Brusel 20. mája 2021 – Európsky parlament v stredu (19. 5.) podporil návrh k vodíkovej stratégii EÚ presadzujúci využitie „nízkouhlíkového vodíka“ zo zemného plynu ako premosťovacej technológie k 100-percentne  obnoviteľnej produkcii. Informoval o tom portál euractiv.com s tým, že návrh bol prijatý 411 hlasmi za, 135 bolo proti a 149 sa zdržalo hlasovania.

Parlamentná správa, ktorá predstavuje nezáväzný návrh bez právnych následkov, uznáva potrebu čo najrýchlejšieho rastu európskeho trhu, ktorý si podľa nej bude vyžadovať „nízkouhlíkový vodík“ ako prechodnú technológiu k stopercentne obnoviteľnej produkcii.

Hoci správa nemá právne dôsledky, vysiela dôležitý politický signál pred budúcim legislatívnym balíkom energetických a klimatických zákonov, ktorý Európska komisia predloží 14. júla.

Podľa názoru EP je nízkouhlíkovým takzvaný „modrý“ vodík vyrobený zo zemného plynu v kombinácii s technológiou zachytávania a ukladania uhlíka (CCS). Aj keď správa výslovne nehovorí o jadrovej energii, má sa za to, že nízkouhlíková  definícia zahŕňa aj vodík vyrobený z jadrovej energie.

Zelení europoslanci, ktorí sú proti modrému vodíku, predložili k návrhu pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, žiadny z nich však nezískal väčšinu.

Správu presadili europoslanci z ľavicového S&D, stredopravého EPP a centristickej skupiny Obnovme Európu. „Väčšina EP prejavila podporu inovatívnemu európskemu trhu s vodíkom,“ uviedol nemecký europoslanec Jens Geier, ktorý návrh vypracoval v mene socialistov a demokratov (S&D). „Táto správa neobsahuje jediné slovo, ktoré som tam nechcel. Trh s vodíkom je dôležitým krokom k európskej dekarbonizácii,“ dodal.

„Pretože členské štáty nie sú v rovnakej východiskovej pozícii, môže aj nízkouhlíkový vodík hrať premosťovaciu úlohu pri dekarbonizácii. Aspoň v určitých energeticky náročných odvetviach môže byť opätovné použitie existujúcich plynovodov na prepravu a skladovanie vodíka relevantnou možnosťou,“ zdôraznil slovenský europoslanec Róbert Hajšel, podľa ktorého by sa malo na vedeckom základe posúdiť využitie existujúcej plynárenskej infraštruktúry, ako aj možnosti primiešavania vodíka.

Proti návrhu boli krajne pravicová strana Identita a demokracia (ID) a Zelení/EFA, zatiaľ čo európski konzervatívci a reformisti (ECR) a ľavica sa väčšinou zdržali hlasovania.

„Rozbehnutie trhu bude úspešný, iba ak doplníme rozšírenie výroby obnoviteľného vodíka o potenciál nízkouhlíkového vodíka,“ uviedla Angelika Niebler, nemecká zákonodarkyňa a tieňová spravodajkyňa pre správu.

Bart Groothuis, holandský zákonodarca skupiny Renew Europe, sa vyjadril, že prijatý návrh predstavuje dobrú voľbu. „Tento parlament sa usiluje zabezpečiť, aby sa s vodíkom mohlo na svetovom trhu obchodovať v eurách,“ dodal.

Vodíková stratégia EÚ, ktorá bola predstavená v júli 2020, sa zameriava na podporu vodíka výlučne na báze obnoviteľnej elektriny, ale podporuje aj „vodík s nízkym obsahom uhlíka“ s cieľom krátkodobo zvýšiť jeho výrobu.