Londýn 8. decembra 2021 – Európske zásoby plynu začali zimu na najnižšej úrovni za posledných osem rokov a rýchlo sa vyčerpávajú, čo zvyšuje obavy, že by sa začiatkom roka 2022 mohli znížiť na nepríjemne nízku úroveň a tlačiť na ďalší rast cien. Tvrdí to analytik agentúry Reuters John Kemp

„Zásoby v EÚ a Británii klesli 5. decembra na ekvivalent iba 742 terawatthodín (TWh), najmenej v tomto ročnom období od roku 2013,“ uviedol Kemp s odvolaním sa na údaje Gas Infrastructure Europe.

Zásoby sa podľa od začiatku októbra znížili o 97 TWh (12 %), čo je jeden z najväčších poklesov za posledné desaťročie, a to aj napriek tomu, že sa ceny obchodovali blízko rekordných maxím, od ktorých sa očakávalo obmedzenie spotreby.

Zásobníky sú aktuálne naplnené len na 66 %, čo je úroveň vyčerpania, ktorú by normálne dosiahli až v polovici januára počas priemernej zime, upozornil analytik.

Nižšie ako normálne teploty vo veľkej časti severozápadnej Európy zatiaľ túto jeseň a zimu zintenzívnili spotrebu plynu a tlak na skladovanie. Priemerné denné teploty v nemeckom Frankfurte boli pod dlhodobým sezónnym priemerom už 11 z posledných 14 dní. Od začiatku októbra boli počas 62 dní v priemere o 0,4 °C pod dlhodobou sezónnou normou, čo zvýšilo dopyt po vykurovaní, píše Kemp.

Zároveň, rýchlosť vetra bola za posledné dva mesiace nižšia ako priemerná, čo znížilo výrobu elektriny z veterných elektrární. „Výsledkom bola zvýšená priama spotreba plynu na vykurovanie obytných a komerčných priestorov, ako aj zvýšená nepriama spotreba na výrobu elektriny,“ konštatuje analytik.

TTF futures ceny plynu dodaného v januári 2022 sa dostali na 95 eur za megawatthodinu, kým na konci októbra boli na 65 eurách. Kalendárny spread medzi marcom a aprílom 2022, súvisiaci s úrovňami zásob na konci zimy, vyskočil na takmer 30 eur/MWh, z 13 eur na konci októbra.

Keďže vykurovacia sezóna má za sebou menej ako štvrtinu, obchodníci očakávajú zvýšenú pravdepodobnosť, že zásoby klesnú na kriticky nízku úroveň, ak bude zima počas dlhšieho obdobia chladnejšia ako zvyčajne, tvrdí Kemp. „Vzhľadom na tlak na zásoby je európsky trh s plynom len jedno prerušenie dodávok alebo vlnu extrémne chladného počasia od ďalšieho prudkého nárastu cien,“ uzavrel.