Petrohrad 12. mája 2022 – Ruský Gazprom vo štvrtok uviedol, že už nebude môcť prepravovať plyn cez Poľsko plynovodom Jamal-Európa po tom, ako Moskva uvalila sankcie na firmu EuroPol GAZ, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Bol zavedený zákaz transakcií a platieb subjektom, na ktoré sa vzťahujú sankcie,“ uviedol Gazprom vo vyhlásení. Pre Gazprom to znamená zákaz používania plynovodu, ktorý vlastní EuroPol GAZ, na prepravu ruského plynu cez Poľsko.

Rusko uvalilo sankcie na spoločnosť Gazprom Germania, v ktorej sa jeho producent plynu Gazprom vzdal vlastníctva, a tiež na EuroPol GAZ, vlastníka poľskej časti plynu Jamal-Európa.

Podľa dekrétu prezidenta Vladimira Putina z 3. mája žiadny ruský subjekt nesmie uzatvárať obchody so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie, ani plniť svoje záväzky vyplývajúce z existujúcich obchodov. Dekrét výslovne zakazuje vývoz výrobkov a surovín osobám a subjektom uvedeným v sankčnom zozname.

Zoznam sankcionovaných subjektov, ktorý v stredu (11. 5.) zverejnila ruská vláda na svojej webovej stránke, obsahuje 31 spoločností so sídlom v krajinách, ktoré uvalili sankcie na Rusko v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Patria medzi ne najmä miestne dcérske spoločnosti Gazpromu, dodávateľa viac ako tretiny plynu v Európe, z veľkej časti cez plynovod Jamal – Európa. Zoznam zverejnený v stredu neuvádza podrobnosti o sankciách.

Nemecký energetický regulátor vo štvrtok uviedol, že zastavenie tokov ruského plynu cez plynovod Jamal do Európy cez Poľsko by nemalo ohroziť bezpečnosť nemeckých dodávok. „Týmto potrubím už týždne neprechádza takmer žiadny plyn do Nemecka,“ uviedol v písomnom vyhlásení hovorca regulačného úradu.