Moskva 11. januára 2021 – Nové sankcie zo strany USA nezabránia dostavbe plynovodu Nord Stream 2, hoci jeho spustenie môžu oddialiť. Novozvolený prezident Biden zaujme voči Európe ústretovejší postoj, naďalej však môže túto otázku využívať ako „páku“. Pre denník Financial Times to uviedol Naz Masraff, európsky riaditeľ spoločnosti Eurasia Group, ktorá sa špecializuje na rizikové poradenstvo. Práce na plynovode budú pokračovať od 15. januára v dánskych vodách.

“Sankcie USA oddialia spustenie projektu, ale nezastavia jeho dokončenie. Nakoniec bude Moskva s pomocou Berlína hľadať spôsoby, ako sankcie obísť,“ tvrdí.

Nemecká spolková krajina Meklenbursko-Predpomoransko minulý týždeň potvrdila plány na založenie nadácie s cieľom pomôcť pri dostavbe plynovodu. Nadácia by mala ochrániť spoločnosti zapojené do výstavby a prevádzky ropovodu pred americkými sankciami tým, že by pod svojím menom nadobúdala, držala a poskytovala pre projekt potrebné vybavenie a zariadenie.

Masraff sa vyjadril aj k možnému postoju novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena k projektu. Očakáva, že Biden bude náchylnejší na kompromis, vzhľadom na jeho vôľu zlepšiť vzťahy s Európou, ktoré sa za Trumpovej vlády zhoršili.

„Biden bude voči európskej a najmä nemeckej citlivosti v otázke NS 2 oveľa vnímavejší ako Trump v súvislosti s posilňovaním transatlantických väzieb,“ povedal. „Sankcie sa pravdepodobne použijú ako páka pri spolupráci s nemeckou vládou v otázke reštrikcií tak, aby sa zabezpečilo uvedenie plynovodu do prevádzky a zároveň, aby sa venovala pozornosť obavám Washingtonu o Ukrajinu,“ dodal.

Konzorcium pod vedením Gazpromu v piatok 15. januára spustí práce na výstavbe plynovodu Nord Stream 2 kladením potrubí v dánskych vodách Baltského mora.

Dánska energetická agentúra vo svojom vyhlásení uviedla, že dostala potrebné dokumenty na schválenie obnovenia kladenia potrubí od 15. januára. Gazprom bude využívať potrubnú loď Fortuna a dve podporné plavidlá, ktoré sú schopné položiť asi jeden kilometer potrubia denne. Plynovod, aktuálne dostavaný na 94 %, by tak mohol byť dokončený približne za štyri mesiace, v závislosti od poveternostných podmienok.

Predstaviteľ nemeckého ministerstva zahraničia pre Financial Times tiež potvrdil, že boli vydané všetky stavebné povolenia potrebné na kladenie potrubia. „Nord Stream 2 je komerčný projekt prevádzkovaný konzorciom zloženým zo súkromných spoločností,“ zdôraznil pri tejto príležitosti.

Pôvodný plánovaný dátum spustenia NS 2 do prevádzky v polovici roku 2020 oddialil prvý balík sankcií z decembra 2019. V reakcii naň z projektu odstúpila švajčiarska spoločnosť na kladenie potrubí Allseas, čo Gazprom prinútilo zmeniť svoj prístup a vyrovnať sa so stratou zahraničných dodávateľov nasadením vlastných technológií.

Nové americké sankcie prijaté tento mesiac sa budú vzťahovať aj na spoločnosti, ktoré poisťujú a certifikujú operácie spojené s kladením potrubí. DNV GL, nórska spoločnosť pre hodnotenie rizík, už uviedla, že ukončila všetky inšpekčné činnosti týkajúce sa plynovodu a nebude schopná certifikovať jeho dokončenie.