Austin 13. januára 2023 – Texaský exportný terminál Freeport LNG na Quintana Island, odstavený po júnovom výbuchu a požiari, sa drží svojho cieľa, ktorým je obnovenie výroby v druhej polovici januára. Účastníci trhu sú však stále viac presvedčení, že zariadenie zodpovedné za takmer 20 % amerického exportu LNG svoj reštart opäť odloží pre chýbajúce povolenia zo strany príslušných federálnych autorít, ktoré sú pre obnovenie výroby potrebné. Téme sa venoval portál spglobal.com.

S odvolaním sa na troch účastníkov trhu s LNG portál uviedol, že Freeport LNG sa pripravuje na odloženie reštartu na február alebo dokonca marec. Podľa uvedených zdrojov by to nebolo prekvapujúce, pretože prevádzkovateľ potrebuje na obnovenie výroby regulačný súhlas. Exportný terminál s troma skvapalňovacími linkami a kapacitou 15 miliónov metrických ton ročne južne od Houstonu je odpojený od výbuchu a požiaru 8. júna 2022.

Analytici z Webber Research & Advisory tiež očakávajú oneskorenie pri úsilí operátora obnoviť výrobu v termináli, pričom sa odvolávajú na chýbajúcu formálnu reakciu od Federálnej energetickej regulačnej komisie (FERC) USA na odpovede Freeportu na približne 64 podrobných otázok, ktoré mu komisia adresovala v polovici decembra 2022. Freeport musí podľa spglobal.com náležite reagovať na zoznam požiadaviek predtým, ako bude môcť byť reštartovaný.

„Našli sme viac dôkazov, ktoré naznačujú ďalšie meškanie pri uvádzaní zariadenia FLNG späť do prevádzky, než splnenie jeho cieľa vrátiť sa do prevádzky v januári 2023,“ uviedli analytici pod vedením Michaela Webbera, vedúcim partnerom spoločnosti pre investičný výskum.

„Pokiaľ ide o bezpečný počiatočný reštart nášho skvapalňovacieho zariadenia, ktoré čaká na schválenie regulačnými orgánmi, naďalej sa zameriavame na druhú polovicu tohto mesiaca,“ uviedla Heather Browneová, riaditeľka podnikovej komunikácie Freeportu, v e-maile z 12. januára.

Americký Úrad pre bezpečnosť potrubí a nebezpečných materiálov (PHMSA) informoval, že k 12. januáru nedostal od Freeport LNG žiadosť o obnovenie výroby v závode.

Vplyv na ceny sa neočakáva

Podľa spglobal.com sa neočakáva, že prípadné ďalšie oneskorenia pri spustení Freeportu v najbližšom období zdvihnú ceny LNG, keďže mierne zimné počasie v Európe znížilo dopyt. Cena LNG dodaná do severozápadnej Európy klesla 11. januára na nové osemmesačné minimum, keďže prebytok ponuky na atlantickom trhu naďalej podporuje „medvediu náladu“. Naplnenosť európskych zásobníkov sa pohybuje na robustných 83 percentách. Trh bol zaplavený dodávkami LNG, nevyše výroba elektriny z veterných elektrární bola nad normálom v Nemecku a výrazne aj v Spojenom kráľovstve.

Pretrvávajúce vysoké globálne ceny LNG stále podnecujú americké vývozné LNG terminály, aby fungovali na vysokej produkčnej kapacite. Údaje S&P Global Commodity Insights ukázali, že dopyt po vstupnom plyne smerujúcom do terminálov v USA dosiahol 12. januára približne 12,3 miliárd stôp kubických denne (bcf/d). Dopyt po tomto plyne by sa mohol zvýšiť približne o ďalšie 2 bcf/d, keď sa Freeport vráti k plnej produkcii.

Závod 12. januára smeroval k odberu približne 102 miliónov stôp kubických vstupného plynu na základe nominácií pre ranný cyklus, ktoré mohli byť neskôr revidované, hoci dôvod zvýšenia tokov nebol hneď jasný. Freeport tiež odoberá dodávky napájacieho plynu na výrobu energie.

Príčiny incidentu

Oznámenie Freeportu o svojom najnovšom, januárovom cieli reštartu z 23. decembra 2022 nasledovalo po predikciách niektorých pozorovateľov trhu o ďalšom meškaní po tom, ako FERC zaslal prevádzkovateľovi rozsiahlu požiadavku na poskytnutie informácií vyplývajúcu zo spoločnej návštevy regulačných orgánov, preskúmania podmienok zariadenia a krokov nevyhnutných pre reštart výroby.

Analýza základných príčin, ktorú PHMSA vydala 15. novembra 2022, uviedla, že za výbuchom a následným požiarom v termináli môžu byť neadekvátne prevádzkové a testovacie postupy, ľudská chyba a únava.

Príčinou incidentu boli nedostatky v postupoch testovania ventilov, neupravenie alarmov, ktoré by mohli varovať operátorov pred stúpajúcimi teplotami počas prevádzky, a prevádzkové postupy, ktoré umožnili „obsluhe podľa vlastného uváženia“ uzavrieť ventily, ktoré mohli spôsobiť izoláciu LNG v potrubiach, uvádza správa.

Hovorí aj o kontrolnej miestnosti, ktorá dostatočne neukazovala, kedy prudko stúpali teploty v potrubí, ktoré prasklo. Iné alarmy „neustále indikovali“ zariadenia, ktoré boli roky mimo prevádzky, čo viedlo k tomu, čo niektorí operátori opísali ako únavu z alarmov.

„Vážne poškodené“ elektrické vedenie pravdepodobne zapálilo uvoľnený plyn z porušeného potrubia a viedlo k výbuchu a požiaru, uvádza sa v správe.

Analýza, ktorú pre Freeport LNG vykonala konzultačná spoločnosť IFO Group, tiež poukázala na chybné prevádzkové a testovacie postupy a únavu operátora. Freeport koncom decembra 2022 pre FERC uviedol, že zavedie nápravné opatrenia pre každé odporúčanie IFO Group.

Odhad termínu reštartu

Podľa Webber Research by mal byť Freeport funkčný do mesiaca od získania súhlasu FERC, ale analytici sa domnievajú, že operátor a FERC sú „uprostred, nie na konci procesu dokumentácie“.

„Kedy bude Freeport opäť plne v prevádzke? Presnú odpoveď je ťažké predpovedať na základe veľkého množstva údajov, ktoré sú neverejné,“ konštatovali analytici Webber Research, prikláňajúci sa k termínu 23. marec 2023 vzhľadom na čas, ktorý bude FERC potrebovať na schválenie dôverných dokumentov a technických výkresov poskytnutých pred niekoľkými týždňami.

Freeport LNG má dlhodobé zmluvy o odbere s juhokórejskou spoločnosťou SK E&S, japonskými energetickými spoločnosťami JERA a Osaka Gas, ako aj s francúzskou energetickou spoločnosťou TotalEnergies. V prvom polroku 2022 smerovalo približne 70 % exportu terminálu do Európskej únie a Británie, pričom medzi najväčších európskych importérov patrili Francúzsko, Turecko a Holandsko.

Jeho odstavenie prišlo v čase, keď sa znižovali ruské dodávky potrubného plynu do Európy v reakcii na západné sankcie voči Moskve za jej inváziu na Ukrajinu, čo tiež prispelo k prudkému rastu cien svetových cien plynu počas minulého leta.