Moskva 21. mája 2021 – Ruský Gazprom by mohol pokračovať vo vtláčaní plynu do európskych zásobníkov aj po tradičnom konci vtláčacej sezóny v októbri po tom, čo odložil začiatok plnenia zásobníkov pre silný európsky dopyt. V roku 2021 očakáva priemernú európsku predajnú cenu na úrovni 200 – 209 USD/1000 m3. Povedala to generálna riaditeľka spoločnosti Gazprom Export Jelena Burmistrovová. Informoval o tom portál spglobal.com.

Burmistrovová uviedla, že Gazprom uprednostnil splnenie priamych požiadaviek zákazníkov na dodávky ruského plynu počas nezvyčajne chladnej jari v Európe. Zároveň poprela, že by Gazprom zadržiaval dodávky plynu na európsky trh s cieľom zvýšiť ceny napriek tomu, že si cez Ukrajinu nezarezervoval ďalšie významné prepravné kapacity.

„Kapacitu si rezervujeme v prísnom súlade s požiadavkami našich zákazníkov, ktorým dodávame,“ uviedla. „Súčasne, z dôvodu silného dopytu sme nevtláčali do zásobníkov – dodávali sme priamo odberateľom,“ dodala s tým, že, že Gazprom teraz začal vtláčať do európskych zásobníkov.

„Obvykle začíname s vtláčaním v apríli, ale tento rok sme zaznamenali čerpanie zo zásobníkov koncom apríla. Až potom bolo možné začať s vtláčaním,“ vysvetlila Burmistrovová. „Nevylučovala by som, že sa vtláčacie obdobie tiež predĺži a bude trvať po októbri,“ doplnila.

Ukrajinská kapacita

Na otázku, či si Gazprom plánuje rezervovať ďalšiu kapacitu cez Ukrajinu v nasledujúcej aukcii 25. mája, Burmistrovová uviedla, že spoločnosť „nezverejňuje tento druh informácií“, Gazprom však uspokojuje všetky požiadavky a potreby svojich zákazníkov. „Naša stratégia sa nezmení. Najdôležitejšie je postarať sa o svoje záväzky a vyhovieť požiadavkám našich zákazníkov,“ skonštatovala.

Na otázku, koľko plynu môže Gazprom tento rok vtlačiť do európskych zásobníkov, šéfka Gazprom Export odpovedala: „Rovnako ako v minulých rokoch, aj teraz budeme injektovať objemy, ktoré budú schopné podporiť naše dodávky.“ Odmietla uviesť akékoľvek čísla a uviedla len, že dúfa, že sa počasie v celej Európe zlepší a tempo vtláčania sa zvýši.

V septembri minulého roku generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že spoločnosť plánuje v rámci prípravy na zimu vstreknúť do európskych zásobníkov takmer 9 miliárd m3 plynu.

Burmistrovová tiež potvrdila, že Gazprom zotrváva na prognóze predaja do Európy a Turecka, bez krajín bývalého Sovietskeho zväzu, v objeme 175 – 183 mld. m3. V roku 2020 dosiahol tento predaj 175 mld. m3, kým v roku 2019 až 199 mld. m3.

Na otázku, či platí predchádzajúci cieľ dodávať na tieto trhy okolo 200 mld. m3, šéfka Gazprom Export reagovala, že vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu spoločnosť uprednostňuje „konzervatívnu stranu spektra“. Dúfa, že s oživením európskeho hospodárstva môže v roku 2021 dôjsť k „príjemným prekvapeniam“.

Predaje cez ESP

Gazprom môže tiež predávať ďalší plyn prostredníctvom svojej elektronickej predajnej platformy (ESP), od polovice marca však prestal predávať plyn na krátkodobé dodanie, pričom všetok predaj je teraz iba na dodávku v roku 2022.

Na otázku, prečo sa nepredáva plyn na krátkodobú dodávku, odpovedala: „Radšej urobíme integrované hodnotenie nášho portfólia ako celku. V súčasnosti uprednostňujeme predaj dlhodobejších dodávok prostredníctvom ESP.“ Spoločnosť podľa nej analyzuje celé portfólio svojich zmlúv a v súčasnosti považuje za ekonomickejšie ponúkať dlhšie dodacie lehoty.

Burmistrovová dodala, že Gazprom naďalej prognózuje priemernú európsku predajnú cenu 200 – 209 USD/1000 m3 na rok 2021 ako celok. Realizovaná európska cena plynu spoločnosti v minulom roku bola 134 USD/1000 m3.

„Naše uvažovanie je stále rovnaké. Nízka úroveň skladovania v Európe podporuje cenu a neočakávame, že cena v blízkej budúcnosti klesne,“ uzavrela šéfka spoločnosti Gazprom Export Jelena Burmistrovová.

Foto: Gazprom