Štrasburg 13.februára 2020- Európsky parlament (EP) schválil zoznam projektov spoločného záujmu (PCI), medzi ktorými je aj 55 investícií do rozvoja plynárenskej infraštruktúry ako je rozšírenie slovensko-maďarského prepojenia, plynovod BRUA, prepájajúci Čierne more so stredom Európy, či vybudovanie terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Chorvátsku, Poľsku a v Grécku. Schváleniu chceli zabrániť európski Zelení, ktorí navrhovali vyňatie plynárenských projektov s tým, že to nie je v súlade s Európskym ekologickým dohovorom a zemný plyn sa tak bude musieť využívať ešte desaťročia. „Pokiaľ sa majú skleníkové plyny znížiť na nulu do roku 2040, EU musí vyradiť z hry všetky fosílne palivá. Aj zemný plyn spôsobuje emisie a preto musí byť vyradený z projektov spoločného záujmu EÚ,“ citoval magazín Forbes Esther Bollendorffovú z neziskovej organizácie Climate Action Network Europe.

Český europoslanec za ODS Alexander Vondra je spokojný s tým, že EP neschválil návrh Zelených. „Európski Zelení a českí Piráti ohrozujú našu bezpečnosť a nahrávajú Rusku. Mnohé plynárenské projekty znižujú závislosť strednej a východnej Európy na dodávkach z Ruska. Dôvod prečo tak robia, je zelená hystéria pri boji s klimatickou zmenou. Zemný plyn považujú za špinavý. Z českých poslancov podporili rezolúciu Gregorová, Kolaja a Peksa a zo slovenských progresívni radikáli Hojsík a Šimečka. Neprešlo im to, naša koalícia bola silná, ale neradno to podceňovať,“ napísal v statuse na sociálnej sieti Vondra.

Zeleným napokon nepohla ani podpora od amerického herca Marca Ruffala, ktorý vystúpil v EP proti dovozu amerického LNG.  Zoznam PCI pojektov podporila aj materská frakcia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej Európska ľudová strana. „Zemný plyn je veľmi dôležitý tranzitívny zdroj energie pri prechode na čistejšiu energetiku. Pomôže nám splniť náročné klimatické ciele do roku 2030,“ povedal pre Forbes nemecký europoslanec Christian Ehler.

Na schválenom zozname je 151 PCI projektov. Tie  získavajú prioritný prístup k posúdeniu vplyvu na životné prostredie, k povoľovacím konaniam a k schváleniu financovania z európskych zdrojov. PCI projekty sú v spoločnom záujme všetkých obyvateľov EÚ a nielen jednej z členských krajín.