Moskva 17. januára 2022 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v pondelok si nezarezervovala žiadnu kapacitu na prepravu plynu do Európy cez plynovod Jamal na budúci mesiac, čo podľa agentúry Reuters zvýrazní prudký pokles ruského exportu do regiónu v tomto roku.

Gazprom uviedol, že export ruského plynu do Európy sa v januári medziročne prepadol o 41 %, čo potvrdzuje vplyv reverzného režimu plynovodu Jamal-Európa, ktorý zvyčajne prepravuje ruský plyn do Európy z Nemecka do Poľska. Údaje od nemeckého prevádzkovateľa siete Gascade ukázali, že pondelok bol 28. dňom po sebe (od 21. 12.), počas ktorého prúdi plyn v Jamale opačným smerom.

Hoci Gazprom nemá rezervovanú žiadnu februárovú kapacitu cez plynovod, môže sa to zmeniť, keďže sa môže zúčastňovať denných aukcií. Reverzný tok prispieva k rastu cien plynu ceny plynu, hoci tie v pondelok podľa Reutersu klesli vďaka robustným objemom dovážaného skvapalneného zemného plynu a vyššiemu výkonu veternej energie. Britský kontrakt na februárovú dodávku bol o 10 centov nižší a dosiahol 200 centov/therm , zatiaľ čo holandský marcový kontrakt bol o 5,78 eur nižší na úrovni 80,50 eur za megawatthodinu.

Vývoz ruských komodít bol v posledných mesiacoch stredobodom pozornosti uprostred širšieho sporu so Západom o Ukrajinu. Moskva iniciovala rozhovory so Spojenými štátmi a NATO v snahe zastaviť vstup Ukrajiny do bloku. Niektorí politici a experti obvinili Rusko z úmyselného zadržiavania vývozu plynu s cieľom získať povolenie od Nemecka a Európskej únie pre plynovod Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu.

Rusko popiera akékoľvek plány útoku na Ukrajinu a tvrdí, že plní všetky zmluvné záväzky týkajúce sa exportu plynu. Nie je však zatiaľ jasné, kedy sa ropovod Jamal vráti do normálu. Zdroj blízky Gazpromu uviedol, že by sa tak mohlo stať ešte tento mesiac, keďže ruský štátny monopolný exportér cez plynovody zaplatil za januárové objemy smerujúce na západ.

Plynovod Jamal-Európa zvyčajne predstavuje asi šestinu ročného vývozu plynu Ruska do Európy a Turecka. Pondelkové toky na východ boli na úrovni okolo 7 miliónov kWh/h, rovnako ako cez víkend a minulý týždeň, a očakáva sa, že reverzný režim bude pokračovať minimálne do utorkových ranných hodín, ukázali údaje z meracieho bodu Mallnow na nemecko-poľskej hranici.

Kapacitné nominácie na toky ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko cez hraničný bod Veľké Kapušany, ďalšiu veľkú cestu do Európy, boli v pondelok 286.970 megawatthodín v súlade s doteraz zaznamenanými nomináciami v roku 2022, ale výrazne pod úrovňami viac ako 900.000 MWh zaznamenanými začiatkom decembra, ukázali údaje slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete, spoločnosti Eustream.

Gazprom si nerezervoval tranzitnú kapacitu plynu na export na február cez dva ďalšie hraničné priechody na Ukrajinu, hoci kapacita ruského plynu cez Veľké Kapušany bola na nasledujúci mesiac rezervovaná približne na úrovni 11,14 mil. m3/deň.

Vysoké ceny plynu predstavujú veľký problém pre európske vlády, verejné služby a spotrebiteľov, pričom niektoré firmy boli nútené ukončiť činnosť v dôsledku rýchleho rastu nákladov v minulom roku.

Rusko vyzýva na nezdržovanie certifikácie NS2

Ruskí predstavitelia opakovane tvrdia, že situáciu môže zmeniť plynovod Nord Stream 2.  Práve v pondelok vyzvalo ruské ministerstvo zahraničných vecí Nemecko a Európsku úniu, aby nezdržovali certifikáciu plynovodu Nord Stream 2, ktorý sa stal ústredným bodom politických sporov medzi Moskvou a Západom.

„Certifikačný postup zo strany nemeckých regulátorov a Európskej komisie by sa nemal umelo predlžovať a politizovať,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Musí prebiehať v prísnom súlade so súčasnými normami,“ dodala ruská diplomacia.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa má v utorok (18. 1.) stretnúť s nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou počas jej pracovnej návštevy Ruska, pričom medzi diskutovanými témami bude pravdepodobne Nord Stream 2 a zhromažďovanie ruských vojenských síl v blízkosti ukrajinských hraníc.

Baerbocková v pondelok uviedla, že plynovod je pozastavený, keďže nie je v súlade s európskym energetickým právom.