Moskva/Berlín/Paríž 31. augusta 2022 – Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila v stredu dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1, čo zdôvodnila údržbou kompresorovej stanice Portovaja. Od štvrtka (1. 9.) zastaví Gazprom aj dodávky do Francúzska pre spoločnosť Engie, ktorá podľa neho plne neuhradila dodávky za júl, čo francúzska strana považuje za výhovorku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gazprom už pred dvoma týždňami oznámil, že od 31. augusta do 2. septembra opäť zastaví dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 z dôvodu potrebnej údržby jediného zostávajúceho plynového kompresora na stanici Portovaja.

Ruský monopolný exportér potrubného plynu dodal, že údržbárske práce na zostávajúcej plynovej kompresorovej stanici Trent 60 budú vykonávané spolu so spoločnosťou Siemens.

Tá však v stredu uviedla, že sa nepodieľa na údržbových prácach, ktoré v súčasnosti vykonáva Gazprom na kompresorovej stanici Portovaja. „Naši odborníci sú však k dispozícii, aby spoločnosti v prípade potreby poradili,“ dodala spoločnosť, ktorá v minulosti vykonávala údržbu kompresorov a turbín v stanici Portovaja.

„Po dokončení prác a pri absencii technických porúch bloku bude preprava plynu obnovená na úroveň 33 miliónov m3 za deň, v súlade so súčasnými objemami,“ uviedol Gazprom 19. augusta.

Predstavitelia Európskej únie aj členských štátov, najmä Nemecka, rovnako ako trhy, sa však obávajú, že dodávky plynu cez Nord Stream 1 už nebudú obnovené ani aktuálnych nízkych úrovniach, zhruba 20 % kapacity potrubia.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok (30. 8.) vyhlásil, že ruskému vývozu plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 nestojí v ceste nič okrem technologických problémov spôsobených západnými sankciami. Na otázku, či existujú záruky, že Gazprom po údržbe obnoví toky plynu cez Nord Stream 1, Peskov reagoval: „Sú záruky, že okrem technologických problémov spôsobených sankciami nič nebráni dodávkam.“

V stredu Peskov dodal, že Rusko je naďalej odhodlané plniť svoje záväzky v oblasti dodávok plynu, ale nie je toho schopné pre ekonomické sankcie, ktoré naň boli uvalené.

Podľa platformy Seeburger na zverejňovanie informácií o trhu s energiou budú toky cez plynovod Nord Stream 1 zastavené do skorých sobotných (3. 9.) hodín.

Lepšie pripravené Nemecko

Nemecko je teraz lepšie pripravené na výpadky dodávok cez plynovod Nord Stream 1, keďže jeho zásobníky sú naplnené takmer na 85 %, uviedol v stredu šéf nemeckého sieťového regulačného úradu Bundesnetszagentur (BNEtzA) Klaus Müller v súvislosti s odstávkou plynovodu Nord Stream 1.

„V zime môžeme čerpať plyn zo zásobníkov, plyn šetríme (a musíme v tom pokračovať!), LNG terminály prichádzajú a vďaka Belgicku, Holandsku, Nórsku (a čoskoro aj Francúzsku) plyn prúdi “ napísal Müller na sociálnej sieti.

Nemecko bude podľa neho schopné zvládnuť trojdňové zastavenie toku plynu cez plynovod Nord Stream 1, ak Rusko od soboty obnoví dodávky na úrovni posledných týždňov, dodal Müller pre Reuters TV. „Predpokladám, že sa s tým dokážeme vyrovnať. Verím, že Rusko sa od soboty vráti k aspoň 20 percentám, ale nikto to nevie povedať naisto,“ uzavrel šéf BNEtzA.

Zastavenie dodávok do Francúzska

Gazprom v utorok tiež oznámil, že od štvrtka úplne pozastaví dodávky plynu pre francúzsku spoločnosť Engie, ktorá podľa neho neuhradila v plnej výške júlové dodávky plynu. „V tejto súvislosti Gazprom Export oznámil spoločnosti Engie úplné zastavenie dodávok plynu od 1. septembra 2022 až do okamihu, keď dostane plnú platbu za plyn, ktorý dodal,“ uviedla ruská spoločnosť.

