Petrohrad 16. marca 2022 – Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v prvej polovici mesiaca výrazne zvýšila úroveň exportu, najmä do deviatich európskych krajín vrátane Talianska, Poľska a Chorvátska, čím kompenzovala prepad dodávok od začiatku roka a kolaps úrovne skladovania v Európe. Podľa portálu spglobal.com Gazprom uviedol, že jeho produkcia v období od 1. januára do 15. marca bola na úrovni minulého roka, keď dosiahla 111,5 miliardy metrov kubických (bcm).

Teplejšie počasie vo februári prispelo v uvedenom období k 6-percentnému zníženiu ruských domácich dodávok, čo predstavuje 4,8 bcm, zatiaľ čo export do „ďalekého zahraničia“ – teda krajín mimo Spoločenstva nezávislých štátov – medziročne klesol o 28,5 %, na 30,7 bcm. V rámci celkového objemu exportu vzrástli dodávky do Číny cez ropovod Power of Siberia, pričom Gazprom nešpecifikoval objem.

V aktuálnom mesiaci do 15. marca bol však takzvaný vývoz „do ďalekého zahraničia“ o 16 % vyšší ako v prvých 15 dňoch februára a o 39 % vyšší ako v prvých 15 dňoch januára, uviedol Gazprom.

V úvode marca Gazprom informoval, že jeho vývoz zemného plynu mimo krajiny bývalého Sovietskeho zväzu klesol v januári až februári medziročne o 32,6 % na 23,2 bcm a produkcia plynu za prvé dva mesiace tohto roka bola na úrovni 84,9 bcm, číže v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 sa v podstate nezmenila.

Údaje firmy zo začiatku februára ukázali, že vývoz zemného plynu mimo krajín bývalého Sovietskeho zväzu vrátane Číny klesol v januári medziročne o 41,3 % na 11,4 bcm.

Vyššie dodávky do niektorých krajín EÚ

Dodávky do deviatich európskych krajín od 1. do 15. marca boli vyššie ako v predchádzajúcom roku. Najviac vzrástli dodávky do Chorvátska, a to o 110,9 %. Stúpol aj export do Poľska (71,8 %), Talianska (51,7 %), do Grécka (34,6 %), Bulharska (24,4 %) aj do Turecka (21,1 %), konkretizoval ruský monopolný exportér potrubného plynu.

V komentári k nedostatku plynu v Európe už pred ruskou inváziou na Ukrajinu Gazprom zopakoval, že „pokračuje v dodávkach plynu v súlade s dopytom zákazníkov a v plnom súlade so svojimi zmluvnými záväzkami.“

Ruská spoločnosť dodala, že tranzit plynu cez Ukrajinu pokračuje normálne a v súlade s požiadavkami zákazníkov, a to aj napriek vojenskému konfliktu, pričom objemy tranzitu cez trasu 15. marca dosiahli 109,6 milióna m3.

V stredu došlo v porovnaní s utorkom k zníženiu dodávok cez ukrajinskú trasu o 13 % na 95 miliónov metrov kubických, pričom Gazprom opäť tvrdí, že ide o denné objemy v súlade s požiadavkami zákazníkov.

Vyčerpané zásobníky

S odvolaním sa na dáta združenia Gas Infrastructure Europe Gazprom uviedol, že k 13. marcu boli úrovne plynových zásobníkov v Európe o 20,4 % alebo 6,6 bcm nižšie ako pred rokom, pričom množstvo, ktoré spoločnosť dodala v lete 2021, bolo do februára zo zásobníkov plne vyťažené.

„Zo zásobníkov už bolo vyťažených 50,4 bcm plynu, alebo 106,6 % množstva, ktoré bola spoločnosť schopná dodať v lete 2021…“ uvádza sa v ňom. „V súčasnosti sa zo zásobníkov ťaží plyn, ktorý zostal z predchádzajúcich rokov,“ tvrdí Gazprom s tým, že európske zásobníky sú v priemere naplnené na 26,2 %, nemecké sú vyprázdnené na 74,9 % a francúzske na 80,8 %.