Londýn 24. februára 2022 – Britské a holandské ceny plynu vo štvrtok spolu s ropou, európskou elektrinou a ďalšími komoditami prudko vzrástli po tom, čo ruské sily spustili inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na holandskom trhu s plynom stúpol kontrakt na najbližší mesiac o 40,65 % na 118,50 eura za megawatthodinu (MWh).

Cena na leto 2022 vzrástla o 65,7 % na 138.35 eur/MWh, zatiaľ čo kontrakt na zimu 2022 vzrástol o 42.86 % na 125.00 eur/MWh.Na trhu s plynom v Spojenom kráľovstve sa marcová cena zvýšila o 58.6 % na 321.97 pencí za therm a cena na zimu 2022 vzrástla o 37.85% na 305.00 p/therm. „Toto je panický nákup. Invázia sa všeobecne očakávala,“ povedal jeden obchodník s plynom.

Ceny ropy prudko vyskočili a Brent sa prvýkrát od roku 2014 vyšplhal nad 105 dolárov za barel.

Gazprom deklaruje pokračujúci export plynu

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu pokračuje ako zvyčajne a je v súlade s požiadavkami spotrebiteľov, uviedol ruský energetický gigant Gazprom.

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz vyhlásila, že energetická infraštruktúra krajiny nebola predmetom systematického ostreľovania a „situácia je pod kontrolou“.

Rakúska ropná a plynárenská spoločnosť OMV dostáva z Ruska normálne dodávky plynu. „Všetky zmluvne dohodnuté množstvá sú dodávané,“ uviedol hovorca spoločnosti v odpovedi na otázku po ruskej invázii na Ukrajinu.

Rusko vo svojom konflikte s Ukrajinou nechce použiť zemný plyn ako zbraň, uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ francúzskej energetickej spoločnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne na konferencii International Energy Week. Prevádzky TotalEnergies v Rusku, ktoré zahŕňajú podiely v elektrárňach na skvapalnený zemný plyn (LNG), konflikt zatiaľ neovplyvnil, dodal.

Toky cez Ukrajinu a Jamal

Toky zemného plynu cez plynovod Jamal-Európa smerujúce na východ sa vo štvrtok ráno znížili na polovicu – v ten istý deň, keď Moskva nariadila silám napadnúť Ukrajinu. Bezprostredne nebolo jasné, či nižšie toky súviseli s vývojom na Ukrajine, ďalšej významnej trase pre export ruského plynu do Európy. Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom to odmietla okamžite komentovať. Rusko vyváža do Európy a na Ukrajinu približne 180 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Kapacitné nominácie vo Veľkých Kapušanoch vo štvrtok dosiahli 622.477 MWh, takmer dvojnásobok úrovní zaznamenaných v posledných dňoch a najviac od 7. februára.

Cez ukrajinskú tranzitnú trasu prúdi asi 40 miliárd m3 plynu ročne (približne 20 % celkových ruských dodávok), uviedol sektorový stratég Allen Good zo spoločnosti Morningstar poskytujúcej finančné služby.

„Zastavenie dodávok cez Ukrajinu na dva týždne by ovplyvnilo dodávky niečo pod 2 miliardami m3, čo sa dá ľahko zvládnuť s mierne vyššími dodávkami LNG a existujúcimi zásobami plynu v Európe,“ povedal. „Kapacita LNG v USA v súčasnosti v podstate dosahuje takmer 100 %, ale spoločnosť Morningstar verí, že existuje priestor na dočasné prekročenie deklarovanej kapacity, aby sa krátkodobo zabezpečili dodatočné dodávky,“ dodal.

Nemecký postoj

Nové zmluvy o dodávkach plynu s Ruskom sú nemysliteľné, povedal predseda nemeckého výboru pre zahraničné veci Michael Roth v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Roth, člen strany sociálnych demokratov kancelára Olafa Scholza, povedal, že si už nevie predstaviť prehlbovanie ekonomických vzťahov s Ruskom: „To zlyhalo. Nakoniec musíme pracovať rýchlejšie, ako sme plánovali, aby sme boli menej závislí na autoritatívnom režime,“ uviedol šéf zahraničného výboru.

Ruský postup voči Ukrajine odsúdili viacerí vedúci nemeckí politici vrátane kancelára Scholza, ktorý 22. februára povedal, že plynovod Nord Stream 2, najvýznamnejší projekt rusko-nemeckej spolupráce týkajúci sa dodávok plynu, nemôže byť certifikovaný po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin uznal odštiepenecké republiky Doneck a Luhansk na východe Ukrajiny.

Scholz uviedol, že požiadal nemecký regulačný úrad o pozastavenie schvaľovacieho procesu plynovodu. „Môže to znieť technicky, ale je to nevyhnutný administratívny krok, aby teraz nebolo možné certifikovať plynovod. Bez tejto certifikácie nemôže byť Nord Stream 2 uvedený do prevádzky,“ zdôraznil Scholz.

Dodal, že vo svetle nedávnych udalostí musí tamojšie ministerstvo hospodárstva poskytnúť nové hodnotenie, či plynovod ohrozuje európske dodávky energie, čo je kľúčová požiadavka v procese certifikácie.

Nemecko si môže zaistiť bezpečnosť dodávok aj bez ruského plynu či ropy, uviedol vo štvrtok minister hospodárstva Robert Habeck. „Budeme musieť nakupovať viac plynu, ale aj uhlia z iných krajín,“ povedal Habeck pre televíziu ZDF a dodal, že Nemecko, ktoré získava polovicu plynu z Ruska, je príliš závislé od ruských dodávok.

Habeck očakáva, že ceny ropy a plynu budú v krátkodobom horizonte po ruskom útoku na Ukrajinu naďalej rásť, ale vyjadril nádej, že sa neskôr dostanú na zvládnuteľnú úroveň.

Minister nevidí možnosť, že by plynovod Nord Stream 2, ktorý nemecká vláda pozastavila začiatkom tohto týždňa, mohol v krátkodobom alebo strednodobom horizonte vstúpiť do prevádzky.