Engie, ktorá vlastní 9% podiel v Nord Stream, odmietla situáciu komentovať. Už skôr uviedla, že dodávky Gazpromu budú ďalej obmedzované, ale neuviedla žiadne podrobnosti.

Zdroj z odvetvia v Paríži uviedol, že Engie odpočítala z platby „kompenzáciu“ za pokles dodávok plynu v posledných týždňoch. Odpočítanú sumu zdroj zdroj nevyčíslil, dodal len, že je priskoro povedať, či sa spor medzi oboma spoločnosťami podarí čoskoro vyriešiť.

Dodávky Gazpromu spoločnosti Engie už značne klesli od ruskej invázie na Ukrajinu a minister financií Bruno Le Maire varoval, že „drastické zníženie“ môže ohroziť francúzsku prognózu rastu HDP v tomto roku o 2,5 %.

K ďalšiemu zníženiu pristúpil Gaprom začiatkom týždňa, keď ako dôvod uvádzal nešpecifikovaný zmluvný spor s Engie.

„Je jasné, že Rusko používa plyn ako vojnovú zbraň a my sa musíme pripraviť na najhorší možný scenár úplného prerušenia dodávok,“ reagovala v utorok francúzska ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacherová s tým, že Gazprom nerešpektuje svoje zmluvy a na zastavenie dodávok používa výhovorky. Ministerka dodala, že Francúzsko diverzifikovalo svoje dodávky energie a posledné škrty neohrozia jeho dodávky plynu na zimu.

Rusko v súčasnosti predstavuje menej ako 4 % dovozu plynu Engie v porovnaní so 17 % pred vojnou na Ukrajine, uviedol v tejto súvislosti hovorca Engie s tým, že ruské dodávky klesli v posledných mesiacoch len na 1,5 terawatthodiny. Spoločnosť súčasne odmietla špecifikovať, na akú úroveň klesnú objemy teraz.

„Francúzsko sa na tento scenár pripravuje od jari,“ poznamenala Pannier-Runacherová a dodala, že krajina už znížila svoju expozíciu voči dovozu ruského plynu na 9 % zo zhruba dvojnásobku množstva pred inváziou na Ukrajinu.

Predsedníčka francúzskej vlády Elisabeth Borneová v reakcii na krok Gazpromu bez uvedenia podrobností vyhlásila, že Engie má iné zdroje dodávok. Engie v pondelok (29. 8.) potvrdil, že rokuje s alžírskou Sonatrach o zvýšení dovozu plynu zo severoafrickej krajiny v strednodobom horizonte.

Francúzsko nie je také závislé od ruského plynu ako niektorí iné európske krajiny. Pred vojnou na Ukrajine pokrývalo viac ako tretinu svoje spotreby dovozom z Nórska a menšie objemy mu dodávali Holandsko, Alžírsko a Katar, ukázali vládne údaje. V poslednom kvartáli Francúzsko zintenzívnilo dovoz LNG najmä z USA a od marca do júna bolo hlavnou destináciou amerického exportu skvapalneného plynu.

Zásobníky

Hovorca vlády Olivier Veran potvrdil, že Francúzsko naplní svoje zásobníky plynu do konca leta. „Predbiehame plán,“ povedal. Vláda tvrdí, že zásobníky sú už teraz naplnené asi na 90 %.

Francúzsko v súčasnosti bojuje aj s vysokými cenami elektriny, ktoré sú aj po utorňajšom poklese z rekordných maxím (nad 1000 €/MWh) na 730 €/Mwh 10-krát vyššie ako pred rokom. Okrem vysokých cien plynu k tomu prispeli výpadky produkcie elektriny z jadra, kde je produkcia na 30-ročnom minime. Jadrová energia predstavuje asi 70 % francúzskej produkcie elektriny.

Premiérka Elisabeth Borneová v pondelok vyzvala francúzske spoločnosti, aby do budúceho mesiaca navrhli plány na úsporu energie, pričom varovala, že ak bude Francúzsko nútené prejsť na prídely dodávok plynu a elektriny, budú zasiahnuté ako prvé.