diederik Samsom, šéf úradu podpredsedu EK Fransa Timmermansa.

EÚ je v súčasnosti svetovým lídrom v oblasti vodíka, čelí však konkurencii USA a Číny, pripomína euractiv.com. Americký prezident Joe Biden oznámil, že bude presadzovať pokrokové výskumné projekty zamerané na klimatické technológie, pričom jedným z nich bude výroba obnoviteľného vodíka za rovnaké náklady ako z bridlicového plynu.