Londýn 12. januára 2024 – Európska referenčná cena zemného plynu v holandskom uzle TTF dosiahla začiatkom januára päťmesačné minimum, keďže investori stále viac veria, že zásoby plynu v EÚ pokryjú potreby bloku až do príchodu jari aj neskôr, a to napriek súčasnej vlne chladného počasia. Ďalší vývoj bude podľa obchodníkov závisieť od počasia po zvyšok zimy. Strata flexibilných dodávok z domácej európskej produkcie a ruských plynovodov však znamená, že ceny budú reagovať rýchlejšie a silnejšie ako v minulosti. Téme sa venoval Financial Times.
Vo štvrtok (11. 1.) klesla TTF obchodovaná na Intercontinental Exchange, až o 2,5 percenta na 30,15 eura za megawatthodinu, a odolala tak studenej vlne, ktoré tento týždeň zasiahla kontinent. Cena zároveň zostáva aj výrazne nižšia ako v rovnakom období minulého roka, keď sa obchodovala za približne 70 €/MWh.
„Nebude až také odvážne povedať, že zima na trhu s plynom skončila, pretože zásobníky sú také plné,“ povedal pre FT jeden obchodník s plynom. Ďalší dodal, že niektorí obchodníci už začali presúvať svoju pozornosť na ďalšiu zimu.
Úrovne skladovania pre Európu sa stali stredobodom záujmu obchodníkov po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu, keď Moskva začala zásadne znižovať plynovodné dodávky, na ktoré sa blok historicky spoliehal. V reakcii na túto situáciu EÚ zvýšila svoje zásoby plynu, aby zvládla zimu, pričom časť svojich nadmerných nákupov uskladnila na Ukrajine.
Napriek neustálym varovaniam Medzinárodnej energetickej agentúry, že Európa môže mať problémy s doplnením zásob, sa región ocitol v pohodlnej pozícii pre nasledujúce zimy.
Podľa údajov združenia Gas Infrastructure Europe boli zásobníky v Európskej únii k pondelku (8. 1.) zaplnené na 83 percent, čo je pre toto obdobie druhá najvyššia úroveň minimálne od roku 2011, odkedy sú údaje k dispozícii.
„Spotreba plynu zostala výrazne pod normálnou úrovňou, čo v spojení so silnými dodávkami LNG a potrubného plynu znamená, že zásoby sú už druhý rok po sebe výrazne nad normálnou úrovňou v danom ročnom období,“ povedal Tom Marzec-Manser, vedúci analytiky plynu v poradenskej spoločnosti ICIS.
K vysokým úrovniam zásob prispelo mierne počasie v doterajšom priebehu zimy, zatiaľ čo rozsiahle dovozy skvapalneného zemného plynu minulé leto tiež pomohli naplniť zásobníky EÚ bezprecedentným tempom. Krajiny EÚ doviezli v roku 2023 takmer 100 miliónov ton LNG, čo je 5-percentný nárast oproti rekordnému maximu v roku 2022, uvádza poskytovateľ údajov, spoločnosť Kpler.
„Nielenže to pomáha znížiť riziko akýchkoľvek ponukových alebo dopytových šokov po zvyšok zimy, ale tiež to znamená, že počas nadchádzajúceho leta bude menší dodatočný dopyt po doplnení plynových zásobníkov,“ povedal Marzec-Manser.
Navyše sa neočakáva, že ochladenie v Európe bude trvať dlho, pričom vo väčšine pevninskej Európy by malo byť budúci týždeň teplejšie ako normálne, uviedla americká spoločnosť DTN, ktorá sa venuje údajom o počasí.
V prípade, že Európa nezažije extrémne chladné počasie počas zvyšku zimy, niektorí obchodníci s plynom tvrdia, že zásobníky v EÚ by mohli dokončiť marec – považovaný za koniec zimnej plynovej sezóny – naplnené na 50 až 55 percent. Takáto naplnenosť je porovnateľná s rekordne vysokými úrovňami, ktoré Únia zaznamenala v minulom roku.
Európa zvyčajne využíva šesť mesiacov od začiatku apríla na doplnenie zásob. Počas piatich rokov do roku 2023 začala EÚ sezónu vtláčania s plynovými zásobníkmi naplnenými v priemere na 41 percent.
Európska komisia má za cieľ dosiahnuť do 1. februára 2024 naplnenosť zásobníkov v celom bloku v priemere na 45 percent kapacity, ale uviedla, že členské štáty by sa mali „snažiť dosiahnuť“ úroveň 55 percent.
Ceny plynu však stále zostávajú zvýšené v porovnaní s cenovými úrovňami pred ukrajinskou inváziou, zatiaľ čo dopyt zo strany veľkých používateľov, ako sú priemyselní výrobcovia, klesá a spomaľuje ekonomickú produkciu. Dopyt po priemyselnom plyne v 12 európskych krajinách vrátane Spojeného kráľovstva bol 23,5 percenta pod priemerom rokov 2017 – 2021, ukazujú údaje z ICIS.
Napriek tomu sa niektorí obchodníci obávajú, že by sa trh mohol uspokojiť. „Vždy existuje nejaké ale,“ povedal Marco Saalfrank, vedúci obchodovania pre kontinentálnu Európu v energetickej skupine Axpo. „Ak sa február a marec ukážu byť oveľa chladnejšie, ako sa očakávalo, stále sa môže stať, že skončíme na nižšej úrovni, ako je priemer medzi rokmi 2019 a 2023,“ povedal.
Keďže plynovodné dodávky z Ruska boli výrazne obmedzené, Európska únia a Spojené kráľovstvo sa teraz pri zemnom plyne vo veľkej miere spoliehajú na dovoz LNG z producentských krajín, ako sú USA. Schopnosť EÚ odolať vyčerpaniu zásob počas nadchádzajúcich zím bude závisieť od toho, či si počas letných mesiacov na trhu dokáže zabezpečiť dostatok LNG, keďže krajiny súťažia o dodávky s Áziou.
„Európa stratila flexibilné dodávky plynu, ako sú napríklad domáca produkcia v Groningene a ruské plynovodné objemy,“ povedal Saalfrank. Európske ceny plynu preto „budú reagovať rýchlejšie a silnejšie ako v minulosti“ z dôvodu straty týchto flexibilných dodávok a potreby prilákať do Európy náklady LNG, uzavrel Saalfrank pre Financial Times.