Brusel 24. marca 2021 – Výbor pre priemysel a energetiku Európskeho parlamentu v pondelok (22. 3.) prijal rezolúciu o podpore vodíka vyrobeného z „nízkouhlíkových“ zdrojov energie vrátane fosílneho plynu so zachytávaním uhlíka. Jadro ako potenciálny zdroj energie v tejto súvislosti nespomenul. Informoval o tom portál euractiv.com.

Návrh uznesenia Parlamentu o vodíkovej stratégii Európskej komisie, ktorý bol predložený v júli 2020, podporuje v krátkodobom až strednodobom horizonte využitie nízkouhlíkového vodíka ako spôsob rozvoja trhu.

EÚ musí „rozvíjať udržateľné vodíkové hospodárstvo, ktorého cieľom je čo najskôr dosiahnuť konkurencieschopnosť čistého vodíka,“ uvádza sa v návrhu prijatého uznesenia.

Čakať na obnoviteľný vodík by bolo odsúvaním riešenia problému o desať až pätnásť rokov, uviedol nemecký europoslanec Jens Geier zo socialistov a demokratov (S&D), ktorý je autorom návrhu uznesenia. „Ako dlho sa bude používať modrý vodík, to naozaj neviem povedať, pretože nie som prorok. Závisí to od mnohých okolností, ktoré môžeme politicky ovplyvniť iba do istej miery, “povedal pre euractiv.com.

Takzvaný „modrý“ vodík sa získava zachytávaním CO2 zo zemného plynu a jeho skladovaním v podzemí. Podľa vodíkovej stratégie EK ide o „nízkouhlíkový“ spôsob výroby vodíka spolu s „vodíkom na báze elektriny“, keď sú zdroje energie nízkouhlíkové.

Vytváranie trhu s vodíkom s využitím „nízkouhlíkových“ zdrojov energie v EP podporuje aj stredopravá Európska ľudová strana (EPP). „Zelení a ľavica si nemyslia, že by mal byť do vodíkovej stratégie zahrnutý aj vodík s nízkym obsahom uhlíka, ale že jeho zavedenie by sa malo zameriavať výlučne na obnoviteľný vodík,“ uviedla Angelika Nieblerová, hovorkyňa EPP pre vodíkovú stratégiu. „Sme zásadne proti. Myslíme si, že na rozvoj trhu s vodíkom potrebujeme nízkouhlíkový vodík ako premosťovaciu technológiu,“ uviedla.

Správa podporuje technologickú neutralitu, čo znamená, že nevyzdvihuje žiadnu technológiu, ale necháva rozhodnúť trh, povedala Nieblerová pre euractiv.com.

Nespomína jadrovú energiu ako zdroj energie s nízkym obsahom uhlíka, uvádza však zachytávanie, využitie a ukladanie uhlíka (CCUS), hoci obe technológie sa všeobecne považujú za nízkouhlíkové.

Jadrová energia nie je pre jeho politickú citlivosť zmienená ani vo vodíkovom dokumente, o ktorom sa hlasovalo v januári v parlamentnom výbore pre životné prostredie. V tomto prípade bolo zvolené znenie, podľa ktorého majú krajiny EÚ zvrchovanosť nad svojím energetickým mixom, uviedol Geier pre EURACTIV.

Kompromisný pozmeňujúci a doplňujúci návrh „zdôrazňuje úlohu, ktorú môže pre životné prostredie zohrávať CCUS pri dosahovaní Zelenej dohody a znižovaní emisií skleníkových plynov, pričom dodáva, že „stratégia klimatickej neutrality by mala uprednostňovať priame znižovanie emisií a opatrenia na zachovanie a zlepšenie prírodných nádrží a rezervoárov v EÚ.“

CCUS zatiaľ nie je k dispozícii v komerčnom meradle, pripomína euractiv.com. Podľa správy Global Status of CCS Report z roku 2019 je na svete v prevádzke iba 19 zariadení CCUS, ktoré každoročne zachytávajú celkovo 40 miliónov ton CO2.

Medzinárodná energetická agentúra tvrdí, že „CCUS môže podporiť rýchle zvýšenie výroby nízkouhlíkového vodíka, aby sa pokryl súčasný a budúci dopyt po nových aplikáciách v doprave, priemysle a budovách“.

„Myslíme si, že CCS a CCUS musíme rozšíriť najmä pre priemyselné aplikácie, preto sme chceli mať pozitívne znenie, “uviedol Niebler. „Ak sa pozriete na kompromis, ktorý sme našli v oblasti CCS a CCU, ukazuje to, že vidíme obrovský potenciál v rozvinutí tejto technológie a jej rozšírení,“ dodala.

Správa výboru tiež požaduje právnu klasifikáciu rôznych druhov vodíka, ktorú má Komisia ustanoviť pri tretej revízii smernice o energii z obnoviteľných zdrojov v júni, a naliehavú potrebu noriem EÚ na prekonanie regulačných bariér.

Návrh uznesenia bude predložený Európskemu parlamentu na plenárne hlasovanie v apríli.