Brusel 16. februára 2021 – Európska únia sa dokáže vyrovnať s čiastočným prerušením dovozu plynu z Ruska, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po tom, ako predstavitelia EÚ v uplynulých týždňoch absolvovali rokovania s potenciálnymi dodávateľmi z rôznych častí sveta. Únia medzitým aj vo februári smeruje k tomu, aby bola najväčším odberateľom amerického skvapalneného plynu, už tretí mesiac v rade.

„Naše modely teraz ukazujú, že pre čiastočné prerušenie alebo ďalší pokles dodávok plynu zo strany Gazpromu sme teraz skôr na bezpečnej strane,“ povedala von der Leyenová v utorok (15. 2.) v Štrasburgu

Eskalujúce napätie s Ruskom v súvislosti s Ukrajinou vyvolalo obavy z tokov ruského plynu do Európy, čo prinútilo EÚ prehodnotiť svoje pohotovostné plány pre prípad zásobovacích šokov a predstaviteľov EÚ a USA hľadať alternatívne dodávky.

Rusko pokrýva asi 40 % spotreby zemného plynu v Európe. Jeho ceny plynu v Európe vzrástli, keď sa minulý rok stretla napätá ponuka s vysokým dopytom po pandémii, pričom dovoz z Ruska bol nižší, ako sa očakávalo.

EÚ v posledných týždňoch rokovala so Spojenými štátmi, Katarom, Egyptom, Azerbajdžanom, Nigériou a Južnou Kóreou o zvýšení dodávok plynu a LNG, či už prostredníctvom dodatočných zásielok alebo zámeny zmlúv, uviedla von der Leyenová. „Hovorili sme aj s hlavnými dodávateľmi LNG… aby sme sa pýtali, či by sme mohli zameniť zmluvy v prospech EÚ,“ povedala s tým, že Japonsko je ochotné to urobiť. „Toto úsilie sa teraz jednoznačne vypláca,“ dodala.

Japonsko minulý týždeň uviedlo, že v reakcii na požiadavky EÚ a USA odkloní časť nákladov LNG do Európy. Dovoz LNG do Európy dosiahol v januári rekordnú výšku približne 11 miliárd m3, pričom takmer polovica pochádzala zo Spojených štátov.

Potenciálny krátkodobý vplyv prerušenia dodávok ruského plynu sa zmierňuje v súvislosti s blížiacou sa jarou a klesajúcim dopytom po vykurovaní. Úrovne podzemných plynových zásobníkov v Európe v súčasnosti dosahujú priemernú 34-percentnú naplnenosť.

Rozvoj infraštruktúry v posledných rokoch podľa von der Leyenovej znamená, že Európa je lepšie vybavená na distribúciu plynu a elektriny medzi krajinami, ale úplné zastavenie dodávok ruského plynu si bude vyžadovať dodatočné opatrenia.

Pravidlá EÚ vyžadujú, aby krajiny mali plány reakcia na krízu v dodávkach plynu, vrátane prípadných vládnych zásahov, ako je obmedzenie priemyselných zariadení s cieľom uprednostniť dodávky plynu pre domácnosti.

Krajiny EÚ sú zodpovedné za svoju vlastnú energetickú politiku a spoliehanie sa na plyn sa v jednotlivých štátoch líši. Hlavným zdrojom energie v Dánsku je napríklad vietor, zatiaľ čo Maďarsko vyrába elektrinu najmä z jadra a plynu, pripomína Reuters.

Februárový dovoz LNG z USA opäť silný

Európsky dopyt po americkom skvapalnenom zemnom plyne zostáva vysoký aj vo februári. Podľa utorkových údajov spoločnosti Refinitiv o sledovaní plavidiel v polovici mesiaca je starý kontinent na ceste zostať hlavnou destináciou pre zásielky z USA už tretí mesiac po sebe.

V januári smerovali do Európy približne tri štvrtiny objemov LNG z USA a celkový vývoz týmto smerom dosiahol za prvý mesiac roka 7,3 milióna ton.

„Objemy do Európy zostávajú mimoriadne silné, pričom kľúčovú úlohu zohrávajú USA,“ povedal pre Reuters Reid I’Anson, senior analytik komodít spoločnosti Kpler. Na základe jej predbežných údajov by sa februárový vývoz z USA do Európy mohol priblížiť k januárovému rekordu.

Do polovice aktuálneho mesiaca USA vyviezli 3,56 milióna ton LNG, podobne ako v polovici decembra, ktorý bol druhým najsilnejším mesiacom v histórii, ukázali predbežné údaje Refinitivu.

Na starý kontinent vo februári smerovala najmenej polovica amerického LNG v súvislosti so snahou spoločností o zabezpečenie nových dodávok počas rastúcich obáv z prerušenia dodávky ruského plynu.

Ceny podľa analytikov Refinitivu v posledných týždňoch klesali. Európsky LNG benchmark na holandskej burze sa tento týždeň obchodoval za 23,35 USD za mmBtu, pod ázijskou spotovou cenou 24,70 USD za mmBtu a pod novembrovou približne 31 USD za mmBtu.

Z údajov vyplýva, že približne 10 % doteraz odoslaných nákladov tento mesiac smerovalo do Ázie, zatiaľ čo približne 4 % zásielok smerovali do Latinskej Ameriky. Približne tretina tankerov nezverejnila miesto určenia.

Panamský prieplav minulý týždeň uviedol, že zaznamenal zvýšený sezónny dopyt po prechode, ale v dôsledku vyšších teplôt v Ázii cez kanál prechádzalo menej plavidiel LNG.